Būklė, kurią tyrėjai siūlo vadinti „šlapimo pūslės fermentacijos sindromu“ arba „šlapimo savaiminio rūgimo sindromu“ (angl. urinary auto-brewery syndrome), yra panaši į kitą neįtikėtinai retą būklę – autorūgimo sindromą, kai paprasčiausiai suvartojus angliavandenių, galima pakankamai apsvaigti net ir be alkoholio vartojimo.
Šiuo atveju gydytojai susidūrė su sindromu, kai į jų rankas pateko 61 metų pacientė, kuriai pasireiškė kepenų pažeidimas ir sunkiai kontroliuojamas diabetas.
Moteris lankėsi Pitsburgo universiteto medicinos centro Presbiteriono ligoninėje, kad būtų įtraukta į kepenų transplantacijos laukimo sąrašą. Gydytojai anksčiau įtarė, kad jos problemos kyla dėl priklausomybės nuo alkoholio – nes pakartotiniai alkoholio šlapimo tyrimai buvo nuolat teigiami.
„Iš pradžių visi susidūrimai su ja buvo panašūs, todėl mūsų gydytojai manė, kad ji slepia alkoholio vartojimo sutrikimus“, – praėjusių metų vasarį paskelbtoje atvejo ataskaitoje aiškina jos gydytojai. – Tačiau pastebėjome, kad etanolio ir etilo sulfato (tai yra etanolio metabolitai) rezultatai plazmos ir šlapimo testuose skiriasi: plazmos tyrime rezultatai neigiami, o šlapimo – teigiami“.
Dar daugiau – pacientė, ne tik nuosekliai neigė vartojusi alkoholį, bet lankydamasi klinikoje ir nerodė jokių apsinuodijimo alkoholiu požymių – nors jos šlapime ir buvo didelis etanolio kiekis.
Kita paslaptis buvo didelis gliukozės kiekis šlapime – būklė, vadinama hiperglikozurija – o taip pat ir šlapimo mėginiuose pastebimas gausus veiklių mielių kiekis.
„Šios išvados privedė mus prie bandymų, ar šlapimo pūslę kolonizavusios mielės gali fermentuoti cukrų, kad gautų etanolį“, – rašo mokslininkai.
Atlikusi šlapimo tyrimus, komanda patvirtino nepaprastai gausią etanolio gamybą – o tai rodo, kad keistuosius moters tyrimų rezultatus nulėmė šlapime mielių sukeliamas rūgimas.
Minėtos mielės buvo identifikuotos kaip natūralios Candida glabrata, randamos organizme ir susijusios su aludarių naudojamomis mielėmis – tačiau paprastai neaptinkamos tokiais gausiais kiekiais.
Deja, pastangos pašalinti mieles gydant priešgrybeliniais preparatais nepavyko – galbūt dėl sunkiai suvaldomo pacientės diabeto. Atsižvelgdami į iš pažiūros unikalų moters ligos sunkumą, gydytojai pažymi, kad ji buvo įtraukta į kepenų transplantacijos sąrašą, nors jų ataskaitoje ir nėra aišku, kas galiausiai nutiko su paciente.
Tyrinėdami moters atvejį, gydytojai sužinojo apie kitus panašius pranešimus, susijusius su panašia etanolio gamyba šlapime – tačiau tik vienu pomirtiniu atveju ir eksperimentais, atliktais in vitro.
Tai reiškia, kad gali būti, jog kiti pacientai anksčiau irgi sirgo šia reta liga, tačiau simptomai nebuvo atpažinti dėl neįprasto ir iš esmės nežinomo patologijos pobūdžio.
„Čia aprašyta dviejų kepenų transplantacijos grupių, esančių skirtingose įstaigose, patirtis rodo, kaip lengva nepastebėti signalų, kad gali egzistuoti šlapimo savaiminio rūgimo sindromas, – sakė gydytojai. – Gydytojai turi kruopščiai kreipti ypatingą dėmesį į medicininių įrašų dokumentaciją ir laboratorinius rezultatus – bei visada daryti tyrimus, jei ji nesutampa“.
Rezultatai buvo paskelbti moksliniame žurnale „Annals of Internal Medicine“.
Parengta pagal „Science Alert“.