Štai ką dirbtinis intelektas laiko tobulu vyru ir tobula moterimi

2023 m. gegužės 28 d. 13:55
Lrytas.lt
Dirbtinio intelekto (DI) vaizdų kūrimo įrankiai propaguoja nerealius grožio standartus – kaip ir duomenys internete, pagal kuriuos jie buvo apmokyti, rašo „IFLScience“.
Daugiau nuotraukų (4)
Vykdydami projektą „The Bulimia Project“ tyrėjai paprašė vaizdų generatorių „Dall-E 2“, „Stable Diffusion“ ir „Midjourney“ sukurti tobulą moters kūno paveikslą pagal socialinių tinklų 2023 m. duomenis, o po to pateikė tą pačią užklausą, tik jau apie vyrus.
Komanda nustatė, kad 40 proc. dirbtinio intelekto sugeneruotų vaizdų pateikė nerealistiškus kūno tipus. Be to, 53 proc. atvaizdų buvo vaizduojami alyvuogių odos atspalviai (t. y. vidutinio ar šviesesnio įdegio arba rusva oda, dažnai apibūdinama kaip turinti geltonų, žalių ar auksinių atspalvių), o 37 proc. sugeneruotų žmonių turėjo šviesius plaukus.
Tada komanda paprašė generatorių sukurti bendresnius 2023 m. tobulos moters ir tobulo vyro paveikslus.
Remiantis išvadomis, pagrindinis skirtumas tarp šių dviejų užklausų buvo tas, kad pagal socialinių tinklų duomenis sukurti vaizdai buvo labiau seksualinio pobūdžio, juose buvo daugiau neproporcingų ir nerealistiškų kūno dalių.
„Atsižvelgiant į tai, kad socialiniai tinklai naudoja algoritmus, paremtus duomenimis apie tai, koks turinys sulaukia daugiausiai peržiūrų, nesunku atspėti, kodėl DI atvaizdai, paremti socialinių tinklų duomenimis, yra seksualesni. Tačiau galima tik daryti prielaidą, kad DI pateikė tiek daug keistos formos kūno formų versijų, kurias rado socialiniuose tinkluose, todėl, kad šios platformos propaguoja nerealistiškus kūno tipus“, – rašo komanda.
Rasistinis ir seksistinis šališkumas ne kartą buvo aptiktas dirbtinio intelekto įrankiuose. Remiantis „The Bulimia Project“ išvadomis, jie taip pat šališkai propaguoja nerealistiškus kūno tipus.
„Instagram“ ir „Snapchat“ filtrų amžiuje niekas negali pasiekti socialinių tinklų nustatytų fizinių standartų, – teigia komanda. – Taigi, kam stengtis atitikti nerealius idealus? Tiek psichologiškai, tiek fiziškai sveikiau yra išlaikyti kūno įvaizdžio lūkesčius, atitinkančius realybę“.
Parengta pagal „IFLScience“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.