Įspūdinga: paauglė savo šeimos miško ūkyje aptiko 34 milijonų metų senumo banginio kaukolę

2023 m. rugsėjo 6 d. 15:18
Lrytas.lt
Alabamos vidurinės mokyklos moksleivė ir jos mokytojas aptiko prieš 34 milijonus metų gyvenusio banginio liekanas. Manoma, kad tai buvo mėsėdis banginis, gyvenęs eoceno epochoje (prieš 56–33,9 mln. metų) – tuo metu, kai jūros lygis buvo aukštesnis, o vietą, kurioje ir rasta kaukolė, skalavo seklus vandenynas.
Daugiau nuotraukų (4)
Šešiolikmetė Lindsey Stallworth ir evoliucijos biologas bei Alabamos Matematikos ir gamtos mokslų mokyklos mokytojas Andrew Gentry vykdydami vasaros mokyklos projektą kasinėjo Stallworthų šeimos miško valdoje Monroe apygardoje, kur anksčiau mergina buvo radusi suakmenėjusių ryklio dantų.
Vos po kelių valandų paieškų jie rado didžiulius kaulus, kyšančius iš kalvos. „Kažką pamatėme ir pagalvojome – o Dieve mano, kas tai?, – AL.com pasakojo Lindsey. – Kai pradėjome kasti ir ieškoti toliau, pamažu supratome, ką iš tikrųjų radome“.
A. Gentry teigė, kad iš pradžių jie turėjo „labai menką supratimą“ apie tai, ką rado – išskyrus tai, kad čia buvo didelio stuburinio gyvūno liekanos. Maždaug po savaitės, kai stomatologiniais dantų krapštukais ir mažais kaltukais lėtai pašalino uolienas, jiems pavyko aptikti didelį dantį iš didelio gyvūno apatinio žandikaulio.
„Danties nuotraukas nusiunčiau savo geram draugui ir kolegai paleontologui daktarui Jamesui Parhamui iš Kalifornijos universiteto Fullertone, o šis savo ruožtu nusiuntė jas Los Andželo Gamtos istorijos muziejaus daktarui Jorge Velez-Juarbe, – pasakojo A. Gentry. – Dr. J.Velezas-Juarbe specializuojasi iškastinių jūrų žinduolių srityje ir sugebėjo identifikuoti mūsų atradimą kaip plėšriųjų banginių rūšį“.
Mokytojas nurodė, kad kasinėjimų vietos geologiniai duomenys buvo datuoti anksčiau – o tai reiškia, kad jie iš karto galėjo nustatyti fosilijos amžių.
Tiksli banginio rūšis dar nenustatyta. Eocene Alabamoje gyveno daugybė primityvių banginių, tarp jų ir Basilosaurus cetoides – žiaurus jūrų žinduolis, gyvenęs prieš 34–40 mln. metų ir užaugdavęs iki 18 metrų ilgio. Naujasis egzempliorius gali būti dar niekada nematyta Basilosauridae šeimos rūšis.
„Mes iškasėme tik kaukolę, o didžioji dalis tebėra užversta uolomis, – sakė A. Gentry. – Esame pakankamai tikri, kad banginis yra Basilosauridae šeimai priklausantis archeocetinis [primityvus] banginis, tačiau praeis keli mėnesiai, kol atkasime pakankamai kaukolės, kad galėtume nustatyti, kokiai rūšiai banginis tiksliai priklausė“.
Dabar kaukolė nugabenta į Alabamos Matematikos ir gamtos mokslų mokyklą, kur ji valoma ir tiriama. A. Gentry ir L. Stallworth kasinėjimus atnaujinti planuoja kitais metais.
„Šiuo metu turime tik kaukolę, tačiau kasdami aptikome keletą postkranijinių elementų, kurie rodo, kad yra daugiau skeleto dalių, – sakė evoliucijos biologas. – Kitą vasarą žinosime daugiau!“
Parengta pagal „Live Science“.
paleontologijabanginiskaukolė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.