Kofeinas gali turėti netikėtą poveikį svarbiai smegenų funkcijai

2023 m. lapkričio 29 d. 09:07
Lrytas.lt
Dviejų nedidelių, bet intriguojančių tyrimų analizė rodo, kad didelis kofeino kiekis per dieną gali slopinti smegenų gebėjimą mokytis, rašo „Science Alert“.
Daugiau nuotraukų (1)
Mokslininkai iš Neuromoduliavimo tyrimų centro Providense (JAV) analizavo 20 asmenų smegenų signalus, susijusius su mokymusi ir prisiminimų saugojimu, ir atskleidė netikėtų detalių, paneigiančių prielaidas, kad kofeinas skatina neuroplastiškumą – smegenų savybę keistis ir priimti naują informaciją.
Dėl savo gebėjimo blokuoti adenoziną – cheminę medžiagą smegenyse, kuri padeda mums reikiamu metu jaustis mieguistiems – kofeinas turi reputaciją kaip žvalumo suteikianti priemonė.
Adenozinas taip pat veikia procesą, vadinamą ilgalaikiu potencijavimu (angl. long-term potentiation, LTP), kuris reiškia tai, kaip smegenų neuronų ląstelės stiprina tarpusavio ryšius – manoma, kad tai labai svarbu smegenų gebėjimui priimti naują informaciją ir jų neuroplastiškumui.
16 žmonių, kurie per dieną išgerdavo nuo vieno iki penkių kofeino turinčių gėrimų, ir keturiems žmonėms, kurie kofeino beveik nevartojo, buvo taikomas smegenų stimuliavimo procesas, skirtas imituoti smegenų pasirengimą mokytis, vadinamas pasikartojančia transkranijinė magnetinė stimuliacija (rTMS).
Tada komanda ieškojo elektrinių impulsų požymių nervų sistemoje, kad galėtų išmatuoti LTP. Tiems, kurie negėrė gėrimų su kofeinu, šis poveikis pasirodė esąs gerokai stipresnis.
Tyrėjų nuomone, reguliari kofeino stimuliacija gali sukelti priešingą poveikį smegenyse, o tai galėtų būti mažesnio neuroplastiškumo lygio priežastis, tačiau kol kas tai tik hipotezė.
Vis dėlto ši apžvalga buvo bandomasis tyrimas, skirtas būsimoms hipotezėms pagrįsti. Mokslininkai ketina toliau tirti kofeino poveikį smegenų gebėjimui priimti naują informaciją ir jų neuroplastiškumui. Jie pažymi, kad prieš atliekant tyrimus bus griežtai reglamentuojamas kofeino vartojimo laikas ir jo dozė – tai, pasak autorių, leistų „geriau įvertinti centrinės nervų sistemos biologinį prieinamumą ir koreliaciją su neuroplastiškumu“.
Kofeino ir sveikatos ryšys yra gana sudėtingas: ankstesniais tyrimais įrodytas tiek teigiamas, tiek neigiamas jo poveikis – nuo potencialaus apsaugojimo nuo demencijos iki galbūt didesnės diabeto rizikos.
„Siekiant geriau suprasti, kaip kofeinas keičia pagrindinį mokymosi ir atminties mechanizmą, reikia vykdyti tolesnius tyrimus“, – rašo tyrėjai.
Parengta pagal „Science Alert“.
Neuromokslaskofeinaskofeino poveikis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.