Skelbia, kad Rusija vėl planuoja panaudoti naująją raketą „Orešnik“ ​Tai gali įvykti „artimiausiomis dienomis“

2024 m. gruodžio 18 d. 19:04
Lrytas.lt
2024 m. gruodžio 11 d. spaudos konferencijoje Pentagono spaudos sekretoriaus pavaduotoja Sabrina Singh paskelbė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas viešai pareiškė apie planus atlikti dar vieną bandomąjį balistinės raketos „ Orešnik“ paleidimą prieš Ukrainą. Konkrečios detalės lieka neaiškios, bet S. Singh teigė, kad paleidimas gali įvykti „artimiausiomis dienomis“ – nors tikslios datos Rusijos pareigūnai nenurodė, rašo „Army Recognition“.
Daugiau nuotraukų (1)
Balistinė raketa „ Orešnik“ yra naujos kartos Rusijos ginklas, kuris, kaip manoma, pasižymi hipergarsinėmis savybėmis, tiksliu valdymu ir galimybe nešti daugybę nepriklausomai nukreipiamų grįžtančiųjų raketų (MIRV), todėl kelia didelę grėsmę tiek oro gynybai, tiek strateginiams taikiniams. (Paveikslėlio šaltinis: Rusijos gynybos ministerija)
Balistinė raketa „ Orešnik“ – eksperimentinis Rusijos arsenalo ginklas – sulaukė didelio pasaulio gynybos bendruomenės dėmesio. Pirmą kartą viešai pristatyta kaip Rusijos pažangių raketų kūrimo programų dalis, „ Orešnik“, kaip manoma, yra tiksliai valdoma hipergarsinė vidutinio nuotolio balistinė raketa (IRBM), skirta smogiamiesiems pajėgumams didinti.
Pranešama, kad ji skrieja didesniu nei 10 machų greičiu, todėl ją labai sunku perimti dabartinėmis gynybos sistemomis. Raketa gali nešti kelias kovines galvutes – įprastines arba branduolines, galinčias vienu metu smogti keliems taikiniams. Apskaičiuota, kad jos veikimo nuotolis yra nuo 1 000 iki 5 500 km, todėl ji gali pasiekti taikinius Europoje ir dalyje Azijos.
Pirmą kartą patvirtintas „ Orešnik“ operacinis panaudojimas patvirtintas 2024 m. lapkričio 21 d. per Rusijos karą prieš Ukrainą. Ši raketa buvo panaudota Dniepro mieste. Iš pradžių Ukrainos pranešimuose buvo spėjama, kad išpuolio metu buvo panaudota tarpžemyninė balistinė raketa, tačiau vėlesniuose vertinimuose nustatyta, kad buvo panaudota „ Orešnik“. Raketa buvo paleista iš Astrachanės srities.
Pasak aukšto rango Ukrainos pareigūnų, raketoje buvo sumontuotos „ imitacinės“ kovinės galvutės, kuriose nebuvo sprogmenų. Nepaisant to, Strateginių ir tarptautinių studijų centro direktorius sakė, kad „Orešnik“ kovinės galvutės, net ir imitacinės, gali padaryti „daug žalos“ dėl kinetinės energijos, kurią sukuria jų hipergarsinis greitis.
S. Singh pabrėžė, kad tai nebūtų lemiamas pokytis Ukrainoje vykstančiame konflikte. „Jei Rusija nuspręstų paleisti tokio tipo raketą, ji nepakeis situacijos mūšio lauke, – sakė S. Singh. – Jie bando panaudoti visus savo arsenale esančius ginklus, kad įbaugintų Ukrainą. Tačiau Ukraina ir toliau turi mūsų paramą, nes jie kiekvieną dieną kovoja mūšio lauke.“
Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės nuolat teikia karinę ir ekonominę paramą Ukrainai, perduodamos pažangią ginkluotę, žvalgybos informaciją ir finansinę pagalbą, kad sustiprintų Ukrainos gynybinius pajėgumus. Nepaisant Rusijos pastangų eskaluoti įtampą demonstruojant karinę galią, S. Singh dar kartą patvirtino tarptautinių partnerių įsipareigojimą užtikrinti Ukrainos atsparumą ir suverenumą.
Galimas raketų „Orešnik“ panaudojimas kelia didelę grėsmę tiek Ukrainai, tiek Europai. Ukrainai šios raketos didelis greitis, tikslumas ir galimybė nešti kelias kovines galvutes didina riziką svarbiausiai infrastruktūrai ir civiliams gyventojams.
Rusijos gebėjimas vykdyti tolimojo nuotolio smūgius kelia grėsmę Ukrainos oro gynybos sistemoms ir gali apsunkinti vykdomas kontrpuolimo operacijas.
Be Ukrainos, raketos veikimo nuotolis gali pasiekti didžiąją Europos dalį, todėl kyla susirūpinimas dėl platesnio NATO valstybių narių saugumo ir galimo eskalavimo regione. Be to, strateginę riziką didina grėsmė, kad Rusija hipergarsines raketų siuntimo sistemas gali sujungti su branduolinėmis kovinėmis galvutėmis, todėl Europos šalys priverstos iš naujo įvertinti savo priešraketinės gynybos pajėgumus, rašo „Army Recognition“.
karybaginkluotėbalistinė raketa
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.