„Tai prasidėjo kaip baigiamasis laboratorinio kurso projektas“, – pasakoja Rizalas Hariadi iš Arizonos valstijos universiteto (JAV), kuris savo studentams pateikė užduotį sukurti įrankius pasitelkiant „taupųjį mokslą“ (koncepciją, kai mokslinei veiklai naudojamos paprastos, pigios ir kasdienės priemonės).
Ypač naudingas pasirodė vienos studentų grupės sukonstruotas robotas, primenantis vieną ranką, ant kurios viršaus yra cilindrinių vamzdelių laikiklis. Įrenginys atlieka mėgintuvėliuose esančio skysčio maišymo procedūrą, iš pradžių pakreipdamas mėgintuvėlius iš vertikalios padėties į horizontalią, o tada greitai juos sukdamas. Taip susidaro vientisas skystis, kurio tankis tolygiai mažėja nuo apačios iki viršaus.
Visos roboto dalys, įskaitant krumpliaračius, jungiamuosius blokus ir du variklius, yra iš „Lego“ rinkinių. Vienintelė išimtis – vamzdelių laikiklis, kurį teko atsispausdinti 3D spausdintuvu. Roboto konstrukcija yra mažesnė ir greitesnė tradicinių „gradientinių maišytuvų“ versija.
„Lego“ robotui sumaišius skystį, šis gali būti panaudotas gryninti mažytėms struktūroms, sudarytoms iš DNR molekulių, kurias mokslininkai (tokie kaip R.Hariadi) bando naudoti kaip mažytes mašinas. Šios mašinos galėtų atlikti užduotis ląstelėse ir atskleisti, kaip veikia natūraliai egzistuojančios molekulinės mašinos – pavyzdžiui, baltymai.
Daugeliui įprastinių tankio gradientų kūrimo metodų reikia sunkiai naudojamų ir brangių mašinų. „Lego“ robotas reikiamą tankio gradientą sukūrė vos per 1 minutę, o tai smarkiai pagreitina gryninimą.
Katherine Dunn iš Edinburgo universiteto Jungtinėje Karalystėje teigia, kad robotas galėtų atpiginti ir pagreitinti valymo procesą.
Į gryninimo procedūrą įeina ir kiti įrenginiai, ne tik „Lego“ robotas – todėl pats robotas gali būti nenaudingas kitoms laboratorijoms, kurios dar neturi šios likusios įrangos, sako R.Hariadi . Tačiau kadangi pagaminti jį iš „Lego“ kainuoja apie 350 JAV dolerių – apie 100 JAV dolerių pigiau nei parduotuvėse įsigyti įrenginiai – tai yra patogus ir prieinamas būdas sukurti įrenginių prototipus, kurie gali pagerinti esamą laboratorijos tvarką, sako jis.
Tyrimas skelbiamas žurnale „PLoS ONE“.
Parengta pagal „New Scientist“.