Kas yra žmogaus metapneumovirusas?
Tai vienas iš daugelio skirtingų virusų, vadinamų peršalimo virusais – nes jie užkrečia mūsų kvėpavimo takus dengiančias ląsteles ir sukelia peršalimo simptomus, tokius kaip gerklės skausmas, sloga, kosulys ir čiaudulys, ir kurie gali tęstis kelias dienas. Beveik neabejotinai kiekvienas mūsų yra patyrę hMPV infekciją – antikūnų tyrimai rodo, kad iki 5 metų amžiaus ja užsikrečia beveik visi. Kaip ir gripo atveju, žmonės gali užsikrėsti pakartotinai visą gyvenimą – nes imunitetas silpnėja ir atsiranda naujų viruso variantų.
Kuo pavojingas hMPV?
Daugumai žmonių jis sukelia tik lengvus simptomus, tačiau, kaip ir kiti peršalimo virusai, kartais gali būti sunkesnis ir net mirtinas. Sunkios infekcijos paprastai pasireiškia žmonėms, kurie dėl tam tikrų priežasčių yra pažeidžiami, įskaitant labai mažus vaikus, vyresnio amžiaus žmones ir asmenis, kurių imuninė sistema yra sutrikusi arba kurie serga tokiomis ligomis kaip astma.
Apskaičiuota, kad 2018 m. pasaulyje nuo šio viruso mirė mažiausiai 11 000 jaunesnių nei 5 metų amžiaus vaikų. Palyginimui, nuo kito peršalimo viruso, vadinamo respiraciniu sincitiniu virusu (RSV), kasmet pasaulyje miršta 60 000 vaikų.
Kiek laiko hMPV cirkuliuoja tarp žmonių?
Tikėtina, kad jis tarp žmonių plinta jau šimtmečius. Pirmą kartą virusas buvo aptiktas 2001 m. Nyderlanduose iš kvėpavimo takų infekcijomis sergančių vaikų paimtuose mėginiuose. Nuo to laiko jo rasta dar 1976 m. saugomuose mėginiuose, o viruso antikūnų rasta XX a. šeštojo dešimtmečio kraujo mėginiuose.
Iš kur jis atsirado?
Paukščiuose cirkuliuoja artimai susiję virusai, vadinami paukščių metapneumovirusais, ir manoma, kad žmogaus metapneumovirusas išsivystė iš vieno iš jų. Tačiau manoma, kad tai įvyko maždaug prieš 200 metų, todėl hMPV situacija labai skiriasi nuo SARS-CoV-2 viruso, kuris į žmones peršoko tik 2019 m. pabaigoje. Nors hMPV šiuo metu yra žmogi6kas virusas, jis gali užkrėsti kai kuriuos kitus gyvūnus, įskaitant šimpanzes ir gorilas.
Koks tai virusas?
Jis priklauso grupei, vadinamai paramiksovirusais, kuriuos sudaro viena RNR pavidalo genetinės medžiagos grandinė, apgaubta baltyminiu apvalkalu. Kiti paramiksovirusai yra tymų ir Nipah virusai. HMPV genomo ilgis yra apie 13 000 nukleobazių, o koduoja tik devynis baltymus – tai reiškia, kad jo genomas, kaip ir daugelio kitų kvėpavimo takų virusų, yra palyginti nedidelis ir paprastas.
Ar egzistuoja gydymas arba vakcina nuo hMPV?
Specifinio hMPV infekcijos gydymo ar patvirtintų vakcinų nėra. Tačiau yra kuriamos kelios galimos vakcinos. Pavyzdžiui, 2024 m. Oksfordo universiteto komanda pradėjo bandyti iRNR vakciną, skirtą apsaugoti vaikus ir nuo hMPV, ir nuo RSV.
Kodėl Kinijoje yra tiek daug tokių atvejų?
Žiemą paprastai kyla peršalimo ir gripo infekcijų bangos, o kai kuriais metais šios bangos būna didesnės nei kitais dėl ne visai suprantamų priežasčių. Daugiau infekcijų apskritai reiškia, kad bus daugiau sunkių atvejų – taigi, ir daugiau hospitalizacijų. „Nėra nieko, kas rodytų ką nors neįprasto. Kol kas atrodo, kad tai įprastos endeminės sezoninės bjaurybės, kurios daro tai, ką daro“, – rašo Ianas Mackay iš Kvinslendo universiteto Australijoje, kuris atkreipia dėmesį į tai, kad 2023 m. irgi buvo panašių nuogąstavimų.
Iš kur žinome, kad neprasideda dar viena pandemija?
COVID-19 virusas buvo naujas virusas, t. y. žmonės jam neturėjo imuniteto. Tai leido jam plačiai plisti ir padidino tikimybę sukelti sunkias infekcijas. Pranešama, kad Kinijoje plintantis hMPV variantas nuo kitų hMPV skiriasi tik keliomis mutacijomis – o tai reiškia, kad dauguma žmonių, išskyrus mažus vaikus, jau turi tam tikrą imunitetą.
Kai kur buvo teigiama, kad šis naujas variantas gali sukelti sunkias infekcijas – tačiau net jei tai tiesa, tai nereiškia, kad jis sukels dar vieną pandemiją. Tiesą sakant, Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas spaudai Mao Ning sausio 3 d. teigė, kad šiemetinės kvėpavimo takų infekcijos „atrodo ne tokios sunkios ir plinta mažesniu mastu, palyginti su praėjusiais metais“.
Parengta pagal „New Scientist“.