Mokslo festivalis „Erdvėlaivis Žemė“ kviečia įminti gyvybės paslaptis

2024 m. rugsėjo 2 d. 11:00
XXI mokslo festivalis, kurio renginiai rugsėjo 13–17 dienomis vyks Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Tauragėje, Utenoje, Telšiuose ir Lazdijų rajone, šiemet pasiūlys atidžiau pažvelgti į gyvąjį, o ypač mikroorganizmų pasaulį. Kuriant festivalio programą buvo bendradarbiaujama su Lietuvos mikrobiologų draugija ir Lietuvos mokslo taryba.
Daugiau nuotraukų (2)
Tai susiję su tuo, kad pastaraisiais metais gyvybės moksluose vyksta esminiai pokyčiai. Dirbtinio intelekto algoritmai padeda vis patikimiau prognozuoti erdvines baltymų (ir vaistų molekulių) struktūras; genų redagavimo metodai spartina genų terapijos pažangą; itin svarbia sritimi tampa RNR biologija, o mikrobiomo tyrimai keičia požiūrį į ligų priežastis. Aiškėja, kaip nuo organizme gyvenančių mikroorganizmų priklauso mūsų savijauta ir netgi psichinė sveikata.
Bakterijas sugebama vis efektyviau „įkinkyti“ į žmonėms reikalingą veiklą. Jos gamina vaistus, naikina kenksmingas atliekas ir gali netgi užgydyti sutrūkinėjusį betoną. Dar daugiau, tyrinėdami bakterijų ostrakodų liekanas, geologai atkuria Žemės evoliucijos eigą. Itin atsparių aplinkos poveikiui: karščiui, radioaktyvumui ir pan. bakterijų – ekstremofilų tyrimai galbūt atskleis, ar gyvybė į mūsų planetą atkeliavo iš kosmoso, ar gimė Žemėje, iš kometomis ir meteoritais atneštų komponentų. Artimiau su šiomis temomis susipažinsite rugsėjo 17 d. Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre, kur minėsime Tarptautinę mikroorganizmų dieną.
Kaip mokslininkai, biotechnologai sugeba vis geriau pasinaudoti bakterijomis ir virusais, juos modifikuoja, kuria genų terapijos instrumentus bei metodus, naujus baltymus? Tai pamatysite moderniausiose kompanijų „TEVA Baltics“, „Thermo Fisher Scientifics Baltics“, „Northway Biotech“ laboratorijose. Jūsų laukia ekskursija į „Bio City“, kur kyla didžiausias Europoje biotechnologijų miesto kompleksas. Jame veiks ir genų terapijos centras. Kompanijos „Ekspla“ darbuotojai supažindins su Lietuvoje kuriamais audinių inžinerijos ir regeneracinės medicinos produktų prototipais, taikant nanotechnologijas. Ir paaiškins, kaip lazeriais tiksliai ir labai anksti diagnozuojamas krūties vėžys bei kitos patologijos. VU tyrėjai atskleis, kodėl vampyrai turėtų bijoti pagreitėjusių protonų.
Mokslo šventė Kaune
Rugsėjo 13 dieną nuo 10 val. ryto – Kauno technologijos universiteto (KTU) parengta įvairių mokslo sričių programa KTU „Santakos“ slėnyje ir greta esančiuose fakultetuose. Lankytojai pamatys, ką sugeba robotai, kaip formuojamos nanostruktūros kovai prieš bakterijas, kam naudojama dailės terapija. Susipažinsite su 3D ir 2D animacijos kūrimu, modeliavimu. Kaip mūsų biologinė įvairovė keičia požiūrį į pastatus ir jų projektavimą. Iš kur atsiranda elektra žmogaus kūne. Sužinosite kas gyvena degaluose, filtruose ir stabdžių trinkelių dulkėse. Aplankysite „Young-Lab“ – jauniesiems tyrėjams skirta laboratoriją. Tai kūrybinė erdvė, pritaikyta studentų bendradarbiavimo veikloms. KTU Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakultete sužinosite kaip pasirinkti studijas. Iš viso jums parengta kelios dešimtys ekskursijų, paskaitų, eksperimentų laboratorijose.
Nematomos kūrybos ribas ir kaip mikropasaulis keičia meną bei mokslą Lietuvos švietimo muziejuje pristatys Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) mokslininkė. Aplankysite šiame muziejuje veikiančią parodą „Istorijos kvapai: nuo Kleopatros iki Napoleono“ ir dalyvausite projekto „Muziejus at ratų“ misijoje „LDK“. Pakviesime į ekskursijas atsinaujinusiame Lietuvos zoologijos sode, Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejuje, galėsite eksperimentuoti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto laboratorijose.
Ne tik gyvybės mokslai
Mokslo festivalyje laukiami ne tik biologijos ar mikrobiologijos mėgėjai. Pavyzdžiui, Vilniaus universiteto (VU) astronomai parodys, ką galime pamatyti plika akimi arba kasdieniais nesudėtingais prietaisais. Pasidalins naujienomis apie gyvybės paieškas Saulės sistemos pakraštyje. VU Žmogaus ir medicininės genetikos katedros specialistai pasakos, kokie metodai naudojami vertinant nutukimo riziką, keliančią vis didesnį pavojų Lietuvos gyventojų sveikatai. Kiekvienais metais, jau daugiau nei 10 metų, Lietuvoje apie 50 proc. visų mirčių pagrindinė priežastis yra širdies ir kraujagyslių ligos, o vienas reikšmingiausių širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių yra nutukimas.
Tuo tarpu Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus padalinyje, Kauno Paveikslų galerijoje sužinosite apie vaivorykštinę šilkografiją ir menininko Ay-O galerijai padovanotą instaliaciją „Juodoji skylė“. išbandysite šilkografijos techniką. Išgirsite apie M. K. Čiurlionio kūryboje akivaizdžias jūros sąsajas su kosmosu. Magiška kelionė su ultravioletinės šviesos žibintuvėliais VDU Botanikos sode padės suprasti kaip augalai sugeba suvilioti vabzdžius, o kokie augalų skleidžiami signalai sako „stop!“ Mokslininkai pakvies pažvelgti į pasaulį pipetėje, kur bėgioja vienaakiai, šeriakojai, perregimi ir bespalviai vandenyje, vienas kitą medžiodami, kur raitosi hidrų čiuopikliai ir šviečia žalias mėnulis.
STEAM centrai Mokslo festivalyje
Daugumai inžinerinės pramonės įmonių Lietuvoje trūksta specialistų. Problemą padeda spręsti gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, menų ir matematikos ugdymo centrų (STEAM) tinklas. Tai vienas šiuolaikiškiausių moksleivių ugdymo metodų. Programoje dalyvaus visi dešimt Lietuvoje veikiančių STEAM centrų bei VDU STEAM specialistai. Prisijungs ir panašią veiklą vykdantys Šiaulių techninės kūrybos bei Klaipėdos moksleivių saviraiškos centrai.
Pavyzdžiui, VDU STEAM centras supažindins su biomenu – mokslą ir meną jungiančia kūrybos forma, padedančia mokiniams kurti unikalius kūrinius, naudojant mikroskopinius vaizdus. Klaipėdos universiteto STEAM centre moksleiviai sužinos apie probiotikus ir jų svarba organizmui. Išmoks pasigaminti mikrobiologinį tepinėlį ir apibūdinti bakterijų formų įvairovę. Šiaulių techninės kūrybos centre lankytojai sužinos apie kraujo sudedamąsias dalis: plazmą, raudonuosius ir baltuosius kraujo kūnelius, trombocitus ir pasigamins kraujo modelį, o KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakultete pamėgins iš pabėgimo kambario ištrūkti į dabartį, nenaudojant išmaniųjų telefonų ir kompiuterių.
Tauragėje, Marijampolėje, Alytuje, Telšiuose, VU Šiaulių akademijos centre ir Šiaulių Didždvario gimnazijoje smalsiausiųjų laukia visapusiška pažintis su mikroorganizmais. Lazdijų rajone lankysis „Mobilioji bioklasė“, kurioje moksleiviai susipažįsta su tikrais moksliniais instrumentais, išbando naujausius molekulinės biologijos metodus.
Tad visų norinčių laukia gausus rudeninis mokslo naujienų ir įdomybių derlius, o organizatoriai kviečia registruotis į nemokamus renginius adresu mokslofestivalis.eu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.