Nepaisant to, kad jo ištakos siekia Vietnamo karo laikus, „M113“ ir toliau saugo pėstininkus ir palaiko puolamąsias operacijas, išsaugodamos nesuskaičiuojamą daugybę gyvybių.
Pirmą kartą apie šarvuoto karių transporterio „M113“ įtraukimą į karinės pagalbos paketą Jungtinės Valstijos paskelbė 2022 m. balandžio 13 d. Nuo to laiko šios mašinos atlieka itin svarbų vaidmenį ginant Ukrainą, ypač rytiniame fronte. Šarvuočiai įrodė savo gebėjimą atlaikyti tiesioginę ugnį – apie tai pasakoja Ukrainos kariai, kurie jais pasikliauja kovoje.
36 metų „M113“ vairuotojas Vitalijus Kovalčiukas šaukiniu „Pasportu“ pasidalijo savo patirtimi, kaip jam teko išgyventi daugybę atakų valdant šią mašiną.
„Mūsų dalinys buvo visiškai apsuptas, o mes turėjome pristatyti rezervinę grupę, apšaudomi smarkia ugnimi, – pasakoja V. Kovalčiukas. – Buvome apšaudomi iš šaulių ginklų, o paskui gavome tiesioginį smūgį iš RPG į mašinos priekį. Viduje kilo gaisras, tačiau, nepaisant pažeidimų, šarvuotis judėjo toliau. Buvau nustebęs. Paspaudžiau gazą, ir ji pajudėjo į priekį – tai buvo tarsi stebuklas.“
Palyginti su sovietiniais šarvais – tikri gelbėtojai
Ukrainos kariai pastebėjo, kad „M113“ yra pranašesnis už sovietinių laikų pėstininkų kovos mašinas, tokias kaip „BMP-1“ ir „BMP-2“. Skirtingai nuo sovietinių konstrukcijų, kurių įgula ir keleiviai dažnai žūsta nuo smūgio, „M113“ užtikrina didesnį išgyvenamumą.
„Palyginti su „BMP“, kur aukos daugeliu atvejų yra beveik neabejotinos, „M113“ gerai atlaiko ir tiesioginius, ir netiesioginius smūgius“, – sako 23 metų kulkosvaidininkas Oleksijus Dmytrenko. – Jis suteikia daug geresnę apsaugą įgulai ir keleiviams“.
Nuo plataus masto Rusijos invazijos pradžios Ukraina gavo įvairių „M113“ variantų iš Jungtinių Valstijų ir kitų Vakarų sąjungininkių, įskaitant Lietuvą, Daniją, Nyderlandus, Vokietiją, Ispaniją ir Portugaliją.
„M113“ buvo vienas iš pirmųjų užsienio šarvuočių, 2022 m. integruotų į Ukrainos karinį arsenalą. Nors kai kurie jį laiko pasenusiu, Ukrainos kariai giria jo veiksmingumą užtikrinant priedangą intensyvių mūšių metu.
Dėl gebėjimo apsaugoti karius nuo šaulių ginklų ugnies ir net raketinių granatsvaidžių „M113“ tapo nepakeičiamas mūšio lauke. Ukrainos pajėgos ir toliau naudoja šį šarvuotį kariams transportuoti, logistinei paramai teikti ir net puolamiesiems manevrams vykdyti – o tai rodo, kad ši mašina yra lengvai pritaikoma ir aktuali šiuolaikinėje kovoje.
Tęsiantis karui Ukrainoje, „M113“ tapo atsparumo simboliu, įrodančiu, kad net ir senesnės technologijos gali atlikti lemiamą vaidmenį gelbstint gyvybes ir didinant išgyvenamumą vienoje sudėtingiausių konfliktų zonų pasaulyje, rašo „Defence Blog“.