Europoje užfiksuoti pirmi pavojingo viruso sukeltos ligos atvejai

2024 m. rugpjūčio 14 d. 15:23
Lrytas.lt
Oropouche orthobunyavirus (OROV) viruso liga, panaši į Zikos ligą, plintanti Amerikoje, pirmą kartą aptikta Europoje – ja susirgo žmonės Ispanijoje, Italijoje ir Vokietijoje, rašo „Live Science“.
Daugiau nuotraukų (1)
Specialistai tiria, ar šis užkratas gali sukelti neigiamų pasekmes nėštumui, panašias į tas, kurios siejamos su Zikos virusu.
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) duomenimis, birželio ir liepos mėnesiais Europoje nustatyta 19 OROV viruso ligos atvejų tarp keliautojų, grįžusių iš Kubos ar Brazilijos. Šią ligą žmonėms platina Culicoides paraensis rūšies vabzdžiai ir uodai.
„Pasveikimo nuo šios ligos prognozės yra geros, o mirtinos pasekmės pasitaiko itin retai“, – teigiama rugpjūčio 9 d. paskelbtame rizikos vertinime.
OROV virusas gali sukelti panašius į Zikos viruso simptomus, įskaitant ūmų karščiavimą, raumenų skausmus, jautrumą šviesai, akių skausmą, vėmimą ir bėrimą.
Maždaug 4 proc. atvejų virusas gali užkrėsti nervų sistemą, sukeldamas uždegimą aplink nugaros ir galvos smegenis arba pačiose smegenyse. Nepaisant to, dauguma žmonių pasveiksta per kelias dienas ar mėnesį.
Vis dėlto neseniai Brazilija pranešė apie kelis atvejus, kurie, kaip įtaria tyrėjai, nėštumo metu perduodami iš motinos vaisiui. Šios infekcijos preliminariai susijusios su blogomis pasekmėmis, įskaitant persileidimą ir mikrocefaliją, dėl kurios kūdikio galva būna daug mažesnė už vidutinę.
Tačiau dėl ribotų duomenų ryšys tarp neigiamų pasekmių nėštumui ir OROV viruso dar nėra patvirtintas. Šiuo metu JAV ligų prevencijos ir kontrolės centras ir Panamerikos sveikatos organizacija tiria galimą riziką.
OROV virusas pirmą kartą buvo aptiktas 1955 m., nuo to laiko jis sukėlė protrūkių įvairiose Pietų Amerikos, Centrinės Amerikos ir Karibų jūros regiono šalyse. Šiais metais iki šiol apie protrūkius pranešta Brazilijoje, Bolivijoje, Kolumbijoje ir Peru, be to, pirmieji žinomi atvejai užfiksuoti Kuboje.
Tiesioginis viruso plitimas nuo žmogaus žmogui niekada nebuvo užfiksuotas. Dažniausiai žmonės užsikrečia nuo Culicoides paraensis rūšies vabzdžių. Be to, keletas uodų rūšių gali pernešti ir platinti virusą žmonėms.
Ligą platinantys vabzdžiai nėra aptinkami Europoje, todėl „iki šiol trūksta įrodymų, ar Europos vabzdžiai ar uodai gali pernešti virusą“, – rizikos vertinime pažymėjo ECDC. Šis įrodymų trūkumas ir tai, kad virusas neplinta tarp žmonių, lemia, kad užsikrėsti šia liga pačioje Europoje yra labai mažai tikėtina.
Tačiau rizika užsikrėsti šia liga už Europos ribų yra „vidutinė“, todėl ECDC rekomenduoja žmonėms, keliaujantiems į vietas, kuriose plinta OROV virusas, imtis atsargumo priemonių – naudoti purškalus nuo vabzdžių ir lauke dėvėti marškinius ilgomis rankovėmis ir ilgas kelnes. Vakcinos nuo OROV viruso nėra.
Nors rizika užsikrėsti OROV virusu nėštumo metu dar nėra tiksliai nustatyta, Zikos virusas, kurio rizika užsikrėtus nėštumo metu yra žinoma, plinta tose pačiose teritorijose. Todėl, ECDC teigimu, abiejų infekcijų prevencijai būtų taikomos tos pačios apsaugos priemonės.
Kai kuriose laikraščių antraštėse OROV virusas vadinamas „tinginių virusu“ arba „tinginių karštlige“. Taip yra dėl to, kad Bradypus tridactylus rūšies tinginys gali būti pagrindinis viruso šeimininkas, o vabzdžiai jį perneša žmonėms .
Tačiau dar nėra tiksliai patvirtinta, kokie gyvūnai yra pagrindiniai OROV viruso šeimininkai. Be tinginių, įtariama, kad tai gali būti įvairūs laukiniai paukščiai ir keli primatai, pavyzdžiui, kapucinai (Cebus) ir staugūnai (Alouatta), rašo „Live Science“.
virusasprevencijapavojai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.