Pavojingiausia koronaviruso atmaina vėl mutavo: jau yra ir „Delta Plius“

2021 m. birželio 22 d. 09:48
Lrytas.lt
Itin užkrečiama SARS.CoV-2 Delta atmaina (B.1.617.2), kuri pirmą kartą pasirodė Indijoje, mutavo į dar virulentiškesnę versiją, vadinamą AY.1 – arba „Delta Plius“. Mokslininkai mano, kad naujasis viruso variantas gali būti atsparus net monokloninių antikūnų kokteiliui, kuris šiuo metu skiriamas kaip vaistas.
Daugiau nuotraukų (7)
Viskas, kas dabar žinoma apie „Delta Plius“:
  • Naujasis „Delta plius“ variantas atsirado mutavus „Delta“ – arba B.1.617.2 – variantui.
  • Kol kas nėra jokių požymių apie padidėjusį ligos sunkumą sergant naujuoju variantu.
  • „Delta Plius“ (AY.1) yra atsparus monokloniniams antikūnų kokteiliui.
  • Pačioje Indijoje tai dar nepriskiriama susirūpinimą keliančiam variantui (VoC) – nes štamo paplitimas dar labai mažas.
  • Naujoji atmaina daugiausia aptinkama Europoje, Azijoje ir JAV.
  • „Delta Plius“ variantui būdingas K417N mutacijos įgijimas.
  • Mutacija įvyko SARS-COV-2 smaigalyje, kuris padeda virusui patekti į ir užkrėsti žmogaus ląsteles.
  • Iki šiol nuskaityti 63 genomai, turintys naująją K417N mutaciją.
  • Ankstyviausia šio genomo seka nustatyta Europoje, ji datuojama šių metų kovo pabaiga.
„Delta Plius“ atvejai pasaulyje
Pasak Jungtinės Karalystės vyriausybės sveikatos ir socialinės rūpybos departamento agentūros „Public Health England“ (PHE), pasaulinė mokslo iniciatyva GISAID iki šiol identifikavo 63 „Delta“ genomus (B.1.617.2), pasižyminčius naująja K417N mutacija.
Iki šiol Indijoje užfiksuoti šeši „Delta Plius“ atvejai, po vieną Kanadoje, Vokietijoje ir Rusijoje, du Nepale, keturi Šveicarijoje, devyni Lenkijoje, 12 Portugalijoje, 13 Japonijoje ir 14 JAV.
PHE pranešime teigiama, kad „Delta Plius“ versija buvo rasta atliekant įprastą „Delta“ variantų sekoskaitą. Nedidelis sekų kiekis buvo įgijęs smaigalio baltymo mutaciją K417N.
Ankstyviausią tokią seką mokslininkai priskiria kovo pabaigai, ji buvo nuskaityta mėginyje iš Europos, sako Delio Genomikos ir integracinės biologijos instituto klinikų gydytojas bei matematinis biologas dr. Vinodas Scaria.
K417N mutaciją taip pat turi ir „Beta“ (arba B.1.351) atmaina, kuri laikoma susirūpinimą keliančiu variantu.
Atsparus antikūnų kokteiliui
Dr. V.Scaria teigia, kad svarbus aspektas, kurį reikia turėti omenyje kalbant apie K417N, yra atmainos atsparumas monokloniniams antikūnams „Casirivimab“ ir „Imdevimab“.
Panašiai kaip natūralūs antikūnai, kurie yra mūsų organizmo natūraliai gaminami baltymai, skirti apsaugai nuo ligos, monokloniniai antikūnai yra dirbtinai sukuriami laboratorijoje ir taip pat yra pritaikyti kovai su liga.
„Casirivimab“ ir „Imdevimab“ yra monokloniniai antikūnai, specialiai nukreipti prieš SARS-CoV-2 smaigalio baltymus, jų užduotis – blokuoti viruso patekimą į žmogaus ląsteles.
Dr. V.Scaria dar taip pat nurodo, kad mutacija gali būti susijusi su viruso galimybe išvengti imuninio atsako.
Tačiau imunologė Vineeta Bal ramina, kad nors dėl naujo varianto antikūnų kokteilio naudojimas gali būti ne toks sėkmingas, atsparumas terapijai vis dėlto nėra didesnio ligos virulentiškumo ar sunkumo požymis.
Ji taip pat pažymi, kad mažai tikėtina, jog mutacijos paveiks antikūnų, atsakingų už ląstelių apsaugą nuo patogenų, kurie susidarys naujuoju variantu užsikrėtusiame asmenyje, kokybę ir kiekį.
Parengta pagal „Times of India“.
koronavirusas^Instantmutacija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.