Terakotinis (molinis) antspaudas buvo rastas Turkijos archeologinėje radimvietėje maždaug už 100 km nuo dabartinės šalies sostinės Ankaros. Ir kaip manoma, priklausė hetitų karališkajai šeimai, skelbia „Anatolian Archaeology“. Ant antspaudo užrašyti žodžiai: „Kas tai sulaužys, tas mirs“.
Dr. Kimiyoshi Matsumura vadovaujami archeologai antspaudą aptiko 2023 m. – ir išvertę užrašą ant jo, aptiko netikėtą grasinimą. Mokslininkai teigia, kad hetitų įstatymuose pagrindinis dėmesys buvo sutelktas į baudas, o ne į mirties bausmę ar kūno bausmes už nusikaltimus, todėl šis radinys juos nustebino.
„Ant šio antspaudo yra užrašas: kas tai sulaužys, tas mirs, – pasakoja K. Matsumura. – Tokie antspaudai paprastai būdavo dedami ant sutarčių, nurodant, kad jei sutartis bus sulaužyta, už tai bus baudžiama.“
K. Matsumura nurodo, kad antspaudas buvo karališkosios šeimos – greičiausiai to meto karaliaus, arba karalienės.
Hetitų imperija išnyko daugiau nei prieš 3000 metų, o naujausi duomenys rodo, kad kadaise buvusiai masyviai civilizacijai žlugti prireikė vos trejus metus trukusios didžiulės sausros. Šis laikotarpis šiandien vadinamas bronzos amžiaus žlugimu.
Parengta pagal „Popular Mechanics“ ir „The Daily Caller“.