Ukrainos nacionalinės gvardijos brigada neseniai surengė jungtinę kovinių robotų operaciją, kurioje karinius veiksmus atliko ir antžeminės sistemos, ir skraidantys bepiločiai, kurie puolė Rusijos pozicijas Charkivo srityje šiaurės Ukrainoje.
„Kalbame apie dešimtis robotų ir bepiločių įrenginių vienetų vienu metu nedideliame fronto ruože“, – pasakojo 13-osios nacionalinės gvardijos brigados atstovas spaudai.
Tai buvo ir įspūdingas technologinis žygdarbis, ir nerimą keliantis pertemptų Ukrainos pajėgų silpnumo ženklas. Bepilotės antžeminės kovos mašinos turi didelių trūkumų ir vis dar negali pilnai pakeisti žmonių pėstininkų.
Tai, kad 13-ajai Nacionalinės gvardijos brigadai reikėjo pakeisti visus žmones sausumos puolime, rodo, kiek mažai žmonių turi brigada – palyginti su rusų daliniais, prieš kuriuos ji kovoja.
Rusijos kareivių skaičius vis dar gerokai viršija ukrainiečių karių skaičių – nepaisant to, kad nuo 2022 m. vasario rusai patyrė maždaug dvigubai daugiau nuostolių nei ukrainiečiai.
Ukrainos operacijoje buvo naudojami nuotoliniu būdu valdomi skraidantys žvalgybiniai dronai, savižudės antžeminės ir oro sistemos, taip pat ginkluoti antžeminiai „robotai“.
Problema, žinoma, yra ta, kad robotai puikiai moka atlikti žvalgybą ir pulti, tačiau jie labai nepatvarūs. Norėdamos išlaikyti teritorijas, kariuomenės pėstininkus įkurdina apkasuose. Jie sėdi, stebi, laukia ir kviečia pastiprinimą, kai priešas puola. Tai nuobodi, varginanti, nuolatinio budrumo reikalaujanti pareiga.
Nuolatinį budrumą sunku užtikrinti, kai žmogus operatorius nuotoliniu būdu stebi mūšio lauką per techninės priežiūros reikalaujančio antžeminio roboto daviklius.
Mašinos sugenda. Jų radijo duomenų perdavimo kanalai labai jautrūs priešo trukdžiams – tau bystatė Kalifornijos analitinis centras „RAND“, atlikęs hipotetinį JAV („mėlynųjų“) ir Rusijos („raudonųjų“) kariuomenių batalionų, iš dalies aprūpintų ginkluotais antžeminiais dronais, susidūrimą.
„Mėlynųjų“ gebėjimą veikti labai sumažino „raudonųjų“ slopintuvai“, – po simuliacijos padarė išvadą „RAND“.
Po beveik trejus metus trukusio karo Ukraina, ko gero, pirmauja pasaulyje karinės robotikos srityje. Tačiau ukrainiečių inovacijos iš dalies yra jų atsakas į neviltį – jiems sunkiai sekasi parengti pakankamai žmonių karių, kurie galėtų kovoti su rusais „žmogus prieš žmogų“, rašo „Forbes“.