Praėjusią savaitę buvo pranešta, kad JAV kariuomenė sėkmingai išbandė savo naująją hipergarsinę raketų sistemą – įveikusi daugelį metų trukusius kūrimo sunkumus.
„Šis bandymas žymi svarbų etapą kuriant vieną pažangiausių mūsų ginklų sistemų, – sakė JAV karinio jūrų laivyno sekretorius Carlosas Del Toro po bandymų, kurie buvo atlikti po kelerius metus trukusių atidėliojimų ir nesėkmių.
C. Del Toro sakė, kad naujojo ginklo, pavadinto „Dark Eagle“, integravimas į JAV arsenalą padės „užtikrinti, kad išliksime pirmaujančiomis kovinėmis pajėgomis pasaulyje“.
Kai kas „Dark Eagle“ pristatymą laikė Amerikos atsaku į Rusijos raketą „Orešnik“ – hipergarsinę, branduolinį užtaisą galinčią nešti raketą, kuri lapkričio 21 d. smogė Ukrainos karinės pramonės objektui Dnipro mieste.
Naujosios raketos „Orešnik“ panaudojimas sukėlė ypatingą Ukrainos sąjungininkų susirūpinimą, nes smūgis Dnipro mieste įvyko praėjus vos kelioms dienoms po to, kai Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė įstatymą, kuriuo įteisino naujas, laisvesnes šalies branduolinių ginklų naudojimo gaires.
Trečiadienį Pentagono spaudos sekretoriaus pavaduotoja Sabrina Singh perspėjo, kad Rusija gali vėl panaudoti šį ginklą „artimiausiomis dienomis“.
Kuo pasižymi hipergarsinė raketa „Dark Eagle“?
„Dark Eagle“ yra vidutinio nuotolio raketų sistema, kurta JAV kariuomenei.
Šis „transformuojantis“ hipergarsinis ginklas, „suteiks neprilygstamą pajėgumą bendriems kovos poreikiams tenkinti“, sakė JAV karinio jūrų laivyno strateginių sistemų programų direktorius viceadmirolas Johnny Wolfe jaunesnysis.
Nors JAV gynybos departamentas teigė, kad naujausias bandymas leis suteikti informacijos apie tai, kada raketa „Dark Eagle“ galės būti pradėta naudoti, vis dar neaišku, kada tai gali įvykti.
„Dark Eagle“ ir „Orešnik“ palyginimas
Rusija išreiškė rimtą pasitikėjimą savo hipergarsine raketa, o V. Putinas net pasakė, kad „Orešnik“ sukūrimas leidžia jo šaliai „faktiškai panaikinti būtinybę naudoti branduolinius ginklus“.
„Šiuo metu prieš tokius ginklus nėra jokių atsakomųjų priemonių, – sakė V. Putinas po pirmojo „Orešnik“ panaudojimo lapkričio 21 d. – Šios raketos smogia į taikinius 10 machų greičių“.
Ukraina pranešė, kad prieš pataikydama į taikinį Dnipro mieste, raketa pasiekė didesnį nei 11 machų greitį, kas atitinka maždaug 13475 km per valandą arba 3,7 km per sekundę.
Tuo tarpu, pasak žurnalo „Bulletin of Atomic Scientists“, „Dark Eagle“ gali pasiekti iki 17 machų greitį – tai yra 20825 km per valandą.
„Dark Eagle“ pasižymi 2 776 km veikimo nuotoliu, o „Orešnik“ skelbiamas veikimo nuotolis yra 5 500 km. Tačiau prokremliškas laikraštis „Izvestija“ citavo vieną Rusijos karinį ekspertą, kuris teigė, kad tikrasis „Orešnik“ veikimo nuotolis greičiausiai yra nuo 2 495 iki 4 990 km.
Neaišku, ar „Dark Eagle“, kaip ir jo rusiškasis analogas, gali nešti branduolinį užtaisą. Neseniai JAV kongresui parengtoje pažangiųjų technologijų eksperto Kelly Saylerio ataskaitoje teigiama, kad „dauguma JAV hipergarsinių ginklų, priešingai nei Rusijos ir Kinijos, nėra skirti naudoti su branduoline kovine galvute“.
Abi šalys tvirtino, kad jų hipergarsiniai ginklai yra pranašesni ir neįveikiami priešo gynybai.
„Šiuolaikinės priešlėktuvinės gynybos sistemos negali perimti tokių raketų“, – sakė V. Putinas po smūgio Dniprui lapkritį.
JAV gynybos departamentas teigė, kad hipergarsinės sistemos „greičio, nuotolio, manevringumo ir aukščio derinys“ daro ją beveik neįmanomu numušti taikiniu, o tai leidžia „labai greitai ir sėkmingai nugalėti svarbius ir smarkiai saugomus taikinius“.
„Hipergarsinių ginklų reagavimo greičiui, manevringumui ir patvarumui neprilygsta tradiciniai smogiamieji ginklai“, – sakė generolas leitenantas Robertas A. Raschas.
Parengta pagal „Newsweek“.