Kitas patvirtintas atvejis aptiktas tik po daugiau nei 1300 metų, 1892 m. – būtent tada, kai H.influenzae ir buvo identifikuota. Nepaisant panašaus į gripą pavadinimo ir simptomų, ši bakterija gripo nesukelia.
Tačiau Hib gali sukelti kitas sunkias ligas, pavyzdžiui, plaučių uždegimą ir meningitą – ypač mažiems vaikams. Vakcina nuo Hib maždaug devintojo dešimtmečio pabaigoje iš esmės išstūmė šį ligos sukėlėją.
Berniuko, kuris buvo palaidotas maro kapinėse Kembridžo grafystėje, dantyje esanti DNR rodo, kad Hib bakterija žmonės užsikrėtė tuo pačiu metu, kai vyko ir pirmoji istoriškai užfiksuota maro pandemija, sukelta Yersinia pestis bakterijos.
Tačiau H.influenzae ir žmonių – vienintelių patogeno nešiotojų – ryšys tikriausiai yra daug senesnis, sako Estijos Tartu universiteto paleogenetikė Meriam Guellil.
Nenuostabu, kad berniuko dantyje taip pat rasta ir Y.pestis genetinių liekanų. M.Guellil ir jos kolegos teigia, kad vaikas tikriausiai pirmiausia užsikrėtė Hib infekcija. Nors kvėpavimo takų infekcijos retai palieka žymių, berniuko kelių girnelės buvo susiliejusios su virš jų esančiais šlaunikauliais.
Tokie pažeidimai gali atsirasti, kai Hib istrūksta iš kvėpavimo sistemos ir užkrečia sąnarius, o tai būtų užtrukę kelias savaites. Kai užsikrėtė Y.pestis, berniukas jau buvo gana ligotas, tačiau „maras tikriausiai ir buvo jį pražudžiusi liga“, – sako M.Guellil.
Tokie tyrimai leidžia suprasti, kaip patogenai evoliucionuoja ir sukelia pandemijas arba per tūkstančius ar milijonus metų išnyksta. Šis darbas yra „svarbus žingsnis“ archeologijai, istorijai ir senovinių ligų tyrimams, sako tyrime nedalyvavęs Franciso Cricko instituto Londone senovės genomikos ekspertas Pontusas Skoglundas.
„Patvirtintas Haemophilus influenzae aptikimas ankstyvųjų viduramžių vaiko organizme žada, kad jį bus galima aptikti ir kituose istoriniuose atvejuose ir, galbūt, priešistorėje“, – sako jis.
Apie Hib
Kaip rašoma Lietuvos užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) svetainėje, Haemophilus influenzae B infekcija (Hib) – tai infekcija, kuri buvo ir išlieka viena pagrindinių invazinių bakterinių ligų priežasčių pasaulyje. Ji sukelia bakteremiją (bakterijų buvimas kraujyje), gyvybei pavojingą epiglotitą (antgerklio uždegimą), pneumoniją (plaučių uždegimą) ir meningitą (smegenis gaubiančių dangalų uždegimą). Tai mažų vaikų liga, kuria dažniausiai serga vaikai iki 5 metų amžiaus. Sergamumo padidėjimas šia infekcija stebimas rugsėjo – gruodžio ir kovo – gegužės mėnesiais.
Anot ULAC, skiepai yra efektyviausia priemonė, apsauganti nuo Hib – ir ne tik sunkių šios infekcijos formų, bet ir nuo mirties atvejų. Lietuvos vaikai skiepijami pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą konjuguota Hib vakcina. Šia vakcina yra skiepijama kartu su kokliušo, difterijos, stabligės (DTP) ir poliomielito (IPV) vakcina, atitinkamai 2, 4, 6 ir 18 mėn. vaikai. Įskiepijus visas rekomenduojamas Hib vakcinos dozes, pasiekiamas patikimas ir ilgalaikis imunitetas.
Parengta pagal „Science News“ ir ULAC.