Dinozaurų specialistai skelbia, kad tai įspūdingiausias kada nors Lenkijoje aptiktas su dinozurais susijęs atradimas – didžiausias tokio tipo radinys Europoje ir galbūt pasaulyje.
Šimtus Juros periodo dinozaurų fosilijų netoli Borkovicų kaimo, esančio Lenkijos vidurio rytuose, aptiko Varšuvos nacionalinio geologijos instituto profesorius Grzegorzas Pieńkowskis ir Upsalos universiteto geologas bei paleontologas Grzegorzas Niedźwiedzkis.
„Atrodo taip, tarsi dinozaurai čia vaikščiojo vakar. Tai bus didžiausia tokio tipo kolekcija Europoje“, – teigia G.Niedźwiedzkis.
Aptiktų radinių kokybė prilygsta geriausiai žinomiems egzemplioriams Grenlandijoje, Šiaurės Amerikoje, Pietų Afrikoje ir Kinijoje.
Pirmąsias puikiai išsilaikiusias fosilijas mokslininkai aptiko liepos mėnesį po kasybos darbų atlikusiose uolienose, tačiau tik visai neseniai publikavo straipsnį apie savo radinį Lenkijos nacionalinio geologijos instituto leidžiamame žurnale „The Geological Review“.
Iki šiol mokslininkai iškasė apie 60 didelių uolienų blokų, kurių viduje yra keli šimtai mėsėdžių ir paukštinių dinozaurų, taip pat sauropodomorfų (šiai rūšiai priklauso ir brontozauras) fosilijų.
Didžiausios fosilijos – 40 cm ilgio, o tai reiškia, kad dinozaurų ūgis siekė maždaug šešis metrus. Uolienoje matomos vertingos detalės – odos ir nagų įspaudai.
Mokslininkai mano, kad šioje vietovėje galima rasti dar tūkstančius tokių fosilijų.
„Tokio lobio dar niekada nebuvau matęs“, – teigė profesorius G.Pieńkowskis.
Per ateinančius kelis mėnesius jie planuoja iškasti daugiau nei 200 uolienos blokų su dinozaurų fosilijomis.
Šioms fosilijoms maždaug 199 mln. metų, todėl jos priskiriamos ankstyvajam Juros periodui, vadinamam Hetangio amžiumi, trukusiam nuo 201,3 mln. iki 199,3 mln. metų.
Šis atradimas ypač reikšmingas, nes Lenkijoje dinozaurų fosilijų randama nedaug. Taip yra todėl, kad prieš 65 mln. metų ir dar anksčiau didžioji Lenkijos dalis buvo po vandeniu.
Juros periodu kai kurios vietovės iškilo virš vandens, o Borkovicų vietovė tada buvo pakrantėje.
Tai jau ne pirmas kartas, kai G.Niedźwiedzkis atranda kažką ypatingo. 2002 m. jis Švento Kryžiaus kalnuose (Lenkija) aptiko seniausius visų laikų keturkojų pėdsakus – jų amžius siekia 390 mln. metų.
Neseniai Grenlandijoje jis taip pat rado seniausias žinduolių liekanas, kurioms maždaug 215 mln. metų.
Šiuo metu mokslininkai rengia straipsnį, kuris bus paskelbtas tarptautiniu mastu.
Parengta pagal „Ancient Archaeology“.