Yonghui Zhangas ir jo kolegos iš Daliano technologijos universiteto Kinijoje sukūrė prietaisą, kurį pavadino superhidrofobiniu magnetoelektriniu generatoriumi (MSMEG) – tai iš esmės yra konservų skardinės dydžio indas su vandenį atstumiančios plėvelės dangteliu, priklijuotu prie vielos ritės. Kai lietaus lašas patenka į plėvelę, ji akimirkai deformuojasi, judindama ritę kanistro viduje esančio magneto atžvilgiu ir sukurdama nedidelį elektros krūvį.
Atlikus bandymus su imituojamais lietaus lašais, krentančiais iš 50 cm aukščio, MSMEG sukūrė didžiausią maždaug 13 miliamperų srovę – ir per 200 sekundžių galėjo įkrauti nedidelį kondensatorių, kuris vėliau maitino šviesos diodus ir propelerius. Dėl hidrofobinio paviršiaus lietaus lašai nuo prietaiso greitai nubyra, todėl jis gali veikti net ir nuolat lyjant lietui.
Davidas Stone’as iš Šefildo universiteto (Jungtinė Karalystė) teigia, kad šis prietaisas yra įdomus, bet nepraktiškas. „Mes jau turime lietaus galią, – sako jis. – Tai gerai žinomas būdas išgauti energiją iš lietaus: tai vadinama lietaus įleidimu į užtvanką ir hidroelektrinės panaudojimu.“ Kadangi lietus krenta į upes ir yra surenkamas kartu, galima pasinaudoti masto pranašumu, sako jis.
Mažesnio masto energijos gamybai Saulės ir vėjo energija siūlo daug paprastesnius sprendimus, teigia D. Stone'as. „Bandymas išgauti energiją iš lietaus lašų atrodo šiek tiek keistas“, – apibendrina jis.
Tyrimas paskelbtas žurnale „ACS Applied Materials & Interfaces“.
Parengta pagal „New Scientist“.