Elektrinės operatoriai, bendrovė „Tokyo Electric Power Company Holdings“ (TEPCO), paskelbė nuotraukas iš elektrinės teritorijos vidaus – tai pirmieji vaizdai iš srities, esančios po reaktoriaus aktyviąja zona.
Bendrovės atstovai jau seniai tikėjosi patekti į šią vietą, kad galėtų ištirti aktyviąją zoną ir išsilydžiusį branduolinį kurą, kuris ten nutekėjo, kai 2011 m. galingas žemės drebėjimas ir cunamis pažeidė elektrinės aušinimo sistemas.
Dronų užfiksuotuose didelės raiškos vaizduose matomi rudos spalvos įvairių formų ir dydžių objektai, kyšantys iš įvairių konstrukcinės atramos vietų.
TEPCO atstovai teigė, kad neturėdami kitų duomenų (pavyzdžiui radiacijos lygio), iš nuotraukų negalėjo pasakyti, ar šie objektai yra išsilydęs kuras, ar išsilydžiusi įranga.
Dronai turėjo būti lengvi ir manevringi, todėl juose nebuvo įmontuoti dozimetrai, skirti radiacijai matuoti.
Trijuose pažeistuose reaktoriuose liko apie 880 tonų labai radioaktyvaus išsilydžiusio branduolinio kuro.
TEPCO bando sužinoti daugiau apie branduolinio kuro buvimo vietą ir būklę, kad būtų lengviau jį išvežti ir būtų galima nutraukti elektrinės eksploatavimą.
Dronų kameros negalėjo matyti reaktoriaus aktyviosios zonos dugno, iš dalies dėl tamsos apsauginiame korpuse, sakė atstovai.
Jų teigimu, gauta informacija galėtų padėti ateityje atlikti išsilydžiusių liekanų tyrimus, kurie yra labai svarbūs kuriant technologijas ir robotus jų pašalinimui.
Tačiau tai, kiek daug dar nežinoma apie reaktorių vidų, rodo, kaip sunku bus tai padaryti. Kritikai sako, kad vyriausybės ir TEPCO nustatytas 30–40 metų elektrinės valymo terminas yra pernelyg optimistinis.
Dėl techninių kliūčių ir duomenų trūkumo sudėtingas eksploatavimo nutraukimo procesas jau kelerius metus vilkinamas.
Fukušimos katastrofa buvo viena iš katastrofiškiausių branduolinių nelaimių pasaulyje. Ji įvyko po 9 balų žemės drebėjimo prie rytinės Japonijos pakrantės – vieno galingiausių kada nors Japonijoje užfiksuotų žemės drebėjimų.
Žemės drebėjimas buvo toks galingas, kad sukėlė didžiulį cunamį, kuris nusirito per pagrindinę Japonijos salą Honšiu. Vien dėl cunamio padarytos žalos žuvo 18 000 žmonių.
Pražūtingas cunamis nesunkiai įveikė Fukušimos pakrantės apsaugą ir užliejo reaktorių, todėl jis išsilydė. Dėl iš elektrinės sklindančios radiacijos, daugiau kaip 150 000 žmonių buvo priversti evakuotis iš aplinkinių rajonų.
Iki šios dienos draudimas tebegalioja, ir beveik visi iškeldinti gyventojai dar negrįžo. Japonijos valdžios institucijos mano, kad teritorijai nukenksminti prireiks dar iki 40 metų.
Tarptautinė atominės energijos agentūra šią branduolinę katastrofą priskyrė septintam pavojingumo lygiui – tai tik antrasis toks įvykis nuo 1986 m., kai Černobylyje išsilydė ketvirtasis reaktorius, rašo „Daily Mail“.