Oro tarša – viena didžiausių aplinkosaugos problemų, neigiamai veikianti sveikatą ir turinti įtakos įvairių ligų atsiradimui. Aktualiausia ji miestuose. Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, net 90 proc. žmonių pasaulyje kvėpuoja užterštu oru. Dėl šios problemos, anksčiau laiko kasmet pasaulyje miršta 4,2 mln. žmonių, dar 3,8 mln. kenčia dėl oro taršos namuose.
Ne tik lauke, tačiau ir patalpose
Norėdama išsiaiškinti, kaip žmonės supranta oro taršos problemą ir kaip ji veikia kasdienį jų gyvenimą, IKEA 2018 metais atliko „Švaraus oro tyrimą“ (angl. Clean Air Survey). Tyrimo dalyviai septyniose šalyse (Lenkijoje, Vokietijoje, Italijoje, D. Britanijoje, JAV, Indijoje, Kinijoje) kasdien su savimi nešiojosi taršos jutiklį, kuris parodė, kad su teršalais susiduriama ne tik gatvėse, tačiau ir namuose bei kitose įprastose buvimo vietose.
„Tyrimas atskleidė, kad dauguma žmonių nuvertina oro taršos keliamą grėsmę vien todėl, kad jos negali matyti plika akimi. Manoma, kad oras užterštas tik lauke, o namuose esame saugūs. Tačiau dauguma labiausiai orą teršiančių dujų yra nematomos, o kai kuriose pasaulio vietose taršos lygis yra penkis kartus aukštesnis patalpose, negu lauke“, – tyrimo duomenis komentavo IKEA parduotuvės Vilniuje vadovė Jolita Juodzevičienė.
Pasak IKEA atstovės, kiekvieno mūsų namų ore gali tvyroti teršalų kokteilis, susidarantis iš dulkių, naminių gyvūnų plaukų, lakiųjų dujų bei chemikalų mišinio, liekančio, pavyzdžiui, nuo buitinių valymo priemonių ir įvairių purškiklių.
Sukūrė orą namuose valančią tekstilę
Siekdama, kad net namų aksesuarai prisidėtų prie geresnės oro kokybės, IKEA dizaineriai su mokslininkais bei inžinieriais iš Europos ir Azijos universitetų, sukūrė užuolaidas „Gunrid“. Jos padengtos mineraliniu sluoksniu, kuris, veikiamas dienos šviesos, skaido oro taršalus į vandens molekules ir anglies dvideginį.
„Inovatyvus ir kartu namus puošiantis sprendimas suteikia galimybę žmonėms kvėpuoti švaresniu oru bei atkreipia dėmesį į oro kokybę apskritai. Pačios užuolaidos pasiūtos iš poliesterio, išausto perdirbus plastikinius butelius. Vienoms „Gundird“ užuolaidoms pagaminti reikėjo perdirbti penkiasdešimt 0,5l talpos PET buteliukų. Užuolaidas, laikantis instrukcijų, galima skalbti, nuo to jos nepraras orą valančių savybių“, – sako J. Juodzevičienė.
Ką reikėtų daryti, siekiant pagerinti oro kokybę namuose:
- Palaikykite namų švarą. Namai turėtų būti švarūs ir išvalyti nuo dulkių. Tačiau valymui reikėtų naudoti priemones, kurių sudėtyje nėra cheminių elementų, teršiančių orą – pavyzdžiui, formaldehido ir kitų panašių junginių.
- Įneškite žalumos. Auginkite kambarines gėles. Tam tikros jų rūšys gali sugerti lakiuosius organinius junginius ir natūraliai valyti namų orą. Na, o jei kieme turite sodą – auginkite jame medžius.
- Naudokite gartraukį. Rinkitės efektyvų gartraukį, o gamindami maistą, keptuvę laikykite kuo toliau nuo savęs. Naudodami skrudintuvą jį taip pat laikykite po gartraukiu.
- Saugokite žvakes nuo oro srovių. Degdamos šalia orlaidžių, ventiliatorių ar atvirų langų žvakės pradeda rūkti ir į orą patenka sveikatai žalingos medžiagos, kurias įkvepiame. Deginus žvakes, smilkalus, namus patariama išvėdinti.
- Vėdinkite patalpas. Atverkite namų langus naktį, kai oro kokybė geresnė. Patalpas vėdinti šaltuoju metų laiku patariama intensyviai, bet trumpai. Pavyzdžiui, bent du kartus per dieną – ryte ir vakare – kelioms minutėms plačiai atveriant langą.