„Šis ginklas tikrai pavojingas. Pirma, tai yra tolimojo nuotolio dronas. Jis neskirtas veikti fronto linijoje, pagrindinį pavojų jis kelia mūsų artimajam užnugariui. Tam tikros artilerijos pozicijos, paramos pozicijos, bet kokia įranga, atsargos, logistika – dronai jiems kelia grėsmę“, – kalbėjo ekspertas.
V. Romanenko palygino „KUB-2“ su Rusijos dronu „Lancet“, kuris atlieka panašias funkcijas. Pasak eksperto, šie bepiločiai turi skirtingas aerodinamines schemas, bet abu turi po 2 sparnus. Tačiau „Lancet“ turėjo čekišką variklį – ir pasak Romanenko, kadangi Rusija negali jų įsigyti, šių bepiločių orlaivių fronte matysis mažiau.
„KUB-2“ kovinė galvutė sveria 10 kg – o tai yra daug, palyginti su jo paties svoriu. Kaip pažymėjo specialistas, net naujausio modelio „Lancet“ kovinė galvutė tesiekė 5 kg.
Jis pridūrė, kad jokios kitos „KUB-2“ drono savybės dar nėra oficialiai paskelbtos. Tačiau tikėtina, kad jos bus panašios į „Lancet“: veikimo nuotolis – iki 70 km, skrydžio greitis – 80–110 km/val., atakos į taikinį greitis – iki 300 km/val.
„Tai reiškia, kad jei objektas į jus neria tokiu greičiu, jį numušti iš automatinio šautuvo – labai sunku. Mums reikia oro gynybos sistemų. Pavyzdžiui, lengvojo priešlėktuvinio ginklo arba bent jau didelio kalibro kulkosvaidžio, paruošto sunaikinti taikinį“, – aiškino ekspertas.
Abu šie dronai gali išbūti ore iki 40 minučių ir veikia kartu su žvalgybiniais dronais. Pasak V. Romanenkos, „Lancet“ veikia remiami Rusijos žvalgybinių dronų – tokių kaip „Zala“ ir „Granat-4“. Schema tokia: žvalgybinis bepilotis skraido ir ieško taikinio, o vos tik jį aptikęs, iš karto perduoda atitinkamą informaciją atakos dronui – ir pastarasis pasileidžia tiesiai į taikinį.
„Todėl, siekiant sumažinti „KUB-2“ keliamą pavojų, būtina naikinti žvalgybinius bepiločius“, – sakė V. Romanenko.
Jis taip pat užsiminė, kodėl rusai nusprendė pradėti naujojo drono gamybą. Pirma, „KUB-2“ bus šiek tiek pigesnis – bent jau dėl to, kad yra mažesnis. Antra, pasak eksperto, „Lancet“ schema nebepasiteisina, nes ji turėjo krūvą pagrindinių JAV pagamintų elektroninių komponentų ir čekišką variklį.
„Matyt, šių komponentų rusai nebegali įsigyti. Be to, manau, kad jie turi naujų technologinių sprendimų, kuriuos jau buvo sunku įgyvendinti „Lancet“, – užsiminė A. Romanenko.
Kas žinoma apie naująjį droną
Rusijos propagandinė žiniasklaida yra paskelbusi, jog Kalašnikovo koncernas ir Iževsko bepiločių sistemų tyrimų ir gamybos susivienijimas sukūrė naują dviejų versijų kamikadzių droną „KUB-2-E“. Tai yra mažo ir vidutinio dydžio dronai. Jie bus oficialiai pristatyti per tarptautinę ginklų ir gynybos technologijų parodą „IDEX 2025“, kuri vyks vasario 17–21 d. Abu Dabyje (JAE).
Mažesniosios versijos bepilotis skirtas kovai su gyvąja jėga ir neginkluota karine technika, o didesnysis turi platų pritaikymo spektrą. Tikimasi, kad juo bus galima smogti personalui, taip pat bepiločių orlaivių paleidimo pozicijoms, sraigtasparnių aikštelėms ir lengvai šarvuotoms transporto priemonėms. Rusija skelbia, kad „KUB-2-E“ yra manevringas ir turi optoelektronines sistemas, leidžiančias jam smogti į judančius taikinius. Abi dronų versijos sveria daugiau kaip 10 kilogramų, rašo „Unian“.