Kartais klaidingai manoma, kad saulės šviesa yra pavojinga - tačiau tiesa ta, kad ji yra neišsemiamas vitamino D ir natūralios energijos šaltinis. Kenksminga ne pati Saulės šviesa, bet UV spinduliuotė. Todėl, saugant odą nuo saulės, turėtume nepamiršti ir akių.
Norint apsaugoti akis nuo ligų, pirmiausia reikėtų nešioti akinius nuo saulės. Tada pasaulis atrodys ne tik daug ryškesnis, bet ir UV spinduliai ne tokie grėsmingi. Akiniai turi būti kokybiški, jei stiklas tamsus, tai dar nereiškia, kad jis sulaiko UV spindulius. Jei akiniai neturi apsauginės dangos, o tik tamsintą stiklą, jie gali padaryti dar daugiau žalos. Taip nutinka dėl to, nes tamsoje plečiasi vyzdys, o UV spinduliai nesulaikomi, taip padaroma dviguba ar net triguba žala.
Renkantis lęšius svarbus patvarumas
Reikėtų prisiminti, jog lęšiai turi būti atsparūs smūgiams, patogūs nešioti ir lengvai prižiūrimi. Galutinis lęšių pasirinkimas priklauso nuo individualių poreikių. Taigi lęšiai gali būti stikliniai arba plastikiniai. Stikliniai lęšiai yra atspariausi įbrėžimams iš visų gaminamų akinių, o stiklas yra tankesnis nei plastikas, todėl turint didesnių regėjimo problemų, stikliniai lęšiai yra plonesni nei plastikiniai.
Tuo tarpu plastikiniai lęšiai yra pagaminti iš plastiko (polikarbonato, plastiko CR-39). Lyginant su stikliniais lęšiais, jie yra 100 kartų mažiau trapūs bei labiau saugūs akims. Dėl šių priežasčių šie plastikiniai lęšiai naudojami akiniuose vaikams ir sportininkams. Papildomai plastikiniai lęšiai gali būti įvairių spalvų, kas stiklinių lęšių atveju, nėra taip populiaru (spalvoti stikliniai lęšiai yra brangesni).
Kaip iš skaidraus „balto“ gauti tamsintą lęšį saulės akiniams?
Lęšiui perdirbti yra naudojamos skirtingos technologijos: tamsinimas, poliarizacija, fotochromizmas, veidrodinio atspindžio dangos, įbrėžimams atsparios dangos, antirefleksinė dangos bei UV spindulių dangos formavimas. Tamsinimas yra vienas iš plačiausiai naudojamų metodų.
Šio proceso metu spalvų ir atspalvių paletė kinta labai plačiame intervale, nes nuo spalvos ir atspalvio priklauso, kokias šviesos spektro dalis lęšiai sugeria. Kiekvienas atspalvis suteikia lęšiui skirtingų savybių, tarkime – pilki atspalviai yra puikūs universalūs atspalviai, kurie sumažina bendrą ryškumą, mažiausiai iškraipydami spalvas. Geltoni arba auksiniai atspalviai sumažina mėlynos šviesos kiekį, tačiau praleidžia didesnę dalį kitų dažnių šviesos. Gintariniai ir rusvi atspalviai taip pat yra geri bendros paskirties atspalviai. Jie turi papildomą privalumą – mažina atspindžius ir turi molekulių, kurios sugeria ne tik UV spindulius, bet ir aukštesnio dažnio spalvas, pavyzdžiui, mėlyną.
Daugelis gamintojų lęšiams tonuoti naudoja pastovaus tankio procesą. Tai seniausias akinių nuo saulės kūrimo būdas, kurio metu stiklo arba plastiko (polikarbonato) mišinys yra vienodos spalvos visoje medžiagoje. Spalva į lęšius įterpiama jau juos gaminant. Spalvą taip pat galima gauti ant skaidraus polikarbonato paviršiaus užtepant šviesą sugeriančių molekulių sluoksnį. Labiausiai paplitęs polikarbonato lęšių tonavimo būdas – panardinti lęšius į specialų skystį, kuriame yra tonuojančios medžiagos, tada spalva lėtai įsigeria į lešį. Norint gauti tamsesnį atspalvį, lęšiai tiesiog ilgiau paliekami skystyje.
Papildomos savybės kainuoja
Specialios dangos arba savybės – antirefleksinės, vandeniui atsparios, veidrodinės ir įbrėžimams atsparios dangos pagerina akinių nuo saulės funkcionalumą, tačiau taip pat padidina išlaidas. Daugelyje brangesnių akinių nuo saulės naudojamos specialios technologijos, įskaitant poliarizaciją, tonavimą ir antirefleksines dangas, kad būtų pasiektas didesnis skaidrumas, geresnė apsauga, didesnis kontrastas arba blokuojama tam tikra šviesa.
Poliarizuoti akiniai apsaugo ne tik nuo tiesioginių saulės spindulių, bet ir nuo tų, kurie atsispindi nuo kitų paviršių. Taip pat yra keli akinių tamsumo lygiai 0 – 4. Lietuviams patariama rinktis tarp 2 ir 3, nes pirmi – labai šviesūs, o 4 – jau per tamsūs ir jie naudingi keliaujant į šiltus kraštus.
Kita labai svarbi savybė yra akinių universalumas, kurie tiktų tiek lauke, tiek ir patalpoje tuo pat metu, t. y. tarsi dveji akiniai viename – skaidrūs ir tamsūs. Šiam tikslui naudojami fotochrominiai lęšiai, kurie tamsėja ar šviesėja automatiškai. Šie specialūs lęšiai tamsėja saulėje ir pašviesėja patalpose, dar kartais jie vadinami akiniais „chameleonais“, dėl sugebėjimo keisti lęšių spalvą. Fotochrominiai lęšiai gyvuoja dešimtmečius ir dažniausiai yra gaminami iš optinio plastiko. Daugelyje šių dienų fotochrominių lęšių naudojami patentuoti dažai, kurie keičia spalvą veikiant UV šviesai. Kuo geresnis fotochrominis lęšis, tuo greičiau jis patamsėja lauke ir atšviesėja patalpoje. Optinėms savybėms pagerinti ant fotochrominių lęšių dedamos dangos nuo atspindžių, tepimosi, rasojimo.
Akivaizdu, kad saulės akinių nauda yra ne viena, todėl visada šiuos akinius verta turėti po ranka. Saugantys nuo saulės akiniai yra ne tik išskirtinė stiliaus detalė, tačiau taip pat ir tarsi apsauginis šydas, saugantis akis nuo ore esančių dulkių, nešvarumų ir saulės šviesos, kuri akina vairuojant ar pramogaujant, be to, tai puiki apsauga po lazerinės akių korekcijos.
Straipsnio autorė yra Kauno technologijos universiteto Cheminės technologijos fakulteto Alternatyvių rišamųjų medžiagų ir geopolimerinių kompozitų technologinių tyrimų grupės mokslininkė.