Roboto kūrėjas Mindaugas Luneckas pasakoja, kad mintis kurti edukacinį robotą kilo važinėjant po mokyklas ir bendraujant su moksleiviais bei mokytojais.
„Teko važinėti po Lietuvos mokyklas ir konsultuoti įvairaus amžiaus moksleivius, kaip atlikti įdomius robotikos tiriamuosius darbus. Pavyko aplankyti apie 60 skirtingų mokyklų“, – pasakoja inžinierius.
Anot jo, užsiėmimų metu buvo pastebėtos kelios pagrindinės problemos. „Visų pirma, tiek mokytojai, tiek jaunesni mokiniai bijo pradėti užsiimti robotika dėl to, kad trūksta žinių bei programavimo patirties. Jie galvoja, kad robotika yra vien programavimas – bet tai nėra tiesa. Tuo tarpu vyresni moksleiviai, kurie jau turi programavimo įgūdžių, negauna jokio iššūkio dirbant su turimais „Lego“ ar panašaus pobūdžio robotikos rinkiniais“ , – teigia M. Luneckas.
Jo teigimu, dar viena problema – dauguma žmonių nesupranta, kas yra robotai ir kam jie iš tikro skirti. Daug kas galvoja, kad robotai tėra žaislai ar skirti pramogoms. „Matant šias problemas kilo idėja sukurti universalų robotikos-elektronikos rinkinį, kuris panaikintų tokias spragas“, – prisimena inžinierius.
Taigi kas yra „QBOT“? Tai yra edukacinis robotikos-elektronikos rinkinys, skirtas parodyti, kas yra robotai, iš ko jie susideda ir kam jie yra skirti. Rinkinys moko robotikos pagrindų: surinkimo, valdymo ir programavimo.
„QBOT“ tikslas yra į robotiką įtraukti įvairaus amžiaus inžinerijos entuziastus – parodant, kad norint pradėti, nereikia jokių specialių žinių ar gebėjimų.
„QBOT“ siekia parodyti, kad robotai nėra taikomi vien pramogų srityse ar naudojami kaip žaislai, tačiau naudojami įvairiems pramonės ar namų ruošos darbams atlikti, gelbėjimo ar karinėms operacijoms vykdyti, net kitų planetų tyrinėjimui“, – pasakoja M. Lunekcas.
Kuo naudingas yra „QBOT“ robotas? Kaip jau minėta, šis robotikos rinkinys rinkinys buvo sukurtas siekiant išspręsti įsitraukimo į robotiką problemas. Robotas gali būti valdomas mygtukais, esančiais ant roboto viršaus, todėl nėra būtina jo programuoti. Suspaudus komandų rinkinį ir paspaudus „Start“ mygtuką, robotas įvykdo visas komandas iš eilės. Taigi, vaikai nuo 8 metų gali drąsiai imti „QBOT“ robotą ir jį valdyti.
Tačiau yra galimybė ir programuoti robotą – nes jis sukurtas „Arduino Nano“ mikrovaldiklių pagrindu. Atsisiuntus nemokamą programą, galima prijungti robotą prie kompiuterio ir kurti jam unikalias programas.
„Mikrovaldiklio programavimas yra universitetinio lygio darbas, todėl „QBOT“ robotas puikiai tinka ir vyresniems moksleiviams ar studentams, ieškantiems iššūkio“, – pasakoja M. Luneckas. – Galų gale, rinkinyje yra instrukcija su 59 užduotimis. Dalis šių užduočių gali būti atliktos valdant robotą mygtukais, o kitai daliai užduočių jau reikia programavimo. Visos užduotys instrukcijoje yra orientuotos į pagrindinius robotikos iššūkius: judėjimą, kliūčių aptikimą ir išvengimą bei objektų gabenimą“.
Taigi, kūrėjo teigimu, „QBOT“ yra puiki priemonė visiems norintiems išbandyti robotiką ar gilinti savo žinias šioje srityje – ar tai būtų vaikai, moksleiviai, studentai, ar net mokytojai – nes rinkinys nereikalauja papildomų priemonių, o įsigijus rinkinį, nereikia galvoti, ką su juo veikti.