Antradienį pranešimuose pasaulio sveikatos ekspertai ir PSO pareigūnai įspėjo, kad pavojinga nauja beždžionių raupų viruso atmaina sukėlė protrūkį Kongo Demokratinėje Respublikoje (KDR), o virusas plinta ne tik per lytinius santykius, bet ir per artimą kontaktą (pavyzdžiui, prisilietimą) su užsikrėtusiu asmeniu.
Beždžionių raupai yra virusinė infekcija, kuri 2022 m. per protrūkį išplito Europoje ir Amerikoje.
Yra dviejų tipų virusai, galintys sukelti beždžionių raupų infekcijas – genetiškai išsiskiriantys grupėmis – kurios gali sukelti tokius simptomus kaip karščiavimas, šaltkrėtis, nuovargis ir pūlingas bėrimas.
Būtent švelnesnio II viruso atšaka, priklausanti IIb virusų grupei, sukėlė pasaulinę susirgimų bangą 2022 ir 2023 m.
Šį protrūkį sukėlė mutavusi I viruso forma, priklausanti Ib virusų grupei, kuris pirmą kartą pasireiškė KDR rugsėjį.
Ekspertai teigia, kad nuo KDR plintančio viruso varianto miršta apie 5 proc. suaugusiųjų ir 10 proc. vaikų, o užsikrėtusių nėščiųjų persileidimų skaičius kelia nerimą. Ruandos universiteto dėstytojas Johnas Claude Udahemuka jį apibūdino kaip „neabejotinai pavojingiausią iš visų žinomų beždžionių viruso atmainų, atsižvelgiant į tai, kaip jis perduodamas, kaip plinta ir simptomus“.
Oksfordo universiteto (JK) pasaulinės sveikatos profesorė ir Pasaulinio sveikatos tinklo direktorė Trudie Lang sako, kad „labai didelė“ rizika, jog virusas gali išplisti visame pasaulyje taip, kaip išplito 2022 m. protrūkio metu – ir pabrėžė, kad „prioritetas“ yra atlikti tyrimus, „siekiant nustatyti, ar vakcinos ir gydymo būdai bus veiksmingi“.
Ko dar nežinome?
Dėl ribotų tyrimų ir klinikinės priežiūros KDR apie šį viruso variantą daug kas nežinoma.
Infekcinių ligų gydytojas ir tyrėjas Jake Dunningas, nuo 2018 m. dalyvaujantis diagnozuojant, gydant ir tiriant beždžionių raupus, sako, kad nors duomenys yra riboti, o įtarus užsikrėtimo atvejus paprastai infekcija nepatvirtinama, „patikimesni KDR tyrėjų surinkti duomenys rodo, kad kai kuriems žmonėms ji iš tiesų sukelia sunkią ligą ir gali nužudyti, o KDR nuo I beždžionių raupų viruso grupės, atrodo, ypač smarkiai nukenčia vaikai“.
Ekspertai mano, kad žinomi atvejai greičiausiai yra šio protrūkio „ledkalnio viršūnė“, ir įspėja, kad virusas greičiausiai jau peržengė tarptautines sienas – atsižvelgiant į tai, kad jis jau paplitęs pasienio miestuose netoli Ruandos, Burundžio ir Ugandos.
Didelis užsikretimų skaičius
8000 – beveik tiek, PSO duomenimis, šiais metais KDR užregistruota susirgimų beždžionių raupais, įskaitant 384 mirties atvejus.
Praėjusiais metais šalyje užregistruota daugiau kaip 14 500 užsikrėtimo atvejų ir 654 mirties atvejai.
Kokia tikimybė, kad pasaulyje kils dar vienas beždžionių raupų protrūkis?
J. Dunningas sako, kad dar vienas pasaulinis protrūkis „įmanomas“, atsižvelgiant į pranešimus apie viruso perdavimą nuo žmogaus žmogui – tačiau jis pabrėžė, kad „labai sunku pasakyti“, kokia gali būti tokio protrūkio tikimybė.
T. Lang teigia, kad „dar per anksti pasakyti“, ar tam tikros grupės bus itin pažeidžiamos viruso – kaip, pavyzdžiui, vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais 2022 m. protrūkio metu.
Tačiau T. Lang pažymi, kad dabar Afrikoje „pažeidžiamoms gyventojų grupėms priskiriamos nėščios moterys ir maži vaikai“. Ji pridūrė, kad kol kas nėra duomenų, patvirtinančių konkrečią riziką vyrams, turintiems lytinių santykių su vyrais.
„Užtenka vieno užsikrėtusio asmens ir tinkamų sąlygų, kad vėliau daugybė žmonių užsikrėstų“, – įspėja J. Dunningas.
Parengta pagal „Forbes“.