Šalies ginklų eksportas mažėja nuo tada, kai jos prezidentas Vladimiras Putinas 2022 m. vasario 24 d. pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą – o šiemet jis dar labiau smuko.
Kaip praneša naujienų agentūra, JAV įsikūrusio Europos politikos analizės centro (CEPA) Demokratinio atsparumo programos vyresnysis mokslinis bendradarbis Pavelas Luzinas apskaičiavo, kad gruodžio pabaigoje Rusijos pajamos, gautos iš šių pardavimų, sudarys mažiau nei 1 mlrd. JAV dolerių.
2021 m. jos buvo 14 kartų didesnės ir siekė 14,6 mlrd. dolerių, teigiama pranešime, kuriuo agentūra pasidalijo socialinės žiniasklaidos platformoje „Telegram“.
Po invazijos į Ukrainą Rusijos pajamos iš pardavimų sumažėjo iki 8 mlrd. dolerių 2022 m., o 2023 m. pabaigoje – iki 3 mlrd. dolerių.
Pranešama, kad kalbėdamas lapkričio 28–29 d. vykusioje internetinėje konferencijoje „Šalis ir pasaulis: Rusijos realybė 2024“, P. Luzinas sakė, jog „matoma, kad Rusijai, kaip ginklų eksportuotojai, apskritai nepavyko“.
„Aišku, kad karinis-pramoninis kompleksas tikisi sustabdyti, įšaldyti, užbaigti karą, kad galėtų grįžti prie eksporto sutarčių vykdymo, nes jos davė gerų įplaukų, įskaitant kietąją valiutą“, – pridūrė jis.
P. Luzinas nurodė, kad pardavimų sumažėjimo priežastis buvo ta, kad Rusija galėtų gaminti daugiau ginklų savo kariuomenei. Straipsnyje, kurį jis parašė CEPA 2022 m., Luzinas teigė, kad Rusija „negali visiškai pakeisti“ ginklų, kuriuos „sudegino“ per konfliktą su Ukraina.
„Rusijos gynybos pramonė artimiausioje ateityje tiesiog nepajėgs kompensuoti savo nuostolių. Kremlius imasi priemonių, kad atgautų dalį prarastos karinės galios, teikdamas pirmenybę kiekybei, o ne kokybei ginklų gamyboje“, – rašė jis.
Šių metų pradžioje Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto (SIPRI) paskelbti duomenys parodė, kad Rusija pagal ginklų eksportą nukrito į trečiąją vietą – pirmąją šaliai pagal kasmet atnaujinamus šios pramonės šakos duomenis. Anksčiau ji buvo antroje vietoje po JAV – tačiau Prancūzija ją aplenkė.
SIPRI duomenimis, 2019 m. Rusija eksportavo ginklus į 31 šalį, o 2023 m. – tik į 12 šalių, praneša agentūra.
Praėjusiais metais SIPRI kasmet atnaujinamoje ataskaitoje buvo parodytas panašus Rusijos ginklų eksporto vaizdas: jos ginklų pardavimai sumažėjo 12 procentų – blogiau nei bet kurios kitos didžiosios valstybės tais metais, rašo „Newsweek“.