„Tikrai būtume negyvi“: prakalbo apie tanką, išgelbėjusį ukrainiečių gyvybes – turėjo svarbių patobulinimų

2025 m. sausio 15 d. 19:39
Lrytas.lt
Gruodžio pabaigoje Kursko regione keli rusų FPV dronai pataikė į JAV pagamintą tanką „M1A1 Abrams“ – tačiau įgulai pavyko išgyventi. Karo mašinos vadas gyrė amerikiečių tanką už išgelbėtas gyvybes, tačiau taip pat atkreipė dėmesį į kai kurias svarbias silpnąsias vietas, kurios išryškėjo šiuolaikiniame dronais užtvindytame mūšio lauke. Visų pirma jis pateikė svarbių įžvalgų apie tai, kaip Ukraina pritaiko gautus „Abrams“, kad išgyventų – tai pamokos, kurios gali būti labai vertingos JAV kariuomenei būsimuose konfliktuose.
Daugiau nuotraukų (3)
Dronų ataka buvo „pirmas kartas, kai įgula, būdama imobilizuoto „Abrams“ viduje, išgyveno daugybę smūgių, – JAV Užsienio politikos tyrimų instituto vyresniajam bendradarbiui Robui Lee ir Karnegio fondo vyresniajam bendradarbiui Michaelui Kofmanui pasakojo tanko vadas. – Tiesą sakant, buvo 4–6 tiesioginiai smūgiai. Įgula išgyveno, ir net be sužeidimų. Telaimina Dievas Ameriką.“
Tos atakos, kurią atliko FPV dronas su optiniu kabeliu, vaizdo įrašas buvo paskelbtas Rusijos „Telegram“ kanaluose. Jame buvo matyti, kaip „Abrams“ riedėjo sniegu padengtu keliu, o paskui buvo parodyta, kaip į jį pataiko FPV dronas ir išveda tanką iš rikiuotės. Po to vaizdo įraše matomas dar vienas FPV drono smūgis į kairįjį šoną, tiesiai po bokšteliu. Visi smūgiai buvo suduoti maždaug per dvi minutes, pasakojo vadas, priklausantis 47-ajai atskirajai mechanizuotajai brigadai.
Įgula išgyveno dėl „Abrams“ konstrukcijos ir modifikacijų, kurias ukrainiečiai atliko sunkiuoju keliu išmokę mūšių pamokas, paaiškino vadas.
„Abrams“ buvo suprojektuotas su vadinamaisiais priešsprogiminiais skydais bokštelio viršuje. Plokštės įrengtos virš šaudmenų laikymo skyriaus bokštelio gale. Jos skirtos padėti nukreipti bet kokio sprogimo jėgą į viršų ir toliau nuo įgulos, jei į tanką būtų smogta taip, kad sprogtų jame esantys sviediniai.
„Dėl to, kad šaudmenys visiškai atskirti nuo įgulos, įgula turi galimybę išgyventi (kitaip nei rusiškuose „T“ serijos tankuose), – džiaugėsi vadas. – „Abrams“ yra puikus tankas.“
Internete pasirodė, regis, nesibaigiantis srautas vaizdo įrašų, kuriuose matyti, kaip rusų tankai patiria tai, kas liaudiškai vadinama „bokštelių svaidymu“, kai tanko korpuse saugomi šaudmenys sprogsta, o bokšteliai išmetami į orą.
Kaip, pavyzdžiui, šiame vaizdo įraše:
Be to, šis „Abrams“ tankas „turėjo unikalų „apsauginį narvą“ (iš tikrųjų „apsauginį tinklą“) ir daug daugiau reaktyvinių ERA šarvų nei vidutinis „Abrams“, – paaiškino vadas. – Bent vienas iš dronų įstrigo tinkle. Tačiau kiti du, matyt, pataikė į variklį. Kol mes buvome viduje, jiems nepavyko prasiskverbti nei į bokštelį, nei į korpusą. Be papildomų ERA ir tinklo ant bokštelio viršaus jau tikrai būtume negyvi ir sudaužyti.“
Nors kariuomenės visame pasaulyje į savo šarvuočius pradėjo integruoti apsauginius tinklus ir kitus nuo dronų apsaugančius ekranus, JAV bent jau kol kas šiuo pavyzdžiu nepasekė.
Vadas atkreipė dėmesį į dar keletą dalykų apie „Abrams“.
„Vertingiausias „Abrams“ privalumas yra tas, kad, turėdamas daug papildomų šarvų ir kruopštų kūrėjų požiūrį, jis gelbsti žmonių gyvybes net ir baisiomis sąlygomis“, – pažymėjo jis. – Jei JAV aprūpintų tankus originaliais šarvais ir pilnais [„M-19“ Abrams Reactive Armor Tiles, ARAT] komplektais, tai padarytų mus labiau apsaugotus (nors viršus vis tiek liktų neapsaugotas ir mums reikėtų „Kontakt-1“ ir t. t.)“, – teigė jis ir pateikė dar keletą patarimų Pentagonui.
„Amerikiečių tankistai turėtų veikti nedelsiant, – ragino jis. – Jų tankai yra per ploni ir pažeidžiami, atsižvelgiant į dabartines grėsmes mūšio lauke. Atsižvelgdami į mūsų patirtį, skubiai apsaugokite savo tankus, kad išvengtumėte nuostolių galimuose netolimos ateities konfliktuose.“
Vadas taip pat atmetė nuogąstavimus, kad „Abrams“ bus per sunkus – juo labiau, kad dėl pridėtų ERA plokščių jo svoris padidėja 2–3 tonomis. Be to, jis patvirtino, kad Ukraina negavo naujausios „Abrams“ versijos, o jiems buvo išsiųsta eksportinė versija be nusodrintojo urano šarvų.
Prieš gaudami tankus 47-asis brigada kurį laiką mokėsi jais naudotis Vokietijoje. Vadas sakė, kad nors jie iššaudė daug sviedinių, šiuos mokymus vedę JAV kariai neturėjo pilno supratimo apie iššūkius, su kuriais Ukrainai teks susidurti kovojant su Rusija.
„Na, gavome prabangios šaudymo praktikos (apie 100 šūvių, kuriuos iššaudė kiekvienas šaulys) ir šiek tiek gerų bendrų žinių apie tanką, – kalbėjo jis. – Tačiau amerikiečių instruktoriai ir kariškiai visiškai nesuvokė šiuolaikinių mūšio lauko grėsmių. Ir vis dar nežino (aš bendrauju su kai kuriais amerikiečių tankistais ir bandau su jais dalytis informacija)“.
Pavyzdžiui, vadas sakė, kad jo instruktoriai „yra šokiruoti, kad rusai gali mus matyti naktį su termoviziniais žvalgybiniais dronais (mus mokė, kad mes persekiosime rusus, kurie naktį yra akli), jie visiškai nesupranta FPV keliamos grėsmės ir t. t.“.
JAV padovanojo Ukrainai 31 „Abrams“, kurie pirmą kartą atvyko į užpultąją šalį 2023 m. rugsėjį. Pirmą kartą jie mūšyje buvo pastebėti vasario mėnesį, o pirmosios vieno iš jų, kuris buvo sunaikintas, nuotraukos internete pasirodė po trijų dienų. Rugpjūtį Australija pažadėjo Ukrainai atsiųsti 49 „Abrams“ tankus.
Atvirųjų šaltinių žvalgybos grupės „Oryx“ duomenimis, Ukraina neteko mažiausiai 17 „Abrams“. Iš jų mažiausiai aštuoni buvo sunaikinti, vienas apgadintas, septyni apgadinti ir palikti, o vienas paimtas į nelaisvę. Tikėtina, kad tikrieji skaičiai iš tikrųjų yra didesni – nes „Oryx“ į sąmatą įtraukia tik tuos nuostolius, apie kuriuos turi vizualinį patvirtinimą.
Įgulai palikus „Abrams“, rusų priešlėktuvinių raketų įgulos pataikė į tanką dar keliomis priešlėktuvinėmis raketomis – tačiau tankas nebuvo sunaikintas ir jį dar galima išgelbėti, sakė vadas. „Dėl pastarojo meto pažangos Rusijos pajėgos gali jį perimti“, – įspėjo jis.
Vadas ir jo įgula pėsčiomis grįžo į saugią zoną.
„Tai buvo arti rusų pozicijų, – pažymėjo jis. – Negalėjome evakuotis, nes priešlėktuviniai pabūklai artėjo vienas po kito. Kai pagaliau nebegirdėjau jokio garso, tiesiog iššokome iš tanko ir nubėgome iki medžių linijos. Jie mus sekė, todėl pradėjo veikti minosvaidis su dar keliais dronus, bet mes nušliaužėme tarp medžių. Galiausiai į vietą, kurią vis dar kontroliavo rusų FPV, įbėgo mūsų kuopos vadas ir mus išsivedė.“
Nepaisant trūkumų, netobulo apmokymo ir kovos niekada neįsivaizduojamomis sąlygomis, tankas „Abrams“ įguloms patinka. „Mes... esame įsimylėję šį tanką ir esame be galo dėkingi Jungtinėms Valstijoms“, – sakė vadas.
Parengta pagal „The WarZone“.
karinė technikatankaitankas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.