Palaikų, rastų Omjakono rajone, nuotraukos rugpjūčio 2 d. pasirodė socialiniame tinkle „Telegram“.
Po šio radinio Jakutsko Šiaurės Rytų federalinio universiteto (NEFU) mokslininkai apsilankė toje vietoje ir perėmė raganosio ragą. Likusi mumifikuoto gauruotojo raganosio (Coelodonta antiquitatis) dalis bus iškasta artimiausiais mėnesiais, teigiama NEFU pranešime.
„Tai išties unikalus radinys, kuris leis nuodugniau ištirti regiono istoriją, senovės fauną, klimatą ir geologines sąlygas“, – teigia NEFU rektorius Anatolijus Nikolajevas.
Amžinasis įšalas Sibire sudaro idealias sąlygas senovės faunos palaikų išsaugojimui. Šaltos sąlygos mumifikuoja palaikus, paprastai dehidratuoja minkštuosius audinius ir uždaro juos į užšaldytą „laiko kapsulę“.
Minkštieji audiniai aptinkami retai, ir palyginti su skeleto liekanomis, leidžia mokslininkams daug geriau pažinti gyvūno gyvenimą bei aplinką tuo metu, kai jis nugaišo. Be to, tai suteikia geresnes galimybes iš palaikų išgauti senovinę DNR.
NEFU Mamutų muziejaus vyresnysis tyrėjas ir laboratorijos vadovas Maksimas Čeprasovas sako, kad tai tik penktas kartas, kai mokslininkams pavyko rasti gauruotąjį raganosį su nepažeistais minkštaisiais audiniais. „Iki šiol Mamutų muziejaus kolekcijoje nebuvo tokio reto radinio, – teigia jis. – Šiuolaikinėje NEFU istorijoje tai pirmas toks radinys“.
Gauruotieji raganosiai daugiausia gyveno pleistoceno epochoje (prieš 2,6 mln. – 11 700 metų), o pirmą kartą šiaurinėje Eurazijos dalyje pasirodė maždaug prieš 300 000 metų. Pasibaigus paskutiniam ledynmečiui, jų paplitimo arealas mažėjo, kol išliko tik kai kuriose Sibiro dalyse – o dėl besikeičiančio klimato ir žmogaus veiklos maždaug prieš 10 000 metų jie galiausiai išnyko.
NEFU mokslininkai prieš iškasdami likusias liekanas planuoja ištirti ragą. „Pagal morfologinius parametrus tai subrendęs individas, – sakė Čepasovas. – Tikslus biologinis gyvūno amžius ir lytis bus nustatytas atlikus išsamų palaikų tyrimą.“
Gauruotojo raganosio atradimas yra vienas iš keleto NEFU vykdomų projektų, skirtų Sibiro ledynmečio megafaunai pažinti. Birželio mėnesį mokslininkai atliko 44 000 metų senumo mumifikuoto vilko, ištraukto iš amžinojo įšalo Sachos Respublikoje, nekropsiją (gyvūno skrodimą), primena „Live Science“.