Maras yra bakterinė infekcija, geriausiai žinoma dėl to, kad XIV a. viduryje nusinešė daugybę Europos gyventojų gyvybių, o vadinamoji Juodoji mirtis (buboninis maras) tapo viena iš mirtiniausių pandemijų žmonijos istorijoje.
Tačiau, kaip rodo šis naujausias atvejis, maras dar nenugrimzdo į užmarštį. Ligą sukelianti bakterija Yersinia pestis natūraliai cirkuliuoja daugelyje pasaulio regionų tarp graužikų, kitų smulkių gyvūnų ir blusų.
Tai reiškia, kad retais atvejais maru gali užsikrėsti ir žmonės. Kasmet JAV užregistruojama vidutiniškai septyni atvejai, iš kurių dauguma yra buboninės formos – t. y. tie, kuriems būdingi patinę, pūlingi limfmazgiai.
Nors Kolorado atvejis vis dar tiriamas, žmonės maru paprastai suserga įkandus infekuotai blusai arba susidūrus su infekuotu gyvūnu. Pavyzdžiui, anksčiau šiais metais Oregone (JAV) pirmą kartą per aštuonerius metus buvo nustatytas žmonių maro atvejis, kurį greičiausiai sukėlė užsikrėtusi naminė katė.
Atsižvelgdamas į tai, Pueblo apygardos visuomenės sveikatos ir aplinkosaugos departamentas (PDPHE) paprašė visuomenės imtis tam tikrų atsargumo priemonių, pvz:
- vengti kontakto su nugaišusiais gyvūnais,
- apsaugoti namus nuo žiurkių, pašalinant vietas, kuriose jos gali slėptis, veistis ir maitintis, pavyzdžiui, medienos krūvas ir naminių gyvūnėlių maisto konteinerius,
- naudoti priemones nuo vabzdžių, kad išvengtumėte blusų įkandimų,
- gydyti naminius gyvūnus nuo blusų,
- neleisti augintiniams miegoti kartu su jumis lovoje.
Jei žmonėms pasireiškia ligos simptomai, JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) rekomenduoja nedelsiant kreiptis į gydytoją dėl ligos pavojingumo. Pagrindiniai simptomai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį sergant buboniniu maru, yra staigus karščiavimas, šaltkrėtis, galvos skausmas, silpnumas ir patinę, skausmingi limfmazgiai.
Šie simptomai sveikatos priežiūros specialistams gali parodyti, kad sergama maru, o diagnozė gali būti patvirtinta laboratoriniais tyrimais, kuriems naudojami mėginiai, paimti iš patinusių limfmazgių arba kraujo.
Nors maras yra sunki liga, laimei, ji yra išgydoma.
„Maras gali būti sėkmingai gydomas antibiotikais, tačiau užsikrėtusį asmenį būtina gydyti nedelsiant, kad būtų išvengta sunkių komplikacijų ar mirties“, – pareiškime sakė PDPHE Užkrečiamųjų ligų ir pasirengimo ekstremalioms situacijoms skyriaus programų vadovė Alicia Solis.
Parengta pagal „IFLScience“.