Šie atradimai suteikia įdomių įžvalgų apie tai, kaip veikia mūsų smegenys, ir ateityje gali padėti sukurti naujus tikslingus gydymo būdus, kurie pagerintų prisiminimų kūrimosi procesą.
Pakankamas miego kiekis yra labai svarbus mūsų psichinei ir fizinei gerovei. Jis padeda sustiprinti atmintį ir fiziškai atsigauti, tačiau įrodyta, kad nepakankamas miego kiekis prisideda prie širdies ligų, nutukimo, neurodegeneracinių sutrikimų ir depresijos.
Nauji tyrimai rodo, kad nepakankamai miegant gali visam laikui sutrikti prisiminimų kūrimosi ir atgaminimo procesai.
Neuronai, sudarantys mūsų smegenų „laidus“, retai veikia pavieniui. Vietoje to jie yra glaudžiai tarpusavyje susiję ir dažnai veikia kartu, ritmiškai ir pasikartojančiai. Vienas iš tokio ritmingo veikimo pavyzdžių yra elektrinė signalų pulsacija aštrių bangų pavidalu (angl. sharp-wave ripples, SPW-R).
Ankstesni tyrimai parodė, kad SPW-R smegenų sritis, vadinama hipokampu, atlieka svarbų vaidmenį atkuriant ir įamžinant prisiminimus. Tačiau miego trūkumo įtaka šioms smegenų bangoms yra mažiau žinoma.
Naujame tyrime, paskelbtame žurnale „Nature“, Mičigano universiteto (JAV) Medicinos mokyklos mokslininkai stebėjo septynių žiurkių smegenų aktyvumą hipokampo srityje, kai jos kelias savaites tyrinėjo labirintus. Kai kurie gyvūnai buvo reguliariai trikdomi miego metu, o kitiems buvo leista miegoti laisvai.
Po to žiurkėms, kurių miegas buvo trikdomas, buvo duotos dvi dienos atsigauti. Jų SPW-R aktyvumas ir organizuotumas pagerėjo. Tačiau jos nesugebėjo pasiekti tokio paties aktyvumo lygio kaip žiurkės, kurių miego režimas buvo normalus. Kitaip tariant, miego trūkumas visam laikui pakeitė žiurkių gebėjimą apdoroti konkrečius prisiminimus.
Šis tyrimas papildo vis gausėjančius įrodymus, kad prisiminimai toliau apdorojami po to, kai jie patiriami – ir kad miegas, atrodo, vaidina tikrai svarbų vaidmenį šiame apdorojime.
Šis tyrimas ne tik pabrėžia miego svarbą prisiminimų kūrime, bet ir suteikia vilties, kad šie rezultatai gali padėti ateityje sukurti strategijas, padėsiančias užkirsti kelią atminties silpnėjimui, rašo „Newsweek“.