Kas yra besaikis alkoholio vartojimas ir kaip jis veikia organizmą?

2025 m. sausio 3 d. 11:02
Lrytas.lt
Šventiniu laikotarpiu alkoholis dažnai liejasi laisvai. Tačiau kiek alkoholio yra per daug? Trumpai tariant, kas laikoma „besaikiu gėrimu“ ir koks galimas poveikis sveikatai?
Daugiau nuotraukų (1)
Dauguma žmonių besaikį gėrimą (angl. binge drinking) supranta kaip „gėrimą tam, kad prisigertum“, – sako toksikologas ir Case Western Reserve universiteto (JAV) docentas dr. Ryanas Marino. Tačiau JAV Nacionalinis piktnaudžiavimo alkoholiu ir alkoholizmo institutas (NIAAA) pateikia tikslesnį apibrėžimą.
Besaikiu gėrimu alkoholio vartojimas vadinama tada, kai maždaug per dvi valandas žmogus suvartoja tiek alkoholio, kad jo  alkoholio koncentracija kraujyje (BAC) padidėja iki 0,08 proc. ar daugiau. Tai yra ne mažiau kaip 0,08 g alkoholio decilitre kraujo, o suaugusiems žmonėms tai yra maždaug keturi ar daugiau gėrimai moterims ir penki ar daugiau gėrimų vyrams. JAV standartiniame gėrime yra 14 gramų grynojo alkoholio: tai yra maždaug 333 ml alaus, 15o ml vyno arba 50 ml distiliuotų spiritinių gėrimų.
Moterų girtumo riba yra žemesnė, nes jų organizme paprastai yra daugiau riebalų ir mažiau vandens nei tokio paties svorio vyrų. Kadangi alkoholis tirpsta vandenyje, o ne riebaluose, todėl moterys, išgėrusios tą patį kiekį, pasiekia didesnį BAC nei vyrai.
Pažymėtina, kad yra elgesys, kuris yra dar ekstremalesnis už besaikį gėrimą – vadinamas didelio intensyvumo girtavimu (angl. high-intensity drinking). NIAAA tai apibrėžia kaip alkoholio vartojimą, kurio kiekis du ar daugiau kartų viršija besaikio gėrimo ribą, t. y. 10 ar daugiau gėrimų vyrams arba 8 ar daugiau gėrimų moterims maždaug per dvi valandas.
Kokia rizika sveikatai kyla dėl besaikio gėrimo?
Per trumpą laiką – kadangi alkoholis sulėtina smegenų veiklą – po girtavimo žmogaus refleksai yra lėtesni nei įprastai, todėl gali įvykti nelaimingi atsitikimai, pavyzdžiui, kritimai, skendimai ir automobilių avarijos. Dėl tokio prislopinto smegenų aktyvumo žmonės taip pat labiau linkę rizikingai elgtis – pavyzdžiui, nesaugiai lytiškai santykiauti ar smurtauti, sako psichologė ir Niujorko priklausomybių gydymo centro „Wholeview Wellness“ generalinė direktorė Sarah Church.
Išgėrus per daug alkoholio vienu kartu, sutrinka hipokampo – smegenų srities, kuri yra labai svarbi formuojantis prisiminimams – veikla. Dėl to gali atsirasti sąmonės pritemimas, neleidžiantis žmogui prisiminti, kas nutiko apsvaigus.
Kai alkoholio kiekis kraujyje tampa pernelyg didelis, pradeda išsijungti ir smegenų sritys, atsakingos už gyvybiškai svarbias funkcijas – pavyzdžiui, kvėpavimą, širdies ritmą ir budrumą. Tai vadinama apsinuodijimu alkoholiu ir gali sukelti vėmimą, traukulius, komą ar net mirtį.
Pasikartojančio besaikio gėrimo poveikis sveikatai
Vienkartinis girtavimo epizodas gali sukelti šiuos tiesioginius padarinius, o kitą rytą greičiausiai ir pagirias. Pakartotinis besaikis gėrimas gali turėti rimtų ilgalaikių padarinių tiek fizinei, tiek psichinei sveikatai.
Kepenų darbas – skaidyti alkoholį, todėl jei išgersite daugiau alkoholio, nei šis organas gali apdoroti, jis gali būti smarkiai pažeistas ir sukelti kepenų ligas. Dažnas bei gausus alkoholio vartojimas taip pat turi įtakos širdžiai. Perteklinis alkoholio vartojimas yra susijęs su aukštu kraujospūdžiu, o ilgainiui tai apkrauna širdį ir gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas, padidinti širdies priepuolio ir insulto riziką.
Ilgalaikis bei gausus alkoholio vartojimas taip pat pažeidžia nervus, kartais sukeldamas „alkoholinę neuropatiją“. Simptomai: rankų ir kojų nutirpimas, skausmingi pojūčiai ir sunkumai vaikštant.
Taip pat yra pakankamai įrodymų, kad gausus alkoholio vartojimas yra susijęs su dažnesniu įvairių rūšių vėžiu. „Žmonėms, kurie nuolat vartoja daug alkoholio, padidėja stemplės, skrandžio, kasos ir kepenų vėžio atvejų skaičius“, – sakė Finikso universiteto (JAV) Slaugos koledžo prodekanė Linnea Axman.
Tai taip pat sutrikdo žarnyno sveikatą. Žarnyne gyvena didelė bakterijų bendruomenė – žarnyno mikrobiomas, o „vartojant per daug alkoholio gali atsirasti žarnyno disbiozė, žarnyno mikrobiomo pusiausvyros sutrikimas“, – pasakoja dietologė Trista Best. Tai reiškia, kad tam tikrų rūšių žarnyno bakterijų tampa per daug, o kitų mažėja – ir tai turi neigiamų padarinių.
Alkoholis kartu gali susilpninti žarnyno gleivinę ir padaryti ją pralaidesnę, todėl į kraują gali patekti kenksmingų medžiagų, priduria ji. Tai gali prisidėti prie lėtinio žarnyno uždegimo.
Besaikis alkoholio vartojimas didina riziką susirgti alkoholio vartojimo sutrikimu – liga, kuri sukelia potraukį alkoholiui, kontrolės praradimą geriant ir neigiamą emocinę būseną negeriant. Ne visi neatsakingai alkoholį vartojantys žmonės suserga AUD, tačiau rizika yra didelė, rašo „Live Science“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.