Kalbėjimas be žodžių ir laikrodžio tiksėjimo įrašai: technologijos, palengvinančios autistiškų žmonių kasdienybę

2024 m. gruodžio 6 d. 13:08
Nors pastarąjį dešimtmetį Lietuvoje diagnozuotų autizmo atvejų skaičius išaugo keturis kartus, šį sutrikimą turintiems žmonėms vis dar kyla nemažai sunkumų dalyvaujant visuomenės gyvenime. Komunikacija, rutinos laikymasis, sensorinių dirgiklių valdymas ir kitos daugeliui įprastos kasdienės situacijos, autistiškiems asmenims dažnai tampa iššūkiais, reikalaujančiais ypatingos pagalbos ir individualių sprendimų. „Telia“ pasakoja, kokios technologijos šiais laikais padeda įveikti autizmo spektro sutrikimą (ASS) turinčių žmonių sunkumus ir visavertiškai funkcionuoti bendruomenėje, rašoma pranešime žiniasklaidai.
Daugiau nuotraukų (1)
„Didžiausia autizmo problema yra tai, jog šis sutrikimas aplinkiniams nėra lengvai atpažįstamas, todėl vietoje pagalbos ir supratingumo, autistiški asmenys susiduria su neigiamomis reakcijomis. Būtent čia technologijos gali tapti tiltu, padedančiu išvengti nepatogių situacijų ir pagerinti ASS turinčių žmonių gyvenimo kokybę. Pavyzdžiui, „Tiimo“ dienos planuoklis padeda sumažinti stresą dėl netikėtų pokyčių, lietuviška programėlė „Burbulai“ moko geriau suprasti emocijas, o „Leeloo AAC“ sprendimas įgalina reikšti mintis be žodžių“, – teigia „Telia“ įvairovės ir įtraukties vadovė Julija Markeliūnė.
Lengvesnė rutina su „Tiimo“
„Tiimo“ – tai viena iš kasdienybę organizuoti padedanti programėlių, sukurta specialiai žmonėms, turintiems autizmo spektro sutrikimą (ASS). Šiems asmenims rutina yra vienas svarbiausių stabilumo garantų, o netikėti pokyčiai ar nežinojimas, kaip atlikti tam tikrą užduotį, jiems gali kelti didelį stresą. Būtent čia „Tiimo“ tampa nepakeičiamu įrankiu, padedančiu struktūruoti dienotvarkę ir taip ASS turintiems žmonėms suteikiančiu saugumo jausmą.
Aiškios piktogramos, spalvų kodavimas ir laiko juostos leidžia vizualiai suvokti dienos veiklas. Be to, kiekviena užduotis gali būti suskaidyta į mažesnius žingsnius, taip užtikrinant, kad net sudėtingesni darbai atrodytų įveikiami. Pavyzdžiui, vietoje abstrakčios veiklos „nusiprausti“, vartotojui gali būti pateikiama detali sekos schema: „pasiimti rankšluostį“, „įjungti vandenį“, „išsispausti dušo žėlė“.
„Tiimo“ taip pat suteikia galimybę nustatyti priminimus, kurie ne tik įspėja apie artėjančią užduotį, bet ir naudoja garsus bei vaizdinius signalus, pritaikytus jautrumu šiems dirgikliams dažnai pasižymintiems autistiškiems žmonėms. „Svarbu suprasti, kad ASS turinčių žmonių poreikiai labai skiriasi – vieni puikiai susitvarko su kasdienėmis užduotimis savarankiškai, o kitiems gali prireikti pagalbos. Todėl itin svarbu pasirinkti tinkamus įrankius ir sprendimus, kurie atitiktų individualius poreikius“, – pabrėžia J. Markeliūnė.
„Burbulai“ – tarsi visraktis ir autistišikiems, ir neurotipiniams vaikams
Autistiški vaikai patiria iššūkių ne tik kalbėdami, bet ir bandydami suprasti aplinkinių emocijas bei suvaldyti savąsias. Šioje srityje jiems į pagalbą gali ateiti lietuvių sukurta programėlė „Burbulai“.
„Visiems vaikams „Burbulai“ yra tarsi visraktis. Programėlėje galima rasti vaizduotę lavinančių pasakų, vaikams suprantama kalba parengtų pasakojimų apie negalias ir neuroįvairovę bei nusiraminimui ar veikloms skirtų netipiškų garsų. Laikrodžio tiksėjimo, siurblio burzgimo, viryklės ūžimo ir kitų panašių garsų įrašai neuroskirtingus vaikus nuramina bei taip padeda jiems susikaupti“, – aiškina bendrovės atstovė.
Metams nemokamai dovanojama „Bubulų“ aplikacija ne tik palengvina kasdienius autistiškų vaikų iššūkius, bet ir kuria tiltus tarp skirtingų neurotipų vaikų, skatindama tarpusavio supratimą bei empatiją. Kadangi ši programėlė yra lietuvių kalba, ji tampa itin aktualiu įrankiu tiek individualiam naudojimui namuose, tiek edukacinei veiklai mokyklose ar terapijos centruose.
„Leeloo AAC“ – balsas tiems, kurie nekalba
ASS turintys vaikai dažnai pradeda kalbėti vėliau už savo bendraamžius, o net ir įvaldę šį socialinį įgūdį, ne visada sugeba savo norų ar emocijų išreikšti žodžiais. Todėl jau daugelį metų autistiškiems žmonėms nepamainomu įrankiu būdavo „PECS“ kortelių albumai, leidžiantys su aplinkiniais komunikuoti jiems rodant atitinkamus paveikslėlius. Tiesa, šie albumai yra sunkūs ir nepatogūs, todėl kalbos sutrikimu besiskundžiantys asmenys jau kurį laiką gali naudotis į virtualią aplinką perkeltais paveikslėlių albumais.
Viena iš geriausiai šią funkciją atliekančių programėlių yra „Leeloo AAC“. Paveikslėliai joje sudėlioti pagal temas – maistas, emocijos, veiklos ir kt., kas leidžia greitai pasirinkti reikiamą žodį ar frazę. Be to, „Leeloo AAC“ suteikia galimybę pridėti asmeninius paveikslėlius, pritaikant ją individualiems vartotojo poreikiams. Pavyzdžiui, tėvai į ją gali pridėti šeimos narių ar vaiko mėgstamų daiktų nuotraukas. Kiekvienas paveikslėlis taip pat turi garsinį atitikmenį, kas padeda vartotojui susieti vaizdą su žodžiu ir papildomai lavinti kalbos supratimą.
„Timer Visual Countdown“ – linksmas būdas valdyti laiką
Kasdienės užduotys, tokios kaip apsirengimas, dantų valymas ar pasiruošimas išeiti į lauką, autistiškiems vaikams gali tapti nemaloniu iššūkiu. „Timer Visual Countdown“ programėlė ar kitos panašios gali padėti paversti šiuos iššūkius smagiu žaidimu, vizualiai ir garsais motyvuojant vaikus užduotį atlikti greičiau. Laikui tiksint, spalvos keičiasi nuo žalios iki geltonos ir raudonos, o pabaigoje atskleidžiama smagi nuotrauka su besisukančiu vaizdu ir garsiniu apdovanojimu. Foniniai vaizdai keičiasi pagal paros laiką, subtiliai nurodydami, kokiai dienos daliai priskirta užduotis, o tėvai gali įkelti asmenines nuotraukas, kad procesas būtų dar labiau suasmenintas.
Ši programėlė puikiai tinka ne tik ASS turintiems vaikams, bet ir tiems, kurie kovoja su dėmesio sutrikimais ar kitais kasdienių užduočių iššūkiais. Ji lavina supratimą apie laiką, padeda laikytis rutinos ir skatina savarankiškumą, užuot kėlusi stresą. „Timer Visual Countdown“ yra puikus būdas suteikti vaikams kontrolės jausmą ir motyvaciją, o tėvams – daugiau ramybės kasdienėse veiklose.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.