Pasak jų, vakcinos dozė bus mažesnė, nei vyresniems nei 12 metų asmenims.
„Penkerių-vienuolikos metų amžiaus dalyviams vakcina yra saugi, gerai toleruojama ir pasižymi stipriomis neutralizuojančiomis antikūnų reakcijomis“, – sakoma bendrame JAV milžinės „Pfizer“ ir jos partnerės iš Vokietijos pranešime.
Vakcinų kūrėjai planuoja kuo greičiau pateikti savo duomenis Europos Sąjungos, Jungtinių Valstijų ir kitų pasaulio šalių reguliavimo institucijoms.
Brauno universiteto Visuomenės sveikatos mokyklos (JAV) dekanas ir vienas pagrindinis COVID ekspertas Jungtinėse Valstijose Ashishas Jha pavadino tai „gera žinia“, kurios laukė daugelis tėvų.
Jei viskas bus gerai ir bus gautas patvirtinimas, „mano 9 metų vaikas gaus skiepą dar iki Helovino!“ – socialiniame tinkle „Twitter“ rašė jis.
Šie tyrimo rezultatai yra pirmieji tokio pobūdžio tyrimai, skirti vaikams iki 12 metų – „Moderna“ tyrimas, kuriuo tiriami 6-11 metų vaikams, vis dar tęsiamas.
Tiek „Pfizer“, tiek „Moderna“ skiepai jau skiriami vyresniems nei 12 metų paaugliams keliose šalyse – o taip pat ir suaugusiesiems visame pasaulyje.
Anglija, Škotija ir Velsas, šią savaitę pradėjusios skiepyti 12-15 metų paauglius, tapo beveik paskutinėmis, prisijungusiomis prie šalių, kuriose skiepijami jaunesni paaugliai. Kitą mėnesį jų pavyzdžiu paseks dar ir Šiaurės Airija.
Nerimas dėl „Delta“
Nors manoma, kad vaikai mažiau rizikuoja susirgti sunkia COVID forma, susirūpinimą kelia tai, kad labai užkrečiama delta atmaina gali sukelti sunkesnes ligos formas.
Taip pat manoma, kad vaikų skiepijimas yra labai svarbus siekiant išlaikyti mokyklas atviras ir padėti sustabdyti pandemiją.
„Nekantraujame, kad vakcinos teikiama apsauga būtų taikoma ir šiai jaunesnei populiacijai“, – sako „Pfizer“ generalinis direktorius Albertas Bourla, pažymėdamas, kad „nuo liepos mėnesio vaikų susirgimų COVID-19 vien JAV padaugėjo apie 240 proc.“.
Bendrovės teigia, kad 5-11 metų amžiaus grupės vaikams tyrimo metu buvo skiriamos dvi 10 mikrogramų dozės, kai vyresnių amžiaus grupių vaikams – 30 mikrogramų dozės. Skiepai buvo atliekami 21 dienos intervalu.
Pareiškime teigiama, kad 10 mikrogramų dozė šiai amžiaus grupei buvo „kruopščiai parinkta kaip tinkamiausia dozė, atsižvelgiant į saugumą, toleravimą ir imunogeniškumą“.
Šalutiniai poveikiai „iš esmės panašūs į tuos, kuris buvo stebimas 16-25 metų amžiaus dalyviams“, teigiama pranešime.
Iki šiol dažniausiai pasitaikantis šalutinis poveikis buvo skausmas ir patinimas injekcijos vietoje, galvos skausmas, šaltkrėtis ir karščiavimas.
„Pfizer“/“BioNTech“ pareiškime neminimas retas šalutinis poveikis -širdies raumens uždegimas (miokarditas), kuris buvo susijęs dažniausiai jaunesnių vyrų skiepijimu.
Jaunesni nei 5 metų vaikai – iki metų pabaigos
„Pfizer“ vakcina rugpjūtį buvo oficialiai patvirtinta JAV, todėl šioje šalyje techniškai ja galima skiepyti jaunesnius vaikus, jei tą skiria gydytojas – tačiau JAV valdžios institucijos įspėjo to nedaryti, kol nebus gauti galutiniai saugumo duomenys.
Šį mėnesį JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) pareiškime nurodė, kad atidžiai peržiūrės prašymus dėl skubaus leidimo skiepyti jaunesnius nei 12 metų vaikus: tikimasi, kad šis procesas užtruks „ne mėnesius, o savaites“.
Izraelis jau suteikė specialų leidimą nuo COVID-19 skiepyti 5-11 metų vaikus, kuriems „gresia didelė sunkios ligos ar mirties rizika“, naudojant mažesnę „Pfizer“ skiepo dozę.
„Pfizer“ ir „BioNTech“ taip pat bando savo vakciną su kūdikiais nuo šešių mėnesių iki dvejų metų – ir su vaikais nuo dvejų iki penkerių metų.
Šių tyrimų rezultatų tikimasi sulaukti jau ketvirtąjį šių metų ketvirtį, teigia bendrovės.
Iš viso „Pfizer“ ir „BioNTech“ tyrimuose JAV, Suomijoje, Lenkijoje ir Ispanijoje dalyvavo iki 4 500 vaikų, nuo šešių mėnesių iki 11 metų amžiaus.
Kaip ir „Moderna“ konkurentas, „Pfizer“ vaistas yra pagrįstas nauja iRNR technologija, pagal kurią ląstelėms perduodamos genetinės instrukcijos, kaip sukurti koronaviruso spyglio baltymą – kad organizmas, susidūręs su tikruoju virusu, sukeltų antikūnus.
Parengta pagal „Science Alert“.