Iš ko ir kaip pagamintas tiksliausias pasaulyje laikrodis

2017 m. spalio 18 d. 09:11
Tiksliausias kada nors pagamintas laikrodis buvo sukurtas išdėliojus stroncio atomus į groteles primenančią struktūrą ir sudėjus šias struktūras vieną ant kitos.
Daugiau nuotraukų (1)
Dauguma atominių laikrodžių naudoja cezio-133 atomus. Laikrodžio „tiksėjimas“ matuojamas mikrobangomis, kurias skleidžia šie atomai, sugerdami lazerio energiją - peršokdami į aukštesnę orbitalę ir grįždami į žemesnę.
Bet šių laikrodžių tikslumą riboja cezio elektronų judėjimo greitis: peršokti į aukštesnę orbitalę ir grįžti atgal jie tegali 9 milijardus kartų per sekundę. Tuo tarpu stroncio atomuose tokie perėjimai gali vykti beveik 1 milijoną milijardų kartų per sekundę.
„2014 metais tiksliausio pasaulyje optinio laikrodžio netikslumas buvo maždaug viena sekundė per visatos egzistavimo amžių,“ sako Jun Ye iš Kolorado universiteto Boulderyje. Ankstesnių cezio laikrodžių paklaida buvo iki sekundės per 300 milijonų metų.
Dabar Jun Ye grupė pagamino stroncio laikrodį, kuris toks tikslus, kad iš 10 kvintilijonų (10¹⁹) „sutiksėjimų“ nesinchroniški būtų vos 3,5 – tai pirmasis tokio tikslumo atominis laikrodis.
Atomų kontroliavimas
Kurdami tikslesnį laikrodį, Jun Ye su komanda sukūrė trimatę struktūrą, kurioje galėjo lazeriu matuoti didesnio atomų skaičiaus signalus vienu metu. Bet sudėjus pernelyg daug atomų, signalą gali iškraipyti atomų susidūrimai.
Naudodami gardelę, tyrėjai galėjo stebėti daug tankiau išdėliotus atomus – 10 trilijonų atomų kubiniame centimetre, kai anksčiau riba buvo 10 milijardų atomų kubiniame centimetre – ir dabar galėjo geriau kontroliuoti šių atomų sąveikas, sumažindami jų tarpusavio susidūrimų dažnį.
Jie atšaldė atomus iki -273˚C ir įtvirtinto kiekvieną savo vietoje – tam, kad galėtų kontroliuoti jų sąveikas. „Įsivaizduokite, miesto kvartalą iš vienviečių namų. Kiekviename name gyvena po vieną žmogų ir kaimynams niekada neleidžiama apsilankyti“ – sako Jun Ye. – „Kiekvienas atomas būna savo konkrečioje vietoje.“
Itin žema temperatūra atomus paverčia vadinamomis kvantinėmis dujomis. „Kai dujinės fazės atomai labai karšti, jie juda ir trankosi vienas į kitą. Kai dujų temperatūra sumažinama taip, kad šios dalelės pradeda judėti kaip bangos – jos ima vengti viena kitos,“ – paaiškino Jun Ye.
Parodys laikas
Tiksliais laikrodžiais galime patikrinti tokias teorijas, kaip, pavyzdžiui, Einšteino bendrąjį reliatyvumą – kuris tvirtina, kad skirtingą gravitacinę jėgą patiriantys laikrodžiai eina skirtingai – ir ieškoti gravitacinių bangų, keičiančių laiko tėkmę tolimajame kosmose.
Nors tai tiksliausias kada nors pagamintas laikrodis, jis dar veikia nepakankamai ilgai, kad būtų galima patvirtinti ar jis toks tikslus išliks bėgant laikui, sako Jun Ye.
Parengta pagal „New Scientist“
LaikrodisfizikaLaikas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.