Senovinėje akmens plokštėje – manoma, sukurtoje 3-iajame mūsų eros amžiuje – 13 poemos posmų, aprašančių protangonisto Odisėjo (arba lotyniškai – Ulikso) sugrįžimą namo į Itakę po viejų dešimčių klajonių metų.
Plokštė buvo atrasta senoviniame Olimpijos mieste pietų Graikijoje, ir tai – trejų metų „Graikijos archeologijos paslaugų“ ir Vokietijos Archeologijos instituto bendradarbiavimo vaisius.
Jei datavimas bus patvirtintas, tai bus seniausia poemos rašytinė forma, rasta šalyje ir isoje Europoje (senesnis radinys – „Odisėjos“ fragmentas ant pergamento, rastas Eigpte ir datuojamas III a. pr.m.e).
Bendrai sutariama, kad Homeras “Odisėją“ sukūrė VIII a. pr.m.e, ir pirmiausia ji buvo deklamuojama žodžiu, o ne užrašyta raštu – ištisas kartas poema buvo perduodama iš lūpų į lūpas.
Vakarų literatūrai šis kūrinys padarė didelę įtaką tuo, kad atnešė nelinijinio siužeto, o taip pat daugybės personažų viename kūrinyje idėją.
Poema pirmąkart atspausdinta (o ne perrašyta ranka) buvo antroje XV a. pusėje, bet tai buvo ne vertimas, o leidinys originalia graikų kalba. Pirmasis vertimas į kitą anglų kalbą buvo pristatytas tik 1616 m.
Parengta pagal „Science Alert“.