Tai kelia susirūpinimą, kad pasauliui šylant ir tirpstant ledynams gali išplisti mokslui nežinomi patogenai ir sukelti mirtiną pandemiją.
Tyrėjai virusus aptiko 300 m ilgio ledo kerne, paimtame iš ledyno Tibeto plynaukštėje.
Kitose pasaulio vietose mokslinikai jau yra aptikę mirtinų ligų sukėlėjų iš tirpstančio amžinojo įšalo ir šie atradimai sukėlė baimę dėl galimų virusų protrūkių.
Pavyzdžiui, 2016 m. juodligės sporos išplito iš 75 metus Sibiro amžinajame įšale įšaldytos gyvūno skerdenos. Dešimtys žmonių buvo hospitalizuoti, o vienas vaikas mirė.
Tačiau, laimei, anot mokslininkų, visi 1 700 virusų, aptiktų šiame naujausiame tyrime, nekelia jokios grėsmės žmonių sveikatai.
Taip yra todėl, kad šie virusai gali užkrėsti tik archėjas – vienaląsčius organizmus – ir bakterijas. Jie negali užkrėsti žmonių, gyvūnų ar net augalų.
Tačiau jų tyrimai yra svarbūs, nes jie suteikia galimybę pažvelgti į gilią Žemės klimato istoriją ir gali padėti suprasti, kaip ateityje galėtų atrodyti mikroorganizmų populiacijos.
Ohajo valstijos universiteto (JAV) mokslininkų komanda tyrimams paimtą ledo kerną suskirstė į devynis segmentus, kurių kiekvienas atspindėjo skirtingą laiko tarpsnį ir klimatinį laikotarpį. Segmentų amžius svyravo nuo 160 iki 41 000 metų.
Tyrėjai iš kiekvieno segmento išgavo DNR ir, naudodami vadinamąją metagenominę analizę, nustatė kiekvieną atskirą viruso padermę.
Galiausiai jie sukatalogavo apie 50 kartų daugiau informacijos apie virusus, nei mokslininkai kada nors anksčiau buvo surinkę iš ledynų.
Atlikę analizę mokslininkai nustatė, kad virusų bendruomenės atrodė labai skirtingai, priklausomai nuo klimato sąlygų tuo metu, kai jos buvo įšaldytos.
„Matėme aiškius virusų, egzistavusių šaltesnio klimato sąlygomis, ir virusų, egzistavusių šiltesnio klimato sąlygomis, skirtumus“, – sakė vienas iš tyrimo autorių, Ohajo valstijos universiteto mikrobiologas Matthew Sullivanas.
Pavyzdžiui, atskira virusų bendruomenė susiformavo prieš 11 500 metų, kai klimatas iš šaltojo paskutiniojo ledynmečio etapo perėjo į šiltesnę holoceno epochą, kurioje šiuo metu esame.
„Tai mažų mažiausiai rodo galimą ryšį tarp virusų ir klimato kaitos“, – sakė vienas iš tyrimo autorių, Ohajo valstijos universiteto mikrobiologas ZhiPingas Zhongas.
Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale „Nature Geosciences“.
Parengta pagal „Daily Mail“.