Sukčiai nusitaikė į „LinkedIn“ vartotojus

2025 m. sausio 16 d. 11:30
Lietuvos gyventojai skatinami atidžiau stebėti, kur įrašo savo prisijungimus. Plinta kibernetinė apgaulė, kviečianti žmones registruotis, prieš patenkant į interneto puslapius. Pasak „Tele2“ produkto vadovo Donato Drakicko, sukčiai naudoja iš esmės tuos pačius apgaulės būdus, bet ieško jiems naujų formų, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Daugiau nuotraukų (1)
Ne vietoje įvesti prisijungimai gali atsieiti brangiai
Remiantis bendrovės tinkle teikiamos kibernetinio saugumo paslaugos duomenimis, praėjusį mėnesį šalies gyventojus bandyta apgauti net iš 31,8 tūkst. skirtingų domenų. Anot D. Drakicko, programišiai naudojasi tais pačiais apgaulės būdais, bet ieško, kaip juos pateikti naujai. Šį kartą bandyta sustabdyti interneto vartotojus, kad šie negalėtų patekti į interneto puslapį prieš tai nepasidaliję jautriais savo duomenimis. Tam apgavikai pasitelkė svetaines, imituojančias „LinkedIn“, kenkėjiškas el. laiškų platformas ir apgaulingus kriptovaliutų tinklapius, siūlančius praturtėti.
„Ne vietoje palikti prisijungimo duomenis gali būti blogiau nei pamesti namų raktus. Sukčiai ir kibernetiniai nusikaltėliai nuolat siekia išgauti jūsų prisijungimus, nes jie gali būti naudojami vagystėms, neteisėtoms finansinėms operacijoms ar net šantažui. Pastaruoju metu apgavikai bando Lietuvos gyventojų budrumą ir tikisi, kad iš inercijos naršantis internete žmogus nepasižiūrėjęs įmes savo duomenis tiesiai nusikaltėliams į kišenę“, – sako D. Drakickas.
Jo teigimu, svarbu suprasti, kad asmens duomenų apsauga nėra vien techninė priemonė – tai esminis įrankis, padedantis užtikrinti privatumą, saugumą ir neretai apsaugantis sukauptas santaupas.
Lietuvoje tarp kitų populiariausių kibernetinių grėsmių išlieka užkrėsti internetiniai tinklapiai, įtraukti į juoduosius sąrašus (angl. blacklisted pages). Pastarąjį mėnesį šios apgaulės skaičius išaugo iki 12,7 mln. incidentų. Tai net 3,7 mln. daugiau nei rudens pabaigoje.
„Nors kibernetinių nusikaltėlių atakos tampa vis suktesnės, svarbiausias ginklas prieš jas vis dar yra žmonių sąmoningumas. Ekspertai ragina atidžiai tikrinti, ar svetainės, kuriose prašoma įvesti prisijungimo duomenis, yra patikimos, ir visuomet abejoti netikėtai gautais prašymais pateikti asmeninę informaciją. Svarbu nepulti daryti tai, ką liepia kiti žmonės“, – pažymi specialistas.
Automatizuoja veiklą
Sukčiai kiekvieną mėnesį nusitaiko į daugybę Lietuvos interneto naudotojų. Gruodį įmonės tinkle teikiama kibernetinio saugumo paslauga užkirto kelią 57,2 mln. grėsmių – tai 16,8 mln. daugiau nei lapkritį.
„Kibernetinių grėsmių gali daugėti dar sparčiau dėl to, kad sukčiai vis labiau automatizuoja savo veiklą. Naudodami pažangius algoritmus ir dirbtinio intelekto įrankius, jie sugeba greičiau kurti apgaulingus puslapius, siųsti didelius kiekius šlamšto laiškų ir vykdyti masines „fišingo“ atakas. Veiklą optimizuojantys įrankiai leidžia sukčiams taikytis į dar platesnį aukų ratą ir efektyviau išnaudoti silpnai apsaugotus vartotojus“, – paaiškina D. Drakickas.
Anot telekomunikacijų kompanijos produkto vadovo, nuo kibernetinių pavojų internete apsiginti padeda speciali paslauga. Pavyzdžiui, bendrovės tinklo lygmeniu įdiegtas interneto apsaugos sprendimas akimirksniu užblokuoja prieigą prie kenkėjiškų puslapių. Apie bandymus juos apgauti klientai gali būti informuojami SMS žinute ar el. laiškais. Šią paslaugą patogu užsisakyti operatoriaus savitarnos svetainėje.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.