Remiantis 2014 m. JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, daugiau nei 5 mln. vyresnių nei 65 metų amerikiečių serga demencija. Demencija gali pasireikšti įvairiomis formomis, bet dažniausia iš jų yra Alzheimerio liga – ir jai būdingas sutrikęs gebėjimas prisiminti, mąstyti bei priimti sprendimus.
Demencijos riziką lemia įvairūs genetiniai ir aplinkos veiksniai, kurių daugelį dar tik pradedame suprasti. Vienas iš daugelio išorinių veiksnių, turinčių įtakos neurodegeneracijos rizikai, yra mityba.
Viduržemio jūros regiono dieta, kaip vienas iš sveikos mitybos modelių, gali pagerinti protinę ir fizinę veiklą – o keli tyrimai rodo, kad šios dietos laikymasis gali atitolinti demenciją ar net užkirsti jai kelią.
Viduržemio jūros regiono mitybos modeliui būdinga mityba, kurioje gausu neskaldytų grūdų, vaisių, daržovių, ankštinių augalų ir alyvuogių aliejaus, saikingai vartojamas sūris ir žuvis, o raudonos ir perdirbtos mėsos vartojama nedaug.
Siekdami įvertinti turimus duomenis apie ryšį tarp šios dietos ir demencijos prevencijos, Milano universiteto (Italija) mokslininkai sujungė 21 nepriklausomo tyrimo, kuriame iš viso dalyvavo 65 955 vyresni nei 60 metų asmenys, duomenis.
Griežtas Viduržemio jūros regiono dietos laikymasis buvo susijęs su 11 proc. mažesniu visų demencijos atvejų skaičiumi tarp vyresnio amžiaus žmonių. Šis ryšys buvo dar stipresnis, kai buvo vertinama tik Alzheimerio liga – griežtai laikantis Viduržemio jūros regiono dietos, Alzheimerio ligos rizika sumažėjo 27 proc.
Tyrėjai pabrėžia, kad, didėjant pasaulio gyventojų skaičiui, mitybos pokyčiai gali padėti sutaupyti nemažai sveikatos priežiūros išlaidų ir pagerinti gyvenimo kokybę.
„Demencija yra dažnai diagnozuojama liga, ypač vyresnio amžiaus žmonėms. Svarbu atsižvelgti į tai, kad pasaulio gyventojai palaipsniui sensta ir pagyvenę žmonės sudaro didelę gyventojų dalį. Todėl, nors įvertintas poveikio dydis gali būti palyginti nedidelis, jis taikomas gana didelei gyventojų daliai, kuri galbūt didėja“, – rašo jie.
Svarbu pažymėti, kad šie tyrimai buvo grynai stebimojo pobūdžio, todėl reikia atlikti daugiau tyrimų, siekiant išsiaiškinti visus galimus biocheminius mechanizmus, kuriais grindžiamas šis ryšys. Vis dėlto mokslininkai iškėlė prielaidą, kad šį poveikį galėtų lemti uždegimo sumažėjimas, susijęs su Viduržemio jūros regiono dietos laikymusi.
„Manoma, kad širdies ir kraujagyslių rizikos veiksniai, tokie kaip hipertenzija, nutukimas, dislipidemija ir 2 tipo diabetas, turi didelę įtaką demencijos rizikai, – rašo tyrėjai. – Šie veiksniai iš tiesų yra susiję su lėtiniu organizmo uždegimu ir medžiagų apykaitos sutrikimais, tokiais kaip atsparumas insulinui ir dėl to atsirandanti hiperinsulinemija, o tai gali būti žalinga smegenims.“
Keleto tyrimų rezultatai parodė, kad inensyviai laikantis Viduržemio jūros regiono dietos gali sumažėti keli uždegimo biožymenys – kurie, kaip žinoma, susiję su Alzheimerio ligos atsiradimu.
„Atrodo, kad Viduržemio jūros regiono dietos vaidmenį mažinant lėtinį uždegimą lemia daugelio bioaktyvių junginių – tokių kaip vitaminai, mineralai, fitocheminės medžiagos ir nepakeičiamosios riebalų rūgštys – antioksidacinis ir priešuždegiminis poveikis, kurį suteikia maisto produktai, paprastai vartojami pagal šį mitybos modelį“, – aiškina mokslininkai.
Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale „Aging Clinical and Experimental Research“.
Parengta pagal „Newsweek“.