Mano išsiaiškinę, kodėl kai kurios vakcinos sukelia kraujo krešulius

2021 m. balandžio 15 d. 22:19
Kai šansas vienas iš milijono, dažniausiai tai laikome nereikšmingu faktoriumi. Bet išsiaiškinti vis viena reikia.
Daugiau nuotraukų (7)
„Johnson & Johnson“ COVID-19 vakcinos naudojimas JAV buvo pristabdytas, kai šešiems paskiepytiems gyventojams iš 6,8 milijonų susidarė kraujo krešuliai. Šie atvejai atrodo panašūs į retai pasitaikiusius kraujo krešulių atvejus su Oksfordo/“AstraZeneca“ vakcina, dėl ko kai kurios šalys pristabdė jos naudojimą.
Kraujo krešulio sindromas siejamas su neįprastu krešulių tipu, kuris dažnai susiformuoja smegenyse – vadinamąja cerebralinių venų sinusų tromboze, CVST – drauge su žemu trombų plokštelių, susijungiančių į krešulius, lygiu.
Sindromas daugiausiai buvo užfiksuotas jaunesniems nei 60 metų amžiaus žmonėms, dažniau moterims, nei vyrams. Bet lyčių nelygybė galėjo kilti dėl to, kad buvo vakcinuota daugiau moterų – nes jos sudaro didesnę dalį sveikatos priežiūros ir globos namų personalo. Išanalizavus 79 Jungtinės Karalystės atvejus po Oxford/“AstraZeneca“ skiepų, tarp vyrų ir moterų skirtumo nepastebėta, sako JK Žmogaus medicinos komisijos vadovas Muniras Pirmohamedas. Vidutinis atvejų dažnis buvo keturi atvejai iš milijono paskiepytųjų JK.
Nėra žinoma, kodėl didesnė rizika kyla jaunesniems – bet iš dalies dėl tokio amžiaus pasiskirstymo kai kuriose šalyse skiepijami ne jaunesni nei tam tikro amžiaus žmonės. Kita priežastis – vyresniems žmonėms kyla didesnė rizika nuo paties COVID-19, tad vakcinos nauda turėtų nusverti riziką.
Šeši naujai užfiksuoti CVST atvejai gavusiems „Johnson & Johnson“ vakciną, iš kurių vienas baigėsi mirtimi, buvo 18–48 metų moterims.
„Johnson & Johnson“ paskelbė pavėlinsianti savo produkto platinimą Europoje. „Glaudžiai bendradarbiavome su medicinos ekspertais ir sveikatos priežiūros pareigūnais, ir stipriai remiame šios informacijos komunikavimą sveikatos priežiūros profesionalams ir visuomenei“, – sakoma firmos pranešime.
Kas galėtų sukelti krešulius?
Oksfordo/“AstraZeneca“ atvejais, daugumos antikūnų, reaguojančių su trombocitų išskiriamu trombocitų faktoriumi 4 (PF4), testas buvo teigiamas. Ši vakcina galėjo kažkokiu būdu sukelti šių antikūnų gamybą, dėl ko kraujyje susidarė maži krešuliai ir taip buvo sunaudojami trombocitai, svarsto Andreas Greinacheris iš Greifsvaldo universiteto Vokietijoje. Tai primena sindromą, kai panašius antikūnus gali suaktyvinti kraują skystinantis preparatas heparinas, sako mokslininkas, kuris yra heparino pašalinių poveikių ekspertas.
Neseniai kai kuriose šalyse paskelbtuose nurodymuose patariama atlikti trombocitų antikūnų testą, jei per dvi savaites nuo COVID-19 vakcinos pasireiškia CVST simptomai. Jei testas teigiamas, turėtų būti taikomas toks pats gydymas, koks įprastai taikomas žmonėms, kuriems pasireiškia retas gydymo heparinu pašalinis poveikis, kuris skiriasi nuo įprastinio trombozės gydymo.
A.Greinacheris sako, kad ankstesnis tyrimas su pelėmis rodo, kad DNR gali prisijungti prie PF4, sukelti antikūnų formavimąsi ir paskatinti kraujo krešulių susidarymą. Jis kelia hipotezę, kad būtent todėl toks efektas užfiksuotas tik su DNR turinčiomis adenoviruso pagrindo vakcinomis.
Oksfordo/“AstraZeneca“ vakcinoje yra koronaviruso spyglio baltymą koduojantis genas, pernešamas nežalingo šimpanzės adenoviruso DNR. „Johnson & Johnson“ vakcina veikia panašiu principu, tačiau joje naudojamas žmogaus adenoviruso DNR.
Tuo tarpu „Pfizer“/“BioNTech“ ir „Moderna“ vakcinos, paremtos mRNR, suteikia kūno ląstelėms spyglio baltymo gamybos instrukcijas. Nė vienos iš šių vakcinų atveju nebuvo užregistruota CVST su žemu trombocitų lygiu atvejų, spaudos konferencijoje pažymėjo Peteris Marksas iš JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA).
„Matome, kad tai, kas vyksta su „Johnson & Johnson“ vakcina, labai primena „AstraZeneca“ vakciną, – sakė Marksas. – Galime spėti, kad tikėtina priežastis yra panašus mechanizmas su kita adenoviruso vektoriaus vakcina“.
Tačiau krešulių sindromas registruojamas taip retai, kad jį patiriantys turi ir kitų jo pasireiškimo faktorių, svarsto A.Greinacheris. „Turi būti individualūs tai sukeliantys kofaktoriai. Antraip regėtume šią problemą su daug daugiau žmonių, o, laimei, tai nevyksta.“
P.Marksas nepasakė, ar šešiais atvejais su „Johnson & Johnson“ vakcina siejamais atvejais buvo užfiksuoti prieš trombocitus nukreipti antikūnai. Bet FDA pažymėjo, kad viena iš vakcinavimo pristabdymo priežasčių buvo suteikti laiko gydytojams išmokti diagnozuoti ir teisingai gydyti neįprastą kraujo krešulių sindromą. Be to, agentūra turi nuodugniai ištirti tuos šešis atvejus, sako Anne Schuchat iš JAV Ligų kontrolės it prevencijos centrų.
Parengta pagal „New Scientist“.
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.