Naujas tyrimas parodė, kuri vakcina geresnė – „Moderna“ ar „BioNTech“/„Pfizer“

2021 m. gruodžio 6 d. 09:51
Lrytas.lt
Atliekant pirmąją tokio pobūdžio lyginamąją analizę, naujajame tyrime buvo atliktas dviejų populiariausių COVID-19 vakcinų palyginimas: „Moderna“ ir „BioNTech“/“Pfizer“. Naudodamiesi JAV veteranų, gavusių vieną iš šių dviejų vakcinų, elektroninėmis sveikatos istorijomis, tyrėjai nustatė, kuri iš šių vakcinų pasirodė geriau, kai reikėjo užkirsti kelią COVID-19 ir sumažinti hospitalizacijos ar mirties tikimybę.
Daugiau nuotraukų (5)
„New England Journal of Medicine“ paskelbtame tyrime pateikta gerų naujienų: tiek „Moderna“ (mRNA-1273), tiek „BioNTech“/“Pfizer“ (BNT162b2) buvo labai veiksmingos visose trijose kategorijose. Tačiau kai reikėjo išrinkti nugalėtoją, pirmavo „Moderna“ – kuri nulėmė mažesnę infekcijos ir hospitalizavimo riziką prieš dominuojančias alfa ir delta atmainas.
„Abi vakcinos yra neįtikėtinai veiksmingos, tik retais atvejais pasitaiko proveržio atvejų“, – teigia JAV Veteranų reikalų departamento tyrimų grupės narys dr. J.P. Casas – Tačiau nepriklausomai nuo vyraujančios padermės – alfa anksčiau, o delta vėliau – „Moderna“ pasirodė esanti šiek tiek veiksmingesnė.“
Nustatyta, kad kovojant su SARS-CoV-2, virusu, sukeliančiu COVID-19, „Moderna“ turėjo 21 proc. mažesnę infekcijos riziką. Ši vakcina taip pat pasižymėjo 41 proc. mažesne hospitalizacijos rizika, palyginus su „BioNTech“/“Pfizer“.
Kaip nusprendė, kuri vakcina veiksmingiausia
Mokslininkai vertino „Moderna“ ir „BioNTech“/“Pfizer“ vakcinų veiksmingumą nagrinėdami penkis su COVID susijusius parametrus:
  • Dokumentuotus COVID-19 atvejus
  • Simptomines ligos formas
  • Hospitalizaciją
  • Ligonio patekimą į intensyviosios terapijos skyrių
  • Mirties atvejus
Šių penkių parametrų rezultatai buvo lyginami tarp JAV veteranų, 2021 m. sausį-gegužę gavusių „Moderna“ arba „BioNTech“/“Pfizer“ skiepus, ir kiekvienoje grupėje buvo daugiau nei 210 000 dalyvių. Šio duomenų rinkimo metu alfa variantas buvo dominuojanti koronaviruso atmaina – o tai reiškia, kad šie rezultatai gali skirtis nuo tokių aplinkybių, kai dažniausiai sergama delta arba naująja omikron atmaina.
Didžiausias skirtumas tarp „Moderna“ ir „BioNTech“/“Pfizer“ vakcinų buvo dokumentuota infekcijos tikimybė po vakcinos – „BioNTech“/“Pfizer“ vakcinos grupėje, palyginus su „Moderna“, 1000 žmonių teko 1,23 papildomo infekcijos atvejo. „BioNTech“/“Pfizer“ vakcinos grupėje taip pat buvo didesnis simptominės COVID-19, hospitalizacijos, hospitalizacijos į intensyviosios terapijos skyrių ir mirties atvejų skaičius – nors „Moderna“ ir „BioNTech“/“Pfizer“ vakcinos skirtumai buvo nežymūs.
Tai kuria vakcina skiepytis?
Gera žinia ta, kad abi vakcinos labai gerai atlieka savo darbą, todėl, pasak tyrėjų, asmeniniu požiūriu protinga būtų rekomenduoti abi vakcinas vienodai.
„Atsižvelgiant į didelį „Moderna“ ir „BioNTech“/“Pfizer“ vakcinų veiksmingumą, patvirtintą mūsų tyrimu, bet kuriam asmeniui, kuriam siūloma rinktis vieną iš dviejų vakcinų, rekomenduojama pasirinkti vieną iš jų, – sakė pagrindinė tyrimo autorė ir Harvardo T.H. Chano visuomenės sveikatos mokyklos epidemiologijos instruktorė dr. Barbra A. Dickerman. – Tačiau, nors absoliučiu mastu apskaičiuoti veiksmingumo skirtumai buvo nedideli, jie gali būti reikšmingi atsižvelgiant į didesnį populiacijos mastą, kuriame šios vakcinos būtų naudojamos. Ši informacija gali būti naudinga didesnėms sprendimus priimančioms institucijoms“.
Parengta pagal „IFL Science“.
Koronaviruso vakcina^InstantModerna
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.