Naujasis raumuo yra giliai įsišaknijęs kramtomajame raumenyje – svarbiausiame žandikaulio raumenyje – tarp skruostikaulių ir apatinio žandikaulio.
Kramtymo raumenis galite pajusti uždėję pirštus ant skruostų galinės dalies, kol kramtote. Iki šiol buvo manoma, kad juos sudaro tik du sluoksniai: gilusis ir paviršinis. Tačiau kai kuriuose tekstuose užsimenama apie paslaptingą labai gilų trečiąjį sluoksnį.
„Atsižvelgdami į šiuos prieštaringus aprašymus, norėjome dar kartą išsamiai ištirti kramtomojo raumens struktūrą“, – sakė Bazelio universiteto Dantų medicinos centro profesorius Jensas Christophas Türpas.
Būtent šį neaiškų trečiąjį sluoksnį pagaliau atrado komanda, vadovaujama J. C.Türpo ir daktarės SzilviaosMezey iš Bazelio universiteto Biomedicinos katedros.
„Ši gilioji kramtomojo raumens dalis aiškiai skiriasi nuo kitų dviejų sluoksnių savo eiga ir funkcija“, – sakė S.Mezey.
Tyrusi raumenų skaidulų išsidėstymą, S.Mezey pridūrė, kad naujasis sluoksnis svarbus stabilizuojant apatinį žandikaulį. Ji taip pat mano, kad tai vienintelė kramtomojo raumens dalis, kuri traukia apatinį žandikaulį atgal.
Komanda išoperavo 12 formaldehide užkonservuotų galvų ir ištyrė 16 „šviežių“ kūnų kompiuterinės tomografijos nuotraukas bei gyvo žmogaus magnetinio rezonanso tomografiją, kad nustatytų naujojo raumenų sluoksnio padėtį ir tikėtiną funkciją.
Žinoma, naujai kūno daliai reikia naujo pavadinimo. Savo straipsnyje komanda siūlo ją vadinti Musculus masseter pars coronidea, t. y. kramtomojo raumens vainikine dalimi – nes ji jungiasi prie apatinio žandikaulio raumeninės (vainikinės) dalies.
Autoriai daro išvadą, kad šis atradimas svarbus ne tik anatominiu požiūriu, bet gali būti svarbiu ir klinikiniais atvejais. Tikslios žinios apie kramtomąjį raumenį pagerins apatinio žandikaulio chirurgiją ir terapiją.
„Nors paprastai manoma, kad anatominiai tyrimai per pastaruosius 100 buvo itin gerai išvystyti, mūsų atradimas šiek tiek primena zoologų atradimą, kai jie atranda naują stuburinių gyvūnų rūšį“, – sakė J. C.Türpas.