COVID-19 sukėlė chaosą ne tik Žemėje – galėjo paveikti ir Mėnulio paviršių Aptikta anomalija

2024 m. spalio 2 d. 12:45
Lrytas.lt
COVID-19 Žemėje sukėlė chaosą. Remiantis nauju tyrimu, koronaviruso poveikis neapsiribojo vien mūsų planeta – dėl jo paskelbtas karantinas galėjo netiesiogiai paveikti ir Mėnulio paviršių, rašo „IFLScience“.
Daugiau nuotraukų (1)
COVID-19 pandemijos pradžioje, kol dar nebuvo sukurtos vakcinos, įvairių pasaulio šalių vyriausybės, siekdamos sustabdyti ar sulėtinti ligos plitimą, skelbė visuotinį karantiną. Vienu metu, 2020 m. balandžio pradžioje, maždaug pusei pasaulio gyventojų buvo įsakyta likti namuose arba buvo paskelbtos komendanto valandos.
Šis masinis žmonių gyvenimo ritmo pokytis akimirksniu paveikė laukinę gamtą ir, žinoma, mūsų išmetamą CO2 kiekį. Dabar Mėnulio paviršiaus naktinę temperatūrą tyrinėjančios komandos dėka žinome, kad tai galėjo paveikti ir Mėnulį.
Mokslininkai analizei pasirinko šešias vietas ant Mėnulio paviršiaus artimojoje (mums matomoje) palydovo pusėje. Analizuodami NASA duomenų rinkinį „Diviner Reduced Data Record“ šešerių metų laikotarpyje, jie aptiko anomaliją.
„Mėnulio paviršiaus naktinė temperatūra buvo analizuojama šešiose skirtingose artimosios Mėnulio pusės vietose 2017–2023 m. laikotarpiu. Rezultatai parodė, kad 2020 m. balandžio-gegužės mėnesiais – t. y. griežto COVID-19 visuotinio karantino laikotarpiu, visose šešiose vietose Mėnulio naktinio paviršiaus temperatūra anomaliai nukrito, palyginti su ankstesnių ir vėlesnių metų to paties laikotarpio duomenimis, – savo tyrime aiškino komanda. – Kadangi per tą laikotarpį taip pat pastebimai sumažėjo iš Žemės sklindančios spinduliuotės kiekis, pastebėtas anomalus Mėnulio paviršiaus temperatūros sumažėjimas priskirtinas COVID-19 visuotinio karantino poveikiui.“
Apskritai temperatūros pokytis buvo apie 8–10 kelvinų. Komanda sugretino šį pokyti su Saulės dėmių aktyvumu, kuris galėjo prisidėti prie tokio temperatūros kritimo, tačiau nerado jokio ryšio.
Komandos nuomone, temperatūros kritimo priežastis buvo sumažėjęs iš Žemės gaunamos spinduliuotės kiekis.
Per Mėnulio naktį artimąją Žemės palydovo pusę pasiekia spinduliuotė, atsispindėjusi nuo Žemės paviršiaus. Pasikeitus žmogaus veiklai ir į atmosferą išmetus mažiau teršalų, į Mėnulį atsispindėjo mažiau spinduliuotės. Taigi atrodo, kad dėl COVID-19 paskelbto karantino, Mėnulio paviršius trumpam tapo šaltesnis, rašo „IFLScience“.
koronavirusasMėnulispoveikis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.