Šie pažeidimai, įskaitant atsisakymą palengvinti tikrinimo veiklą ir reguliarų duomenų atnaujinimą, kenkia Jungtinių Valstijų gebėjimui patikrinti, ar Rusija laikosi sutartyje numatytų dislokuotų kovinių galvučių apribojimų.
„New START“ sutartyje, kuri yra kertinis dviejų branduolinių supervalstybių ginkluotės kontrolės akmuo, nustatytas 1 550 branduolinių kovinių galvučių limitas dislokuotoms tarpžemyninėms balistinėms raketoms (ICBM), iš povandeninių laivų paleidžiamoms balistinėms raketoms (SLBM) ir dislokuotiems sunkiesiems bombonešiams. Nepaisant to, kad Rusija 2023 m. vasarį sustabdė sutarties galiojimą, Maskva teigė, kad ir toliau laikosi pagrindinių strateginės puolamosios ginkluotės apribojimų. Tačiau JAV pareigūnai yra nusiteikę skeptiškai.
„Dėl to, kad Rusija nesilaiko sutarties tikrinimo nuostatų, Jungtinės Valstijos neturi svarbiausių priemonių, reikalingų įvertinti, ar ji laikosi apribojimų“, – teigiama ataskaitoje. Šios priemonės apima pusmetines deklaracijas apie dislokuotas kovines galvutes, pranešimus apie dislokavimo statuso pasikeitimus ir patikrinimus vietoje, kurie yra neatsiejami nuo skaidrumo ir pasitikėjimo tarp abiejų šalių palaikymo.
Jungtinių Valstijų vertinimu, nors Rusija 2024 m. tikriausiai nevykdė plataus masto veiklos, viršijančios Sutartyje nustatytas ribas, jos artumas prie ribos kelia susirūpinimą. Ataskaitoje teigiama, kad dalį metų Rusija galėjo viršyti 1 550 kovinių galvučių limitą – nors dėl patikrinimų trūkumo galutinių išvadų padaryti neįmanoma.
Tikrinimo priemonės, tokios kaip pirmojo tipo patikrinimai, leidžia JAV pareigūnams vizualiai patvirtinti Rusijos bazėse dislokuotose raketose esančių galvučių skaičių. Šie patikrinimai taip pat atgraso nuo melagingų deklaracijų pateikimo ir taip užtikrina didesnį reikalavimų laikymąsi. Sustabdžius patikrinimus, JAV neteko galimybės gauti svarbių duomenų, todėl kyla abejonių dėl Rusijos strateginių pajėgumų.
„Dėl šio skaidrumo trūkumo atsiranda didelių spragų mūsų gebėjime stebėti Rusijos veiksmus“, – įspėjama ataskaitoje, pabrėžiant riziką, kurią vis labiau įtemptoje geopolitinėje aplinkoje kelia nepatikrintas branduolinis arsenalas.
Patikros mechanizmų nebuvimas didina abiejų šalių tarpusavio nepasitikėjimą, ypač kai įtampa dėl Ukrainos ir kitų saugumo klausimų toliau didėja. Tai, kad duomenys nėra atnaujinami kas dvejus metus, dar labiau apsunkina šią problemą – nes JAV analitikai neturi bazinės informacijos, kuri yra labai svarbi vertinant atitiktį reikalavimams.
Naujausios išvados padarytos tuo metu, kai ginklų kontrolės susitarimai patiria vis didesnį spaudimą visame pasaulyje. „New START“ sutarties galiojimo laikas baigsis 2026 m., todėl tiek Jungtinėms Valstijoms, tiek Rusijai teks priimti svarbius sprendimus, ar derėtis dėl naujos sutarties, ar rizikuoti, kad pasaulinė ginklų kontrolės sistema dar labiau susilpnės.
Kol kas Jungtinės Valstijos ragina Rusiją vėl laikytis sutarties ir atkurti jos tikrinimo režimą. Ekspertai įspėja, kad to nepadarius, padidėjusio tarptautinio nestabilumo laikotarpiu gali kilti ginklavimosi varžybos, rašo „Defence Blog“.