Kaip mes, piliečiai ir bendruomenės, galime prisidėti mokslinių tyrimų

2021 m. lapkričio 16 d. 12:46
Dr. Monika Mačiulienė
Daugelis iš mūsų dar kurį laiką susidurs su apribojimais lankantys įprastose laisvalaikio vietose ar keliaujant. Pasikeitęs kontekstas reiškia, kad dauguma iš mūsų praleisime daugiau laiko namuose arba keliaudami Lietuvoje. Jei per pastaruosius kelis karantinus peržiūrėjote visą „Netflix“ ir ištobulinote naminės duonos receptus, tikriausiai ieškote naujos veiklos, kuria galėtumėte užsiimti. Jei taip – apsvarstykite galimybę prisijungti prie piliečių mokslo projekto.
Daugiau nuotraukų (3)
Susidūrę su pasauliniais iššūkiais, galbūt norėsite rasti vietinių sprendimų, kaip išsaugoti nykstančias rūšis, apsaugoti vandens šaltinius, užkirsti kelią ligoms ar pagreitinti medicininius tyrimus. Mokslui reikia daugiau akių, ausų ir perspektyvų nei turi bet kuris mokslininkas ar jų grupė.
Tam padeda piliečių mokslo projektai: mokslininkų ir smalsių, motyvuotų ar tiesiog savo aplinka susirūpinusių piliečių bendradarbiavimas. Dalyvaujant piliečių mokslo projektuose renkami didelės apimties duomenys, kurie padeda mokslininkams jų tyrimuose.
Pavyzdžiui, piliečiai fotografuoja debesis ar upeliu bei naudodamiesi išmaniųjų telefonų jutikliais dokumentuoja gamtos pokyčius. Tai piliečiai padeda mokslininkams stebėti vandens ir oro kokybę. Piliečių mokslo projektų sritys yra įvairios: ekologija, astronomija, medicina, informatika, statistika, psichologija, genetika, inžinerija ir daugelis kitų. Masinis bendradarbiavimas leidžia atlikti tyrimus ilgalaikius tyrimus, pasauliniu mastu, kurių vienas mokslininkas niekada negalėtų atlikti vienas.
Jei norite tapti piliečiu mokslininku ar tiesiog daugiau sužinoti apie vykdomus projektus, žemiau rasite keturias svetaines, leidžiančios ieškoti projektų pagal tokius kriterijus kaip tema, vieta ir amžius (ypač naudinga, jei nori įtraukti vaikus). Projekto disciplinos skiriasi priklausomai nuo svetainės, tačiau jos neapsiriboja tradiciniais STEM dalykais, kurių galima tikėtis vykdant „mokslo“ projektą. Pavyzdžiui, „Zooniverse“ apima meno, istorijos, kalbos, literatūros ir socialinių mokslų projektų kategorijas.
„SciStarter“
„SciStarter“ yra visame pasaulyje pripažintas internetinis piliečių mokslo centras, kuriame šiuo metu užsiregistravę daugiau nei 3000 projektų. Jų galima ieškoti pagal vietovę, tematiką, amžių ir kt. „SciStarter“ yra aktyvi bendruomenė, kurioje yra beveik 100 000 registruotų piliečių mokslininkų ir milijonai papildomų svetainės lankytojų.
Projekto pavyzdys: „Plastic Pirates – Go Europe!“ Projekto tikslas yra informuoti visuomenę apie Europos upių, kaip gamtos išteklių, apsaugos svarbą ir pabrėžti tarptautinio bendradarbiavimo moksliniuose tyrimuose pridėtinę vertę. Projektas kviečia vaikus ir paauglius nuo 10 iki 16 metų ištirti plastiko atliekų įvairiuose vandens telkiniuose ir šalia jų. Mėginių ėmimo laikotarpis prasideda 2021m. rudenį.
„Zooniverse“
„Zooniverse“ platforma sukurta bendradarbiaujant Oksfordo universitetui, Čikagos Adlerio planetariumui ir Minesotos universitetui. „Zooniverse“ yra didžiausia ir populiariausia pasaulyje piliečių kolektyviniu intelektu remta tyrimų platforma. Tyrimus čia atlieka savanoriai – daugiau nei milijonas žmonių visame pasaulyje.
Pavyzdinis projektas: „Serengeti“ momentinė nuotrauka“ – klasifikuokite Serengečio nacionaliniame parke užfiksuotus gyvūnus ir padėkite gamtosaugininkams sužinoti, kokios strategijos padeda apsaugoti sunkiausiai gyvenančias Afrikos laukinių gyvūnų veisles.
„NASA Citizen Science“
„NASA Citizen Science“ svetainė leidžia dalyvauti tikruose NASA mokslo projektuose. Pagrindinės sritys yra visata, Saulės sistema, saulės ir žemės stebėjimai.
Pavyzdinis projektas: „Backyard World: Planet 9“ – Šiame projekte mokslininkams reikalinga pagalba ieškant naujų objektų Saulės sistemos pakraščiuose. Piliečiai šiame projekte padeda atskirti tikrus dangaus objektus nuo vaizdo artefaktų, gautų NASA plataus lauko infraraudonųjų spindulių tyrimo (WISE) misijos duomenimis.
Piliečių mokslo asociacija
Lietuvos piliečių mokslo asociacijos internetiniame puslapyje skelbiama informacija apie lietuviškus piliečių mokslo projektus.
Pavyzdinis projektas: Lietuvos „iNaturalist“ bendruomenė „Facebook“ socialiniame tinkle. Ši „Facebook“ grupė skirta „iNaturalist“ vartotojams Lietuvoje. Bendruomenės nariai čia gali dalintis su programėle susijusiais klausimais, naudinga ar įdomia informacija ir patarimais. Norint prisijungti prie bioįvairovės tyrimų su „iNaturalist“, tereikia parsisiųsti „iNaturalist“ programėlė ir pradėti stebėti bei registruoti savo aplinkoje pastebimas laukinių organizmų rūšis.
Šis straipsnis parengtas projekto „Piliečių mokslas kaip inovatyvi piliečių dalyvavimo forma kuriant gerovės visuomenę (CS4Welfare)“(Projekto Nr. P-GEV-20-28) finansuojamo Lietuvos mokslo tarybos pagal nacionalinę mokslo programą „Gerovės visuomenė“.
Mokslas^InstantPiliečių mokslas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.