Du šią savaitę paskelbti tyrimai rodo, kad žmonės, turintys kraujo grupę O (I), turi mažesnę riziką susirgti koronavirusu – o taip pat sumažėja tikimybė sunkiai susirgti, jei jau užsikrečiama.
Vienas iš naujų tyrimų parodė, kad COVID-19 pacientai, turintys O (I) ar B (III) kraujo grupes, intensyvios terapijos skyriuje praleido mažiau laiko nei žmonės, turintys A (II) ar AB (IV) kraujo grupes. Pirmiesiems taip pat rečiau reikėjo ventiliavimo ir jie rečiau patyrė inkstų nepakankamumą.
Šios naujos išvados atkartoja panašias išvadas iš ankstesnio tyrimo, kurio metu buvo pastebėtas O kraujo grupės pranašumas.
Abu nauji tyrimai trečiadienį pasirodė moksliniame žurnale „Blood Advances“. Viename buvo aptarti 95 sunkiai sirgę COVID-19 pacientai Vankuverio (Kanada) ligoninėse, nuo vasario iki balandžio.
Mokslininkai nustatė, kad pacientai, turintys O ar B tipo kraują, intensyviosios terapijos skyriuje praleido vidutiniškai 4,5 dienos mažiau nei tie, kurie turėjo A ar AB tipo kraują. Pastaroji grupė intensyvioje priežiūroje praleido vidutiniškai 13,5 dienos. Mokslininkai nustatė, kad tik 61 proc. pacientų, turinčių O ar B kraujo grupę, prireikė plaučių ventiliavimo – palyginus su 84 proc. A ar AB kraujo grupių pacientų.
Tuo tarpu pacientams, turintiems A ar AB kraujo grupes, taip pat dažniau prireikė dializės – procedūros, kuri padeda inkstams iš kraujo filtruoti toksinus.
„Šių dviejų kraujo grupių pacientams dėl COVID-19 gali padidėti organų disfunkcijos ar nepakankamumo rizika – labiau nei žmonėms, turintiems O ar B kraujo grupę“, – daro išvadą tyrimo autoriai.
Birželio mėnesio tyrimas nustatė panašų ryšį: Italijos ir Ispanijos pacientams, turintiems O tipo kraują, sunkios koronavirusinės infekcijos rizika (t.y. poreikis intubuoti ar papildomai teiki deguonį) buvo 50 proc. mažesnė, palyginus su kitų kraujo grupių pacientais.
Mažesnis jautrumas infekcijai
Antrasis iš naujųjų tyrimų parodė, kad žmonėms, turintiems O tipo kraują, gali būti mažesnė rizika užsikrėsti koronavirusu – palyginus su žmonėmis, turinčiais kitų kraujo grupių.
Komanda ištyrė beveik pusę milijono žmonių Nyderlanduose, kuriems buvo atliktas COVID-19 testas nuo vasario pabaigos iki liepos pabaigos. Iš apytiksliai 4600 žmonių, kurių testas buvo teigiamas ir kurie nurodė apie savo kraujo grupę, 38,4 proc. turėjo O grupės kraują.
„O kraujo grupė yra reikšmingai susijusi su sumažėjusiu imlumu virusui“, – rašo autoriai.
Kraujo grupė priklauso nuo baltymų, vadinamų A ir B antigenais, buvimo ar nebuvimo raudonųjų kraujo kūnelių paviršiuje – tai yra genetinis paveldas, ateinantis iš tėvų. Žmonės, turintys O kraują, neturi nė vieno iš šių antigeno. Tai labiausiai paplitusi kraujo grupė: maždaug 48 procentai amerikiečių turi O tipo kraują, teigia Oklahomos kraujo institutas.
Nauji tyrimai apie kraujo grupes ir koronaviruso riziką atitinka ankstesnius šios temos tyrimus. Liepos mėnesį paskelbtas tyrimas parodė, kad žmonėms, turintiems O grupę, teigiami COVID-19 testo rezultatai būdavo rečiau nei kitų kraujo grupių pacientų. Balandį atliktas tyrimas (nors kol kas jis dar nėra recenzuotas) parodė, kad tarp 1559 koronaviruso pacientų Niujorke O kraujo grupę turėjo mažesnė dalis, nei būtų to galima tikėtis.
O kovo mėnesį atlikus daugiau nei 2100 koronaviruso pacientų tyrimą Kinijos Uhano ir Šendženo miestuose, taip pat buvo nustatyta, kad žmonėms, turintiems O kraujo grupę, yra mažesnė infekcijos rizika.
Ankstesni tyrimai taip pat parodė, kad žmonės, turintys O kraujo grupę, buvo mažiau imlūs pirmajam SARS virusui, kurio 80 procentų genetinio kodo sutampa su naujuoju koronavirusu SARS-CoV-2. 2005 m. Honkonge atliktas tyrimas parodė, kad dauguma SARS užsikrėtusių asmenų turėjo kitas nei O kraujo grupes.
Nepaisant šio vis didėjančio įrodymų skaičiaus, Vankuverio tyrimo bendraautorius Mypinderis Sekhonas sako, kad šis ryšys vis dar menkas.
„Nemanau, kad tai nusveria kitus rizikos veiksnius, pvz., amžių, gretutines ligas ir panašiai“, – sakė jis CNN. – Jei kažkas turi A kraujo grupę, nereikia pradėti panikuoti. O jei turite O kraujo grupę, tai nereiškia, kad galite laisvai eiti į barus ir kitas rizikingas vietas.
Parengta pagal „Business Insider“.