Pristatymas žymi naują etapą Rusijos pastangose modernizuoti savo šarvuotąsias pajėgas tęsiantis mūšio Ukrainoje nuostoliams.
Sistema „Arena-M APS“ skirta padidinti tankų atsparumą prieštankinėms valdomoms raketoms (ATGM) ir granatsvaidžiams (RPG).
„T-90M“, kuriuos rusai plačiai reklamuoja kaip pažangiausią šalies operacinį tanką, Ukrainoje patyrė didelių nuostolių. Atvirų šaltinių žvalgybos analitikai, įskaitant „Oryx“, užfiksavo daugiau kaip 120 patvirtintų „T-90M“ nuostolių nuo Rusijos plataus masto invazijos pradžios 2022 m. vasarį. Nepaisant patobulintų šarvų ir ugnies valdymo sistemų, tankas pasirodė esąs pažeidžiamas Vakarų tiekiamais prieštankiniais ginklai, dronais savižudžiais ir tiksliais artilerijos smūgiais.
Integruojant „Arena-M APS“ bandoma pašalinti šias silpnąsias vietas, užtikrinant 360 laipsnių aktyvią apsaugą nuo kylančių grėsmių. Teigiama, kad sistema automatiškai aptinka, seka ir perima į tanką skriejančius sviedinius dar prieš jiems pasiekiant karo mašiną, taip teoriškai pagerindama jo gebėjimą išlikti šiuolaikiniame mūšio lauke.
Nors Rusija jau anksčiau teigė, kad jai pavyko sukurti aktyvios apsaugos sistemas, realus „Arena-M“ veiksmingumas kovoje vis dar nėra įrodytas. Skirtingai nei Izraelio sistema „Trophy APS“, kuri buvo išbandyta „Merkava“ tankuose, „Arena-M“ dar nebuvo dislokuota kovos zonose. Taip pat išlieka klausimų dėl jos gebėjimo susidoroti su šiuolaikiniais valdomais šaudmenimis ir iš viršaus atakuojančiomis prieštankinėmis sistemomis – tokiomis kaip „Javelin“ ir NLAW, kurios labai veiksmingos prieš Rusijos šarvuočius.
Nepaisant šių neaiškumų, Rusijos gynybos pareigūnai ir toliau pristato „T-90M“ su „Arena-M“ kaip naujos kartos šarvuotą karo mašiną. Kremlius labai pasikliauja „UralVagonZavod“, kad išlaikytų tankų gamybą ir modernizavimo pastangas – ypač kai Vakarų sankcijos riboja prieigą prie svarbiausių aukštųjų technologijų karinių sistemų komponentų, rašo „Defence Blog“.