Padedant struktūriniam biologui Jay Nixui, sukurta antikūnų terapija, kuri neutralizuoja visas žinomas SARS-CoV-2 atmainas – ir net kitus koronavirusus.
Po daugiau nei metus trukusio nerimo ir tragedijų COVID-19 vakcinos leidžia mums vėl jaustis optimistiškai. Tačiau vakcinos yra tik viena medalio pusė – mums taip pat reikia gydymo būdų, galinčių užkirsti kelią sunkioms ligoms formoms jau užsikrėtus. Pastaraisiais metais kuriant veiksmingą terapiją, pagrįstą antikūnais, buvo padaryta didelė pažanga – ir šiuo metu JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) yra išdavusi leidimą naudoti tris tokius vaistus.
Sotrovimabą – naujausią antikūnų terapiją, sukūrė „GlaxoSmithKline“ ir „Vir Biotechnology“. Gydymas buvo sukurtas, kai 2003 m. SARS persirgusiame žmoguje buvo atrastas natūralus antikūnas, pasižymintis nepaprastu poveikio platumu ir efektyvumu.
Eksperimentai parodė, kad šis antikūnas, vadinamas S309, neutralizuoja visas žinomas SARS-CoV-2 atmainas, įskaitant naujai atsiradusias mutacijas, kurios dabar gali išvengti gydymo ankstesnėmis antikūnų terapijomis – o taip pat artimai susijusias su pirminiu SARS-CoV virusu.
Molekulinės biologijos konsorciumo, įsikūrusio Berklio universiteto (JAV) Pažangiųjų šviesos šaltinių laboratorijoje (ALS), vadovas Jay Nixas pradinėje tyrimo stadijoje atliko išgyvenusiųjų asmenų antikūnų mėginių rentgeno kristalografijos tyrimą. Jo darbas kartu su kitomis kristalografijos ir krioelektroninės mikroskopijos tyrimų išvadomis padėjo sukurti išsamius struktūrinius žemėlapius, kaip šie antikūnai jungiasi prie SARS-CoV-2 smaigalio baltymo, o tai didesnei komandai leido pasirinkti perspektyviausius būdus tai padaryti – ir nukreipti tai į ląstelių kultūros ir gyvūnų tyrimus. Po laboratorinių rezultatų kūrėjai pagal S309 struktūrą sukūrė Sotrovimabą ir įvertino jį klinikinių tyrimų metu.
Gegužės pabaigoje FDA suteikė leidimą naudoti Sotrovimabą – po to, kai tyrimai parodė, kad tarp žmonių, sergančių lengva ar vidutinio sunkumo COVID-19 infekcija, panaudojus šią terapiją, hospitalizacijos ar mirties atvejų sumažėjo 85%, palyginus su placebo grupe.
Tačiau tyrėjų komanda tuo neapsiribojo.
Suprasdami, kad gali atsirasti naujų mutacijų ir kad iš gyvūnų ir žmonių kontaktų gali atsirasti nauji patogeniniai koronavirusai, mokslininkai pradėjo tolesnį tyrimą, kurio tikslas – atidžiai ištirti, kokie veiksniai antikūnus padaro tokiais, kad virusas negali jų išvengti, ir kaip tam tikri antikūnai reaguoja į įvairius susijusius virusus. Naudodami biocheminę ir struktūrinę analizę, gilųjį mutacijų skenavimą ir susiejimo eksperimentus, mokslininkai identifikavo vieną visuotinio stiprumo antikūną.
„Atrodo, kad šis antikūnas, kuris prisijungia prie anksčiau nežinotos koronaviruso smaigalio baltymo vietos, neutralizuoja visus žinomus sarbekovirusus – koronavirusų gentį, sukeliančią žinduolių kvėpavimo takų infekcijas, – sako J.Nixas. – Ir dėl unikalios prisijungimo vietos mutacijai atsparioje viruso dalyje naujam viruso štamui gali būti sunkiau išsisukti“.
Vėlesni bandymai su žiurkėnais parodė, kad šis antikūnas gali net užkirsti kelią COVID-19 infekcijai, jei jis skiriamas profilaktiškai.
Naujasis tyrimas paskelbtas moksliniame žurnale „Nature“.
Parengta pagal „SciTechDaily“