Pakeitimai daromi prieš pat išrinktajam prezidentui Donaldui Trumpui pradedant eiti pareigas. D. Trumpas ir kiti respublikonai peikė M. Zuckerbergą ir „Meta“ už tai, ką jie laiko dešiniosios pakraipos balsų cenzūravimu.
„Faktų tikrintojai buvo pernelyg politiškai šališki ir sugriovė daugiau pasitikėjimo nei sukūrė, – sakė M. Zuckerbergas vaizdo įraše, kuriuo antradienį paskelbė naująją politiką. – Tai, kas prasidėjo kaip judėjimas už didesnę įtrauktį, vis dažniau buvo naudojama nuomonėms uždaryti ir kitokių idėjų turintiems žmonėms atstumti, ir tai nuėjo per toli.“
Tačiau M. Zuckerbergas pripažino, kad naujoji politika yra „kompromisas“ – pažymėdamas, kad dėl turinio moderavimo pakeitimų platformoje atsiras daugiau žalingo turinio.
Antradienį naujai paskirtas „Meta“ pasaulinių reikalų vadovas Joelis Kaplanas „Fox“ sakė, kad „Meta“ partnerystė su trečiųjų šalių faktų tikrintojais iš pradžių buvo „gerai apgalvota, bet tiesiog buvo per daug politinio šališkumo dėl to, ką jie pasirenka tikrinti ir kaip“.
Šis pareiškimas pasirodė vykstant platesniam akivaizdžiam ideologiniam poslinkiui į dešinę „Meta“ vadovų gretose ir M. Zuckerbergui stengiantis pagerinti santykius su D. Trumpu prieš tai, kai vėliau šį mėnesį išrinktasis prezidentas pradės eiti pareigas. Vos viena diena anksčiau „Meta“ paskelbė, kad prie jos valdybos prisijungs D. Trumpo sąjungininkas ir UFC vadovas Dana White'as bei dar du nauji direktoriai. Meta taip pat sakė, kad paaukos 1 mln. dolerių D. Trumpo inauguracijos fondui ir kad M. Zuckerbergas nori imtis „aktyvaus vaidmens“ diskusijose dėl technologijų politikos.
J. Kaplanas – žymus respublikonas, kuris praėjusią savaitę buvo iškeltas į aukščiausias bendrovės politikos pareigas – pripažino, kad antradienio pranešimas yra tiesiogiai susijęs su besikeičiančia administracija.
Jis sakė, kad „nėra abejonių, jog per pastaruosius ketverius metus įvyko pokyčių. Matėme didelį visuomenės ir politinį spaudimą, kuris buvo nukreiptas į didesnį turinio moderavimą, cenzūravimą, todėl turime realią galimybę. Dabar turime naują administraciją ir naują prezidentą, kurie yra dideli saviraiškos laisvės gynėjai, ir tai turi reikšmės.“
„Meta“ iš anksto informavo D. Trumpo komandą apie tai, kad bus keičiama moderavimo politika, CNN sakė su pokalbiu susipažinęs šaltinis.
Antradienį D. Trumpas nurodė, kad stebėjo J. Kaplano pasirodymą „Fox“ ir pasakė, kad Meta „nuėjo ilgą kelią“.
„Stebėjau jų spaudos konferenciją ir manau, kad tai buvo labai gera spaudos konferencija. Manau, kad jie, tiesą sakant, nuėjo ilgą kelią. „Meta“. „Facebook“. Manau, kad jie nuėjo ilgą kelią. Žiūrėjau ją, žmogus buvo labai įspūdingas“, – atsakydamas į CNN laidos vedėjo kalbėjo D. Trumpas.
Laidos vedėjas paklausė, ar D. Trumpas mano, kad „Meta“ sprendimas buvo tiesioginis atsakas į praeityje D. Trumpo išsakytus grasinimus Zuckerbergui. „Tikriausiai. Taip, tikriausiai“, – atsakė D. Trumpas.
Tikroji „Facebook“ Priežiūros Taryba – išorinė atskaitomybės organizacija, sudaryta iš mokslininkų, teisininkų ir pilietinių teisių gynėjų, įskaitant ankstyvąjį „Facebook“ investuotoją Rogerį McNamee'į – teigė, kad tokie socialinio tinklo politikos pakeitimai reiškia, jog „Meta“ pereina prie „visiško MAGA“.
„Šiandieninis „Meta“ pranešimas – tai atsitraukimas nuo bet kokio sveiko ir saugaus požiūrio į turinio moderavimą“, – sakoma grupės pareiškime, o pakeitimai vadinami „politiniu pataikavimu“.
Reikšmingas posūkis
Moderavimo pakeitimai yra reikšmingas posūkis „Meta“ elgesio su melagingais ir klaidinančiais teiginiais savo platformose srityje.
2016 m. bendrovė pradėjo nepriklausomą faktų tikrinimo programą – kai buvo pareikšta, kad ji nesugebėjo sustabdyti užsienio subjektų, kurie naudojasi jos platformomis dezinformacijai skleisti ir nesantaikai tarp amerikiečių sėti. Nuo to laiko ji ir toliau kovojo su prieštaringo turinio – pavyzdžiui, dezinformacijos apie rinkimus, prieš skiepus nukreiptų istorijų, smurto ir neapykantą kurstančių kalbų – plitimu savo platformoje.
Bendrovė subūrė saugos komandas, įdiegė automatines programas, skirtas filtruoti arba sumažinti melagingų teiginių matomumą, ir įsteigė savotišką nepriklausomą „Aukščiausiąjį teismą“ sudėtingiems moderavimo sprendimams, vadinamą Priežiūros valdyba.
Nors „Meta“ faktų tikrinimo partneriai ne kartą teigė, kad tikrina ir dešiniųjų, ir kairiųjų teiginius, D. Trumpo šalininkai ir kiti konservatoriai ilgą laiką tvirtino, kad sistema riboja jų žodį.
„Viskas, ką aš ten įdedu apie mūsų prezidentą, paprastai būna tik kelias minutes, o tada staiga jie tikrina faktus, sakydami šį bei tą, o aš žinau, kad tai netiesa. Jų faktų tikrintojas klysta“, – sakė vienas D. Trumpo šalininkas per 2020 m. mitingą.
Tačiau dabar M. Zuckerbergas seka kito socialinės žiniasklaidos lyderio E. Musko pėdomis. 2022 m. įsigijęs „X“, tuo metu žinomą kaip „Twitter“, jis išardė bendrovės faktų tikrinimo komandas ir vienintelis platformos būdas klaidingiems teiginiams taisyti tapo vartotojų sukurtos konteksto etiketės, vadinamos „bendruomenės pastabomis“.
Pradedant Jungtinėmis Valstijomis, „Meta“ teigia nutraukianti partnerystę su trečiųjų šalių faktų tikrintojais ir panašias bendruomenės pastabas įvedanti visose savo platformose, įskaitant „Facebook“, „Instagram“ ir „Threads“.
„Manau, kad Elonas suvaidino neįtikėtinai svarbų vaidmenį išjudindamas diskusijas ir priversdamas žmones iš naujo sutelkti dėmesį į saviraiškos laisvę, ir tai buvo tikrai konstruktyvu ir produktyvu“, – sakė J. Kaplanas.
„X“ generalinė direktorė Linda Yaccarino antradienį „X“ žinute atsakė į „Meta“ žingsnį ir pavadino bendruomenės pastabų modelį „labai sėkmingu, išlaikant žodžio laisvę šventa“. Tai protingas Zucko žingsnis, kuriuo, tikiuosi, paseks ir kitos platformos – nes „X“ parodė, koks tai galingas būdas“, – rašė ji. Pats E. Muskas „Meta“ pakeitimą pavadino „šauniu“:
Be to, „Meta“ planuoja koreguoti savo automatines sistemas, kurios tikrina, ar nepažeidžiamos taisyklės – ir dėl kurių, pasak jos, buvo „cenzūruojama per daug turinio, kuris neturėjo būti cenzūruojamas“. Dabar sistemos bus orientuotos tik į neteisėtų ir „didelio pavojingumo“ pažeidimų – pavyzdžiui, terorizmo, vaikų seksualinio išnaudojimo, narkotikų, sukčiavimo ir apgavysčių – tikrinimą. Apie kitus susirūpinimą keliančius dalykus turės pranešti vartotojai ir tik tada bendrovė juos įvertins.
M. Zuckerbergas antradienį teigė, kad dėl sudėtingų „Meta“ turinio moderavimo sistemų per klaidą iš platformos buvo pašalinta per daug jokių taisyklių nepažeidžiančio turinio. Pavyzdžiui, jei sistemos ką nors neteisingai padaro 1 proc. atvejų, tai gali reikšti milijonus iš daugiau nei 2 mlrd. bendrovės vartotojų.
„Pasiekėme tašką, kai tiesiog [buvo] per daug klaidų ir per daug cenzūros“, – sakė M. Zuckerbergas. Tačiau jis pripažino, kad naujoji politika gali sukelti naujų turinio moderavimo problemų.
„Realybė yra tokia, kad tai yra kompromisas, – sakė jis vaizdo įraše. – Tai reiškia, kad sugausime mažiau blogų dalykų, bet taip pat sumažinsime nekaltų žmonių įrašų ir paskyrų, kuriuos netyčia pašalinsime, skaičių.“
Bendrovė taip pat panaikina turinio apribojimus tam tikroms temoms – pavyzdžiui, imigracijos ir lytinės tapatybės – ir atšaukia apribojimus, taikomus su politika susijusiam turiniui, kurį vartotojai mato savo kanaluose.
Parengta pagal CNN.