Radiniai buvo aptikti kasinėjimų metu gyvenamųjų namų kvartale „Calthorpe Gardens“, esančiame Banberio miesto pakraštyje, pietų Anglijoje, skelbiama bendrovės „Orbit Homes“ pranešime spaudai. Kasinėjimai vyko prieš pradedant statyti naujus namus.
Seniausi šio kasinėjimo metu aptikti artefaktai – keletas titnaginių įrankių – siekia mezolito laikotarpį, arba vidurinįjį akmens amžių, kuris Didžiojoje Britanijoje truko maždaug nuo 10000 m. pr. m. e. iki 4000 m. pr. m. e.
Tyrėjai taip pat aptiko vėlesnių laikotarpių radinių, įskaitant nedidelės vėlyvojo bronzos amžiaus gyvenvietės liekanas kartu su rankų darbo keramikos dirbiniais ir tekstilės įrankiai bei ankstyvųjų viduramžių laikotarpio anglosaksų kapinyną. Iki šiol čia rasti mažiausiai 52 asmenų palaikai, taip pat įvairūs dirbiniai, tokie kaip karoliai, pakabučiai, asmeniniai daiktai ir ginklai.
Anglosaksai buvo ankstyvaisiais viduramžiais Britanijoje gyvenusi kultūrinė grupė, kildinama iš germanų tautų, kurios saloje apsigyveno pasibaigus romėnų okupacijos laikotarpiui apie 410 m.
„Kapuose rasti radiniai yra stulbinantys, vien dėl jų apimties, stiliaus – tiek daug skirtingų medžiagų rūšių, – sakė kasinėjimų vadovė Janice McLeish. – Tarp radinių yra stiklo karoliukų, metalo dirbinių, keramikos. Tai išties nepaprastas rinkinys, kurį galima rasti vienoje vietoje.“
Vienas iš svarbiausių kasinėjimų objektų buvo auksinis pakabukas, rastas anglosaksų kapavietėje, kuriame pavaizduotos susipynusios gyvatės.
„Tokia vietovė randama kartą per dešimtmetį, o radiniai – tik kartą gyvenime. Tai neįtikėtina“, – nuostabą išreiškė kasinėjimus atlikusi archeologė Hayley Parsons.
Dar vienas svarbus radinys – „nuostabios“ geležies amžiaus audimo šukos, kurios, pasak J. McLeish, naudotos audžiant.
Šie atradimai leis plačiau patyrinėti vietovėje gyvenusių žmonių gyvenimą kelių tūkstančių metų laikotarpiu, rašo „Newsweek“.