Archeologai maždaug 17 cm ilgio falą atkasė 1992 m. – ir įtarė, kad jis galėjo būti naudojamas įvairiais būdais, pavyzdžiui, kaip grūstuvas ar sėkmės talismanas, skirtas „atbaidyti blogį“. Tačiau naujausia analizė, atlikta naudojant objekto 3D skenavimą, atskleidė, kad abu galai, palyginti su likusia dalimi, yra lygūs – o tai rodo, kad laikui bėgant jie buvo ne kartą liečiami, teigiama vasario 20 d. žurnale „Antiquity“ paskelbtame tyrime.
Šis objektas greičiausiai yra „pirmasis žinomas Romos pasaulyje iš medžio pagaminto neminiatiūrinio išskobto falo pavyzdys“ – ir buvo vienas iš daugelio II mūsų eros amžiaus griovyje išmestų daiktų, įskaitant batus ir drabužių aksesuarus, smulkius įrankius ir amatų atliekas – pavyzdžiui, odos atraižas ir apdirbtus ragus, sakoma pranešime.
Ilgainiui archeologai pasiūlė keletą galimų objekto paskirčių. Pavyzdžiui, jie teigė, kad tai galėjo būti naudojamas kaip siuvimo įrankis arba kaip grūstuvas ingredientams malti gaminant maistą ar atliekant medicinines procedūras – arba jis galėjo būti pritvirtintas prie statulos, kurią „praeiviai paliesdavo siekdami laimės arba norėdami apsisaugoti nuo nelaimių“, teigiama pranešime.
„Falo dydis ir faktas, kad jis buvo išdrožtas iš medžio, kelia nemažai klausimų apie jo naudojimą senovėje“, – sako Niukaslo universiteto (Anglija) archeologijos katedros vyresnysis dėstytojas ir pagrindinis tyrimo autorius Robertas Collinsas. – Negalime būti tikri dėl jo paskirties, priešingai nei daugumos kitų falinių objektų, kuriuose ši forma simboliškai panaudojama aiškiai apibrėžtai funkcijai – pavyzdžiui, kaip sėkmės talismanas“.
„Žinome, kad senovės romėnai ir graikai naudojo sekso žaislus – šis daiktas iš Vindolandos galėtų būti vieno iš jų pavyzdys“, – teigia mokslininkas.
Romos imperijoje falai buvo įprastas reiškinys, vaizduojami tapytose freskose ir mozaikose, taip pat kaip puošmenos ant keramikos ar peilių rankenų. Mažesnius iš kaulo ar akmens iškaltus falus taip pat buvo įprasta nešioti ant kaklo kaip papuošalus. Senovės romėnai tikėjo, kad šie simboliai gali „apsaugoti nuo nesėkmės“, teigiama pranešime.
Medinis falas šiuo metu eksponuojamas Vindolandos muziejuje.
Parengta pagal „Live Science“.