Žiniasklaida: Kinija riboja dronų dalių tiekimą į JAV ir Europą

2024 m. gruodžio 10 d. 11:08
Lrytas.lt
Kinija pradeda riboti bepiločių orlaivių komponentų eksportą į Jungtines Valstijas ir Europą. Nuo kitų metų Pekinas gali dar labiau sugriežtinti šias priemones, praneša „Bloomberg“.
Daugiau nuotraukų (1)
Agentūra rašo, kad aštrėjantis Kinijos konfliktas su Jungtinėmis Valstijomis dėl prekybos dabar apima ir dronus, kurie tapo svarbia Ukrainos gynybos dalimi.
Pasak kelių apie įvykius informuotų asmenų, Kinijos gamintojai neseniai pradėjo riboti pagrindinių komponentų, naudojamų dronų gamybai, pardavimą Jungtinėms Valstijoms ir Europai. Savo ruožtu pareigūnai Vakaruose mano, kad šios priemonės yra „preliudija“ į platesnius apribojimus, kuriuos Pekinas įves 2025 m. Tikimasi, kad Kinija išplės dalių eksporto kontrolę.
Kinijos ribojimai
Prekybos konfliktas paaštrėjo šį mėnesį, kai Vašingtonas nustatė naujus apribojimus didelės spartos atminties lustų ir kitos puslaidininkių įrangos pardavimui Kinijai. Atsakydamas Pekinas uždraudė JAV kariuomenei parduoti dvejopo naudojimo prekes ir kelias aukštųjų technologijų ir karinės paskirties medžiagas.
Dėl šių priemonių, kurių buvo imtasi likus kiek daugiau nei mėnesiui iki Donaldo Trumpo sugrįžimo į prezidento postą ir griežto požiūrio Kinijos atžvilgiu, smarkiai išaugo kainos ir sutriko prekybos srautai – nes gamintojai ieškojo alternatyvių tiekimo galimybių.
Pirmą kartą Pekino atsakyme teigiama, kad prekybos apribojimai taikomi kiniškoms prekėms arba prekėms su kiniškomis dalimis, kurias parduoda tiekėjai šalyje ir užsienyje. Tai savo ruožtu yra bandymas atkartoti JAV ir Europos sankcijų ekstrateritorinę taikymo sritį.
Be to, dronų komponentų tiekimo apribojimai paveikė ir Amerikos, ir ne Europos bendroves. Pasak „Bloomberg“ cituojamų asmenų, Kinijos variklių, baterijų ir skrydžio valdiklių gamintojai apribojo arba visiškai nutraukė tiekimą.
Vakarai bando peržengti Kinijos ribas
Agentūros teigimu, Vakarų šalys, siekdamos apsaugoti savo tiekimo grandines, stengiasi gaminti ir surinkinėti dronus už Kinijos ribų. Visų pirma Taivanas užmezgė ryšius su Europos šalimis dėl dronų technologijų.
Kinija išlieka pigios prietaisų įrangos gamybos centru, teigia „RBC Ukraine“. Strateginių ir tarptautinių studijų centro ataskaitos duomenimis, Kinija kontroliuoja beveik 80 proc. komercinių dronų rinkos.
Kartu Kinijos eksporto apribojimai gali išprovokuoti tiekėjų iš Korėjos, Japonijos ar kitų šalių konkurencijos bangą. Vienas šaltinis mano, kad Pekino vadovybė puikiai supranta šią realybę.
„Bloomberg“ duomenimis, daugelis Ukrainos bepiločių orlaivių gamintojų remiasi kiniškomis dalimis, taip gaminamo pigūs ir veiksmingi ginklai, kurie padėjo nulemti karo su Rusija eigą. Tačiau Kinija liepos mėnesį paskelbė draudimą eksportuoti kariniam naudojimui skirtus bepiločius orlaivius.
dronaiKinijaEuropa
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.