Paprasčiau žvelgiant į šiuos skaičius – net kas dešimtas bendrijos pilietis visiškai ar iš dalies yra priklausomas nuo kitų žmonių pagalbos buityje ir jam reikalingos sveikatos paslaugos ar speciali įranga dėl judėjimo sutrikimų.
Įvairūs mokslo centrai ir inovacijas vystančios įmonės šiuo metu itin aktyviai dirba, ieškodamos būdų ir priemonių, padėsiančių judėjimo negalią, įvairaus laipsnio motorikos, jutimų, pusiausvyros ir koordinacijos sutrikimų turintiems žmonėms.
Viena tokių įmonių – UAB „Vildoma“. Jos patentuota reabilitacinė vaikštynė yra universali, kompensuojanti ir treniruojanti mechatroninė įranga, kuri lengvai prisitaiko prie neįgalaus žmogaus poreikių, leidžia įvairų negalios laipsnį turintiems žmonėms lavinti pusiausvyrą, raumenų koordinaciją, mokytis vaikščioti, tobulinti ėjimo įgūdžius, didinti fizinį aktyvumą ir taip gerinti savijautą bei sveikatą.
Žingsnis kokybiškesnio gyvenimo link
Anot, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) vadovo Ginto Kimčio, šiuo metu tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse inovacijas vystantis verslas ir mokslininkai itin glaudžiai bendradarbiauja, dirbdami prie naujų, vis tobulesnių technologijų, kurios padeda pagerinti negalią turinčių žmonių gyvenimo kokybę.
„Ši sritis turi labai didelį vystymosi potencialą ir dienos šviesą išvystančios naujovės yra labai laukiamos. Būtina suprasti, kad tokia įranga ne tik padeda judėjimo negalią turintiems žmonėms tapti savarankiškesniais buityje, bet ir jaustis pilnaverčiais visuomenės nariais, aktyviau socializuotis, įsitvirtinti darbo rinkoje ir gyventi kokybiškesnį gyvenimą“, – kalbėjo jis ir džiaugėsi, kad tokio pobūdžio technologijas patentuoja būtent Lietuvos įmonės, nes tai svarbus indėlis kuriant mūsų šalies įvaizdį.
Judesiai – kaip ir sveiko žmogaus
Projekto vadovė Vida Adomaitienė pasakojo, kad vaikštynė-treniruoklis „Eik“ yra skirtas judėjimo negalią turintiems žmonėms, kurie patys negali koordinuoti savo judesių ar laikyti pusiausvyros.
Ši inovacija itin pravers ir patyrusiems įvairias traumas, insultą ar sergantiems cerebriniu paralyžiumi.
„Treniruoklis yra patogus dar ir dėl to, kad jame yra keltuvas, kuris pakelia žmogų iš sėdimos padėties ir žmogus saugiai įtvirtinamas.
Ši įranga turi unikalias funkcijas ir padeda atlikti tokius judesius, kurie savo struktūra labai artimi natūraliems žmogaus judesiams.
Tai labai svarbu po insulto, kai žmogaus kūnas dar nėra praradęs atminties kaip atliekami judesiai“, – pasakojo ji ir pridūrė, kad naudojantis šia vaikštyne-treniruokliu sudaromos visos sąlygos lavinti kūną atliekant natūralius judesius.
Pasak pašnekovės, kuriant šią inovaciją, buvo įdiegti sprendiniai, padedantys užtikrinti, kad žmogaus daromi judesiai būtų kuo panašesni į natūralius: vienas tokių sprendinių – kojų valdymo mechanizmas, kuris padeda atlikti taisyklingą žingsnį.
„Pats treniruoklis turi ratukus, tad suteikia galimybę lavinti eiseną. Treniruoklyje įdiegta sistema, kuri pakelia koją per kelį ir padą, kad kojos nebūtų velkamos ir žmogus galėtų atlikti taisyklingą judesį“, – teigė V.Adomaitienė ir patikslino, kad moksliniais tyrimais įrodyta, jog jei žmogus ilgą laiką kartos kokį nors natūraliam artimą judesį, susiformuos tam tikras įprotis ir tai padės siekti pozityvių reabilitacijos rezultatų.
Pasak projekto vadovės, vaikštynė-treniruoklis padeda žmogui išlaikyti svorio centrą ties klubais – taip būtų natūraliai atliekant ėjimo judesius: „Klubai treniruoklyje yra saugiai įtvirtinti, bet kartu ir nevaržo galimybės atlikti judesį, išlaikoma liemens judesių laisvė ir žmogus, taisyklingai stovėdamas, gali daryti kiek įmanoma natūralesnius judesius. Padedant medicinos darbuotojams su šiuo treniruokliu galima išlavinti taisyklingą laikyseną“.
Kuria ir treniruoklį vaikams
Pašnekovė pasakojo, kad panašaus pobūdžio treniruoklius įmonė šiuo metu kuria ir vaikams. „Šie treniruokliai išlaikys kiek mažesnį svorį ir bus tinkami naudoti namų sąlygomis, juose bus įdiegtas naujai sukurtų sprendinių komplektas, kad vaikai, kurie gimsta su cerebriniu paralyžiumi, kuo greičiau galėtų pradėti lavinti taisyklingus judesius: stovėjimo, pusiausvyros laikymo, liemens kontrolės, balanso išlaikymo“, – kalbėjo V.Adomaitienė.
Vaikštynė-treniruoklis „Eik“ gali būti naudojamas gydymo ir reabilitacijos įstaigose, neįgaliųjų dienos centruose, ilgalaikio gydymo ir geriatrijos centruose, neįgaliųjų sporto klubuose ar pacientų namuose.
„Su MITA bendradarbiavome kurdami dizaino sprendimus, taip pat sulaukėme pagalbos, kai siekėme tarptautiniu mastu patentuoti reabilitacinės vaikštynės kūrimo metu išrastus inovatyvius konstrukcinius sprendimus“, – kalbėjo projekto vadovė.
Pagal ES finansinę priemonę „Inopatentas“, kuri skirta skatinti juridinius asmenis teikti paraiškas tarptautiniu mastu patentuoti išradimus ir registruoti dizainą, taip stiprinti intelektinės nuosavybės teisių apsaugą tarptautiniu mastu ir skatinti vykdyti mokslinių tyrimų, eksperimentinės plėtros ir inovacijų (MTEPI) veiklas, užbaigus projektą, UAB „Vildoma“ pretenduoja į dizaino patento gavimo dalinę išlaidų kompensavimo sumą.
Mokslui ir verslui susivienyti bendriems projektams padeda Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA). Šiuo metu MITA vykdo komunikacijos kampaniją „Mokslo žinios – verslo sėkmei“, kuri finansuojama ES struktūrinių ir investicinių fondų lėšomis.
Daugiau informacijos apie mokslo ir verslo bendradarbiavimą rasite svetainėse mita.lrv.lt ir www.e-mokslovartai.lt, taip pat MITA socialinių tinklų „Facebook“, „Twitter“ ir „Linkedin“ paskyrose.